Podanički odnos lokalne samouprave ne donosi boljitak građanima

Gradska vlast se „kiti tuđim perjem“, ocenila je Inicijativa Selo- grad

Aktuelna gradska vlast je dobila sve „na gotovo“ od prethodne, a sama ne pokreće nikakve nove projekte. Nedavni dolazak predsednika u Šabac potvrdio je podanički odnos Srpske napredne stranke i gradskog rukovodstva prema republičkoj vlasti, koja se ne zalaže za rešavanje stvarnih problema građana. Istovremeno, selo je devastirano, subvencije kasne, a cena svinja po kilogramu nikad niža. Suočene sa epidemijom kovida- 19, brojne porodice imale su ogromne troškove prilikom lečenja, istaknuto je na konferenciji za novinare Inicijative Selo- grad u utorak.

 

Budžet oštećen poklanjanjem zemljišta kineskom investitoru

Predsednik Inicijative Salko Karadarević naveo je da je „prethodna gradska vlast bila suočena sa nekorektnim odnosom vrha države prema Šapcu, a da poslednjih nekoliko nedelja gradonačelnik govori o parnerskom odnosu grada i države, za koji mu nije jasno šta tačno znači“.

-Kao učesnici prethodne vlasti smo uprkos nefer odnosu države prema nama uspešno vodili grad. Država treba jednako da sarađuje sa svim gradovima i opštinama. Odavno postoje projekti čija je realizacija sada počela, a jedan od njih je auto- put Ruma- Šabac, most na Savi i brza saobraćajnica Šabac- Loznica. To je od velikog značaja za Šapčane, na svim takvim i sličnim projektima u fazi realizacije i izgradnje uvek dolazi i predsednik Aleksandar Vučić, koji nikada ne govori u okviru svojih ingerencija, već krši Ustav Srbije. Znamo da naprednjaci nemaju nikakvog udela u tome, pa ne znamo zašto se tako hvale svojim uticajem na realizaciju tih projekata. Ministri dolaze i u Aranđelovac, Pančevo, Vranje, Loznicu i Bogatić, sad naročito u Kosjerić i Zaječar. Njihov posao je saradnja sa lokalnom samoupravom, da predstave projekte u okviru svog ministarstva. Sigurni smo da nijedan ministar nije došao na inicijativu sadašnjeg gradskog rukovodstva- podvukao je Karadarević.

On je dodao da bi bio „srećan i ponosan kada bi gradonačelnik imao neku ideju, projekat, pa ga u saradnji sa tim ministrima realizovao u interesu Šapčana“.

-Gradonačelnik nema uticaj ni u gradu, on je običan poslušnik. Najnoviji primer je dolazak kineskog „Minta“, što je dobra vest zbog novih radnih mesta za Šapčane. Loša vest je da gradonačelnik ne učestvuje u pregovorima i dozvolio je da država besplatno da zemjište kineskoj kompaniji. To je vrlo nekorektno, ne samo prema Šapčanima, već i svim investitorima koji trenutno rade u industrijskoj zoni, a platili su zemljište. Ovim potezom oštećen je budžet grada za nekoliko stotina hiljada evra. Naprednajčka vlast, kada sve saberemo, sve je dobila na gotovo- sređen grad, sve projekte predviđene budžetom, punu kasu, odlične kadrove koje su zadržali od bivše vlasti i koji vode i Gradsku upravu i javna preduzeća. Oni ne znaju da vode grad, samo pričaju prazne priče, „kite se tuđim perjem“- objasnio je Karadarević.

Odbornik Dragan Stanković podsetio je da je pre izbora prošle godine prase od 25 kilograma na taj dan koštalo 11 hiljada dinara, a sad toliko košta svinja od 100 kilograma, te da je to Inicijativa nažalost, već predvidela.

 

Kasne subvencije za bikove

-Ova katastrofa se ne može sprečiti, „požar uveliko gori“. Jedina dva načina su da država reaguje intereventnim otkupom, što će se vrlo teško desiti i drugi da seljaci izađu na ulicu. Retka je kuća u Mačvi i Pocerini koja u ovom momentu nema da proda neku svinju da bi posejali i podmirili troškove. Ministar je više puta obećavao da će „neki prvi“ biti krajnji rok za isplatu subvencija, ogroman novac duguju. U proseku domaćinstva u našem kraju čekaju subvencije u iznosu od 200 do 300 hiljada. Nisu ih dobili, ne znaju ni kad će. Prošle godine subvencije po hektaru su bile 5.200 dinara, a ove godine su isplaćene odmah, ali su smanjene na 4.000 po hektaru. Nekada, pre 2012. godine, bile su i 14.000 dinara. Ministarstvo je obećalo 20 hiljada dinara kad su predavali bikove u oktobru- novembru, pored redovnih 15 hiljada, zbog ekstremno niske cene. Mali broj ljudi je dobio, ostali ne znaju ni da li će dobiti, iako po svim pravilima treba da dobiju. Ministar za razvoj sela obećava kuće ljudima da se bave poljoprivredom, a pritom zaboravlja da ove koji su već tu i imaju i poljoprivredne mašine isteruju iz domaćinstava ovakvom ekonomskom politikom prema selima- rekao je Stanković i dodao da resorni ministar obećava bespovratna sredstva u iznosu od 20 hiljada evra i više, ali da su to „pare namenjene određenim ljudima bliskim Srpskoj naprednoj stranci“.

-Jedan tajkun dođe pre neki dan u Badovince i kaže da može da da kilogram svinje žive vage po 98 dinara, jer ima 1.300 hektara zemlje i njega je kukuruz izašao 12 dinara. Sve vam je jasno. Da vidimo stručnjaka koji može da uhrani svinče za 9.800, to mogu samo tajkuni. Ministarstvu smo se već obraćali sa ovim pitanjima, a imali smo nameru da uputimo otvoreno pismo i vrhuški Srpske napredne stranke u Šapcu, ali smo posle dolaska Vučića u Šabac odustali. Gradonačelnik stoji iza vrhovnog vođe i sve odobrava, pritom ništa ne govori, a predsednik je došao u grad koji je među pet u Srbiji po razvijenosti. Kako taj vrh SNS može Vladi izneti probleme poljoprivrednika i građana ako ne sme ni reč da progovori, ako čuva svoju fotelju i politički položaj? Istovremeno, predlog za jednokratnu pomoć poljoprivrednicima upućen gradskoj vlasti nisu uvrstili u dnevni red Skupštine, a mogli su bar to da učine i da objasne zašto nisu u mogućnosti da izađu u susret poljoprivrednicima. Naše pismo sa zahtevom da se povećaju poljoprivredne penzije prosleđeno je nadležnom ministarstvu i pozdravićemo pozitivnu odluku ako se donese- poručio je Stanković.

On je rekao da su troškovi lečenja jedne četvoročlane porodice od korone iznosili od 30 do 100 hiljada dinara, jer se većina lekova kupuje. „Vitlaju bivše lopove koji su davno trebali biti procesuirani, kao i sadašnje u svojim  redovima. Od unutrašnjh problema nisu u stanju da razmatraju probleme građana, a kamoli da ih reše. Taj pokraden novac mogao je biti usmeren u besplatno zdravstvo, jer 90 posto lekova nije pokriveno obaveznim osiguranjem“, zaključio je Stanković.

D.Dimitrijević

Exit mobile version