Milijarde evra građana bez zaštite
U susret novim vanrednim izborima Vlada Srbije dala je predlog budžet za narednu godinu, a već su spremni i lokalni budžeti tamo gde će biti izbora. Novi budžet Srbije iznosi dve hiljade milijardi dinara, što je za 7,2 odsto više nego ovogodišnji rebalansirani budžet. No, već je spreman i novi leks specijalis da se za Svetsku izložbu 2027. izuzme zakon o javnim nabavkama kao i zakoni o eksproprijaciji, planiranju i izgradnji. Naime, za ovu specijalizovanu izložbu, dakle nije ona svetska, nego u oblasti muzike i sporta, planira se milijarda evra za igrdanju paviljona, saobraćajnica, pratećih objekata kao i Nacionalnog stadiona u Surčinu.
Međutim, već je Beograd na vodi pokazao koliki su lepljivi prsti vlastodržaca u saradnji sa privanim sektorom kad se ovako anuliraju zakoni. Tu su država i grad Beograd dali stotinu hektara najatraktivnijeg i najskupljeg zemljišta sa obavezom izgradnje vrlo skupe infrastrukure, a da sav „kajmak“ ide privatnom investitoru. Dobit države meri se sa nekoliko desetina miliona evra, dok je u igri više milijardi evra. Premnogo za jednu siromašnu zemlju, sa BDP nešto većim od 60 milijardi evra.
Ali, na ovim poslovima bez tragova i pravila itekako zarađuju naprednjački poslenici. Dovoljno je, na primer, bilo videti vilu Milana Radoičića na jezeru Gazivode, pa sklopiti kockice o profitima sa njegovim kompanjonom Zvonkom Veselinovićem. Sada su njihove firme „Inkop“, „Novi Pazar put“ i slične veliki izvođači radovi u poslovima sa državom, a da, naravno, nema tendera. A njihova urnebesna poslovna karijera počela je na Kosovu, sa sve krivičnim prijavama koje su posle naprasno odbačene.
Veoma bliska vlastima je i firma „Milenijum tim“, koja gradi i gasovode, pored onih standardanih, a opet bez nekih analiza kako dobijaju poslove, i da li su platili porez. Da se izuzetno dobro zarađuje u poslovima sa državom primer je i „Magna farmacija“ koja je nabavljala opremu za kovid bolnice klinike, dakle samo trgovački poslovi, pa je za osam godina profit porastao 150 puta, ne 15 odsto godišnje, što je dobra zarada u uređenim državama.
Iako se predsednik Aleksandar Vučić hvali da nikad više puteva nije izgrađeno, istina je da su oni dva-tri pa i više puta skuplji nego što se gradi u Evropskoj uniji. Primer je i zvonko najavljivani auto-put Šabac-Ruma odnosno brza saobraćajnica do Loznice, od prvobitnih projketa sa nešto više od sto miliona evra doseći će nekoliko stotina miliona evra.
U zemlji gde tužilaštvo i sudstvo ne radi svoj posao, nema ni naznaka o sprečavanju velikih krađa i korupcije. Čak su i javne nabvake pod velikim znakom pitanja. Primera radi za javne nabavke jer se poslednjih godina drastično smanjio broj ponuđača, jer vladaju nepisana pravila ko to sme da konkuriše.
I dok se u jednoj od najsiromašnijih zemalja Evrope jedni basnoslovno bogate, ogromna većina građana jedva sastavlja kraj sa krajem, a najpogubnije da se i deca leče uz pomoć SMS poruka. Postoji izreka da se nikad ne pita za prvi milion, nekada dinara a sada evra, ali se posle itekako pitaju nadležne, pre svega poreske službe. Ovde nema ni toga, jednostavno naprednjačka vlast drži i Skupštinu, odnosno zakonodavnu vlast, a pri tome i onu koja bi trebalo da je nezavisna, sudsku.
Kad se sve to sabere, pljačka na pljačku… po mafijaškim zakonima.
Dragan Eraković