Poslednja odbrana Srbije

Novi talas protesta protiv kopanja litijuma

Nakon odbijanja Zakona protiv kopanja litijuma u Skupštini Srbije u sredu, u Loznici, počinje novi talas protesta. Pokazalo se da tzv. narodni poslanici vladajuće većine poslušno veruju predsedniku države o ekonomskom iskoraku, a manje samim građanima koje bi trebalo da predstavljaju. U svemu ovome čudna je agresivnost predsednice Skupštine Ane Brnabić, koja bi trebalo da oličava parlamentarizam i demokratičnost, pa čak preti i građanskim ratom, pogrešno tumačeći ovu reč u navodnicama.

Malo je primera da je ijedna vlast ovako žučno i ishitreno branila nešto, a u ovom slučaju interese strane korporacije. Posle junskih izbora naprečac je tema litijuma aktuelizovana, a Ustavni sud tako hitno reagovao, a primera radi tamo se još krčkaju primedbe na izbore od decembra prošle godine, i ni za jotu se nisu oglasili. Za ovo vreme, počev od Vidovdana i protesta u Loznici, bilo je oko 40 velikih građanskih okupljanja u raznim opštinama i gradovima, do onog protesta u Beogradu, desetog avgusta sa oko 40 hiljada građana.

Skupštinsko zasedanje pokazalo je jedinstvo opozicije, prvo nakon neuspelih izbora, a sada na proteste, počev od subote, zajedno pozivaju SEOS, „Ne damo Jadar“ kao i opozicione stranke. Neka ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da građani i nisu baš za velika okupljanja, iako je protiv kopanja litijuma njih više od 60 odsto.

Istina da se pamte protesti „Jedan od pet miliona“ i „Srbija protiv nasilja“ bez značajnieg pomaka na političkoj sceni, ali ovoga puta je mnogo značajniji otpor. Ekonomski pokazatelji govore da bi dobit od rudnika u Jadru bila 2,6 evra za godinu dana po stanovniku, otvaranje 1.100 radnih mesta sa po hiladu i više evra plate, ali je i šteta, barem po onome što su ukazali stručnjaci Biološkog fakulteta nemerljiva. I nije samo u pitanju lokalno stanovništvo već i čitav biodiverzitet toga kraja. Za Mačvu i Posavinu u pitanju je i najveći izvor pitke vode, što je jasno utvrđeno Prostornim planom Srbije, a što Rio Tinto negira.

Naravno da će vlast svim silama nastojati da ovaj posao sa Rio Tintom privede kraju, ali je sada u pitanju i nešto mnogo više od samog biznisa, sam život i dostojanstvo građana. Ovde ispravke nema.

Dragan Eraković

Exit mobile version