Lažni poziv za borbu protiv korupcije
Nakon izjave predsednika države Aleksandra Vučića da će do 31. marta biti poznat rezultati sa nikad opsežnijom akcijom protiv korupcije, glavni tužilac Višeg tužilaštva u Beogradu Nenad Stafanović pozvao je građane da prijavljuju slučajeve korupcije. Čudno, isti taj Stefanović, na primer, se na najgrublji način obračunao sa do sada jedinim pravim tužiteljkama protiv korupcije Bojanom Savović i Jasminom Paunović koje su smenjene zato što su udarile u osinje gnezdo zbog korupcije u EPS-u.
One su ustvrdile da nije izgrađena pruga vredna više od sedam miliona evra, a dalje postupanje u istrazi im je uskraćeno. I ne samo to, na razne načine glavni tužilac Stefanović uz svesrdno prećutkivanje republičke tužiteljke Zagorke Dolovac se ne bavi sa očiglednim primerima „slonovske korupcije“ merene milijardama evra.
Podsećanja radi, u tužilaštvu mesecima stoji prijava Miroslava Aleksića, predsednika Narodnog pokreta Srbije, da je za auto-put Šabac – Ruma kompanija „Azvirt“ dala osam miliona evra SNS. To je samo kap u moru ogromnih para, mereno milijardama evra, jer kako to, na primer, da Moravski koridor sa sedamsto miliona evra skoči na milijardu ipo, a biće, po svojoj prilici, i dve i više milijarde. Tako da kilometar puta iznosi dvadeset i više miliona evra, dok se putevi kroz krševitu Dalmaciju ili Švajcsarsku, sa brojnim tunelima, plaćaju oko desetak miliona evra.
Jednostavno, pare svih građana prelivaju se u privatne džepove a bogme i uveliko i u vladajuću stranku. I za bogate države nezamilsivo je da se za javne nabavke, kao prošle godine, izdvoji sedam milijardi evra bez javnog uvida i tendera. Te nazovi javne nabavke su prosto izrgavanje postojećeg zakona, skrivene nekim tajnim ugovorima ili direktnom pogodbom. I to počev od Beograda na vodi, gde se desilo da se država i Grad Beograd pod nekim leks specijalisom uradi sve na dobrobit privatnika. Dato je više od sto hektara najeksluzivnijeg zemljišta sa obavezom izgradnje vrlo skupe infrastrukture, a kajmak, naravno, ubira privatna komanija.
Šta tek reći za „posao stoleća“, EKSPO, gde je u igri 17 milijardi evra, a takođe sve sklonjeno pod oznakom tajno, odnosno bez ikakvih tendera i polaganja računa kuda idu narodni novci. Zato se besprimerno bogate pojedinci iz vlasti i njima bliskima, a tu su i ko zna kakvi kriminalni mešetari. Dešava se da Srbija ima više milijardera, u evrima, nego neke daleko mnogoljudnije i bogatije države.
Nije nijedan javni tužilac našao za shodno da se priupita šta to reče predsednik države Aleksandar Vučić što je mnogima omogućeno da budu milioneri pa se ljute što nisu milijarderi. Ne zapita se nijedan tužilac otkud to da su glavni putari Zvonko Veselinović i Milan Radoičić, kontroverzni bizismeni potekli sa Kosova i Metohije, gde se godišnje iz republičkog budžeta ubrizga oko 700-800 milina evra, a račun nikad nije podnet. Niti je predsednik Vučić podneo račun za tobož silnu kupovinu respiratora i vakcina tokom pandemje korone.
Možda će na to reagovati i dokazana borkinja protiv korupcije Laura Koveši.
Za ove godine naprednjačke vlasti zamrla je i Agencija za borbu protiv korupcije, nijednom se ni tužilaštva ni poreska uprava ne oglasiše da se neko obogatio preko reda, a ima ih od političara, ministara, sudija, tužilaca, predsednika opština i brojnih funkcionera na državnim jaslama. Korupcija ubija, moto je protesta zbog ubistva 15-oro ljudi ispod nadstrešnice u Novom Sadu. Evidentno da se ovdašnje Više tužilaštvo nije bavilo korupcijom jer bi tragovi vodili “do pećine“.
Kako to da ispliva dokument da predsednik države Vučić požuruje kineske izvođače, i naknadno se plaća za prugu do Subotice oko 60 miliona evra. Još čudnije da za Kineze ne važi pravosudni sistem Srbije. A uz put, ispostavi se da je Železnička stanica gradilište, doduše dva puta svečano otvarano kao završen objekat. I da, prvobitna cena rekonstrukcije stanice bila je, po CIP-u, tri miliona evra, pa onda skočila na šest.
Inženjeri bi itekako trebalo da budu precizni u brojkama i procenama, uostalom matematika im je primarna, pa gde se onda dedoše neke cene višestruko uvećane.
Sadašnji predsednik države, odnosno njegova stranka, došla je na na vlast tobožnje beskompromisne borbe protiv korupcije i obećanjem o razrešenju 24 velike privatizacije. Od istrage ništa nije bilo, jedino je uhapšen Miroslav Mišković, a da je bilo sve fingirano potvrda je da će država isplatiti ovom biznismenu višemilionsku odštetu, naravno u evrima ili dolarima.
Bez promene čitavog sistema, pogotovo je potrebno da se uspotavi nezavisno i stručno pravosuđe, koje bi postupalo još kako je to davno uspostavio car Dušan da nema privilegovanih. Ovako, to je „šminkanje mrtvaca“.
D.Eraković
Foto: Laura Koveši, rumunska državna tužiteljka