Od danas u dva nastavka objavljujemo prilog u reči i slici o boravku delegacije Prve gimnazije iz Celja u Šapcu. Naši gosti bili su u Šapcu u periodu od 27. do 31. marta 2023. godine, učešćem u projektu: „Erasmus + ka122“.
Posle nekoliko godina pauze, ponovo nas je obradovala vest da nam dolaze prijatelji iz Slovenije, direktor i profesori Prve gimnazije u Celju: dr Anton Šepetavc, Lea Gornjak i Dragica Šepetavc.
Uvek prisutni entuzijasti kolektiva Šabačke gimnazije, kao i gradskih institucija nauke i kulture, maksimalno su se angažovali kako bi našim gostima valjano prikazali sve što bi ih moglo zanimati i čime se naš grad može ponositi i pohvaliti.
Susrete i događaje ovog druženja krasili su uzajamna srdačnost i uvažavanje, gostoprimstvo na svakom koraku, kao i izraženo zadovoljstvo gostiju i njihova iskrena želja i poziv na uzvratnu posetu Celju.
Podsetimo, Memorandum o saradnji Prve gimnazije u Celju i naše, Šabačke gimnazije, potpisan je 2019. godine, kada smo mi bili gosti u Celju, zajedno sa učenicima. .
Mnogo toga nezaboravnog nam se izdešavalo ove poslednje martovske sedmice. Ali, krenimo iz početka.
Doček je bio tradicionalno srpski. Anđela Nikolić i Bogdan Aleksić, učenici IV/4 dočekali su naše goste, zajedno sa učenicama Lanom Nešković i Andreom Stanojević iz III/5. Lana i Andrea u narodnim nošnjama iz Šumadije, poslužile su naše goste domaćim specijalitetima.
Muzički trio Lenka Cvejić, Veljko Vuković, iz III/5 i Nina Milić, iz II/7, izveo je nekoliko pesama po svom izboru. Opušteno, simpatično i nadahnuto, sa osmehom na licu.
U popodnevnim časovima naši prijatelji bili su na času III/5, koji je održala profesorka geografije Sanja Berić. Tema je bila: Nastava geografije u gimnazijama. Posle toga je usledila diskusija o planu i programu tj. sadržajima koji se uče u Sloveniji i Srbiji. Sa posebnim osvrtom na nacionalnu geografiju, pripremu za polaganje predmeta geografija na državnoj maturi, o studijama geografije u Sloveniji i prilikama za realizaciju vežbi u gimnazijama i na fakultetu.
U Turističkoj organizaciji Šabac, naši gosti su od turozmologa Zorana Grujića čuli istorijske činjenice i divne anegdote o našem gradu i okolini. Direktor Dušan Simić, koji je organizovao ovu posetu, gostima iz Slovenije uručio je literaturu o našem gradu i prigodne suvenire.
Naši gosti su u okviru stručne posete Šabačkoj gimnaziji danas posetili tri časa.
– Na času u IV/7, profesorke srpskog jezika i književnosti, Stanke el Rabadi, održan je kviz iz lingvistike. Učenici su, podeljeni u osam grupa, odgovarali na izabrana pitanja. Na kraju je profesorka proglasila pobedničku ekipu i dala im formativne ocene. Sa gostima iz Slovenije vođen je razgovor na temu organizacije, polaganja i pregledanja zadataka na državnoj maturi u Sloveniji.
– U odeljenju II/5, na času verske nastave, koji je održao veroučitelj Boško Pavlović, tema je bila: Mesija – cilj starozavetnog iščekivanja. Direktor Prve gimnazije u Celju pohvalio je naše učenike za motivaciju i pokazano znanje, naglasivši da u Sloveniji ne postoji predmet verske nastave u školama.
– Interaktivni čas odeljenja III/5, koje su pripremile Radmila Vučić, profesorka hemije i Biljana Drobnjak, master pedagog održan je u svečanoj sali Gimnazije. Tema časa su bili Kompleksi, kao višeznačan pojam. Osim pojma kompleksa u hemiji i psihologiji, bio je interesantan i novi deo o kompleksnim brojevima, čiji sadržaj je pripremio profesor matematike Siniša Mozetić. Čas je održan u svečanoj sali, bez primene modernih tehnologija, uz međupredmetno povezivanje različitih naučnih disciplina i učešće svih učenika ovog odeljenja.
– Sa učenicima I/5 profesorka hemije Radmila Vučić, realizovala je debatu na temu: Bolje je u nepovratnim hemijskim sistemima nego u povratnim. Naši gosti su pohvalili pripremu i sadržaj časa, kao i učenike prvog razreda koji su pokazali samopouzdanje, znanje, motivaciju i želju da se takmiče.
Po završetku posete časovima, usledio je ručak u “Divinu”, ukrašen diskretnom muzikom sa prostora koje nostalgično nazivamo “ našim”, uz razgovor o opštim problemima obrazovanja u dve susedne zemlje.
Današnji dan završen je posetom jednoj od najdragocenijih ustanova koje naš grad ima. Posebno inspirisan, prvi ansambl kulturno umetničkog društva “Abrašević”, pod stručnim rukovodstvom Gorana Džinovića, direktora ansambla i dugogodišnjeg igrača, odigrao je pred gostima svoju dvočasovnu probu. Neprikosnoveni brend našeg grada, “Abrašević”, osnovan davne 1905. godine, uvek je sijao i sijaće punim sjajem, zahvaljujući šabačkim uvek prisutnim, mnogobrojnim zaljubljenicima u svetu poznatog srpskog folklora. Naši gosti oduševljeno su snimali najlepše delove ovog spektakla.
Radni deo dana započeli smo odlaskom u Centar za stručno usavršavanje na Letnjikovcu. Dočekao nas je direktor Branko Filipović, koji je nas i naše goste detaljno upoznao sa organizacijom i manifestacijama ustanove na čijem je čelu. Razmenjena su iskustva o stručnom usavršavanju u Sloveniji i Srbiji. U toku razgovora direktor Prve gimnazije, dr Anton Šepetavc, naglasio je da slovenački profesori imaju obavezno stručno usavršavanje u formi uzajamne posete časova svojim kolegama.
Program posete nastavljen je u Šabačkoj gimnaziji.
– Čas IV/4 održan je u svečanoj sali. Realizovao ga je profesor hemije Dejan Jović, uz pomoć učenika Anđele Nikolić i Bogdana Aleksića. Tema je bila: Gojaznost i indeks telesne mase.
– U nastavku je Mladen Avramović, master psiholog, inače profesor muzičke kulture u našoj školi, veoma nadahnuto održao predavanje na temu: Funkcija i značaj snova u psihoterapiji i svakodnevnom životu. Interesantna je bila njegova priča o podeli na nenaučno i naučno tumačenje snova, uz veoma zanimljive primere ovog drugog, naučnog tumačenja.
Neplanirano, na poziv vlasnika restorana, koji nam je rekao da je sa Slovencima u višegodišnjoj poslovnoj i prijateljskoj vezi, tog sunčanog dana bili smo njegovi gosti na ručku u “Riveri”.
Po završetku radnog dela trećeg dana posete, konačno su naši gosti imali jedno slobodno popodne, koje smo započeli laganom šetnjom obalom Save na Starom gradu.
(kraj prvog dela)