Izlozi na prostriji Doma penzionera u Karađorđevoj ulici broj 34, u Šapcu, koju je od skoro u svoju kancelariju pretvorio Miroljub Kurtović danas su polupani.
Kako „Podrinske“ nezvanično saznaju počinilac se predao policiji pa od policije javnost, s pravom, očekuje zvanično saopštenje.
Međutim, sumnja se da je to učinio jedan od građana Šapca na čiju imovinu je Miroljub Kurtović, bez znanja vlasnika, stavio zabeležbu u Katastru nepokretnosti i upisao se kao suvlasnik imovine. Takođe, priča se da Kurtović, za skidanje te zabeležbe traži veliki novac i da je u Katastru nepokretnosti na teritoriji Mačvanskog okruga upisao oko 8.500 zabeležbi.
Mesecima Marjan Dukić osporava pravo Kurtoviću na vlasništvo nad imovinom a u nekoliko nastavaka „Podrinske“ su objavile te tekstovi i upozorenje da to može dovesti do neželjenih posledica. Kao što je, uostalom, i ova.
Da bi sprečio da šira javnost sazna za uknjižbe i da bi ućutkao „Podrinske“ Miroljub Kurtović je, SLAPP tužbom, tužio naš list i u toku je sudski proces pred Osnovnim sudom u Beogradu.
Važno je napomenuti i da je Katastar nepokretnosti odbio zahtev „Podrinskih“ kao „Informaciju od javnog značaja“, da obavesti građane koliko je tačno zabeležbi na imovinu građana Šapca stavio Kurtović i na osnovu čega, pravdaju ći se da zahtev nije dobro napisan???
Naponinjemo da se Marjan Dukić obraćao svim relevantnim istitucijama u zemlji i da se čekaju zvanični odgovori.
Rezultata ipak ima jer je, po odluci Suda, zgrada „Dom penzionera“ vraćena Udruženju penzionera ali rukovodstvo ove organizacije ne preduzoma ništa da bi to i ozvaničila. Zašto?
U ovom broju „Podrinskih“ objavili smo dopis Marjana Dukića a to činimo i ovom prilikom jer smatramo da javnost mora da zna, ali i da upozorimo nadležne institucije da može doći do neželjenih događaja, kao što je i ovaj sa lupanjem izloga, i da spreče da se to više ne dogodi.
Takođe Karastar nepokretnosti morao bi javno da saopšti brojeve parcela na koje je Kurtović uknjižio zabeležbu.
Ivan Kovačević
Nezakonita restitucija Kurtovića
AGENCIJI ZA RESTITUCIJU -ZA DIREKTORA-
Poštovani!
Obraćam Vam se sa pitanjem.
Šta ste preduzeli po osnovu moje prestavke koju sam poslao u vaše institucije. Od šefa kabineta Predsednika Vlade Republike Srbije dobio sam obaveštenje od 11.10.2024. godine, a od Ministra Državne Uprave i loklane Samouprave od 25.11.2024. godine.
Isti su me obavestili da su Vam prosledili moju predstavku na dalji postupak i da o tome budem obavešten.
U nameri da Vas upoznam sa nekim činjenicama koje su bitne za Vaše postupanje izveštavam Vas i dostavljam Vam sledeće:
- Nasledni rodoslov Josifa J. Kurtovića koji sam sačinio
- Navodi dati u sudu pri rehabilitaciji Pavla Kurtovića o nasleđenoj imovini su neistiniti.
- Pavle Kurtović nije nasledio nikakvu imovinu od Mijaila-prozvanog Laza Kurtović 1938. godine.
- Mijailo prozvani Laza bio je isključen iz nasledstva nepokretne imovine Josifa J. Kurtovića
- Kako je imovina posle smrti naslednika Milosava, Đorđa i Petra uknjižena na Mijaila Kurtovića posle 1917. godine nisam istraživao
- Presudom – Zaključkom 744/45 je nepokretna imovina i to ½ dodeljena Danici Kurtović udovi Đorđa Kurtovića. Pošto su Milosav i Petar umrli pre, a Đorđe 1917. godine, jedino mogući zaključak je da je njoj pripalo pravo od trojice sinovaca, a Pavlu njegovo i od sinovice Leposave i unuke Milice.
- Mijailo Kurtović prozvan Laza je raspolagao svom nepokretnom imovinom do smrti 1937. godine. Iza sebe nije ostavio nikakav dokument o naslednicima. Isti je pred smrt 1937. godine proglešen nesposobnim da upravlja imovinom jer je bio neuračunljiv.
- Da je imovina ½ od celokupne dodeljena na uživanje Danici Kurtović pripadala Milosavu, Đorđu i Petru je dokaz rešenje Gž.529/54. Istim je deo gradske podeljene imovine po raspravi zaostavštine užeg područja varošice Šabac, Pavlu Kurtoviću pripalo 14/20, a Leposavi i Milici po 3/20 na ravne časti. To dalje znači da je drugi deo podeljene imovine pripao Milosavu, Đorđu i Petru što je rešenjem 744/45 dodeljeno Danici udovi Đorđa Kurtovića.
- Svako pozivanje na fideakomis i fideakomisarnu supstituciju je neosnovano.
- Kraljevina Srbije je 1912. godine ukinula fideakomisarnu supstituciju
- Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca je to potvrdila Ustavom – posebnim zakonom 1921. godine.
- Sva ostala nepokretna imovina, više od 220 hektara ostala je posle rasprave testamenta 1903. godine kao zajednička i nikad nije razvrstana na naseldnike. To dalje znači da su naslednici SUVLASNICI, i da po premeru iz 1961. godine ista po rehabilitaciji Pavla Kurtovića nije mogla po pojedinim kat. par. priznata naslednicima Pavla Kurtovića.
- Zaključak je da se pravo na vraćanje i obeštećenje po donetom Zakonu može ostvariti samo na osnovu Testamenata Josifa J. Kurtovića i volji testatora. To dalje znači da Miroljub Kurtović može ostvariti pravo na obeštećenje 25% od prava koje mu po zakonu pripada.
- Zahtev Miroljuba Kurtovića nije podnet u skladu sa voljom Testatora. Činjenica je da su svi naslednici: Milosav, Đorđe i Petar, te Pavle, Leposava i Milica pomrli. Miroljub Kurtović je zanemario – prikrio činjenice od Agencije za restituciju i svih ostalih institucija sa namerom da ostvari pravo na vraćanje imovine u naturalnom obliku na šta nema pravo.
- Pošto su svi testamentom navedeni naslednici pomrli Miroljub Kurtović je ocenio da niko neće doći do pravovaljanih dokaza, jer ne poseduje dokumentaciju kojom bi osporio njegov zahtev. Podneo je na hiljade zabeležbi i ugrozio Ustavno pravo preko 8000 građana Mačvanskog okruga. Deo imovine je bez zakonskog osnova u zemljišnim knjigama preveo na sebe, vrši IZNUDE nedužnih građana.
Poštovani stojim Vam na raspolaganju za dokaze svega navedenog. Pošto se radi o ogromnom materijalu ako ocenite potrebnim pošaljite Vaše službeno lice da izvrši uvid i fotokopira potrebna dokumenta.
Upoznajući Vas sa prednjim očekujem Vaš odgovor u razumnom roku.
Prilog:
– Rodoslov nasledstva Josifa Kurtovića
– rešenje Gž. 529/54
Dostavljeno:
- Direktoru Agencije za restituciju Bgd. Kolarčeva 7
- Direktoru A.R. posl. jedinica KGR. Kneza Miloša 20, Kragujevac
Marjan Dukić