Planirano sedam novih hodočasnih putovanja

ODRŽANA GODIŠNjA SKUPŠTINA DRUŠTVA PRIJATELjA HILANDARA

Društvo prijatelja Hilandara, koje u Šapcu gotovo četvrt veka okuplja poštovaoce svetogorske svete lavre, redovnu godišnju skupštinu održalo je 5. februara. Skup je organizovan u prostoru Kulturnog centra, a u prisustvu više od 60 starih članova počeo je Svetosavskom himnom. Pre otvaranja dnevnog reda minutom ćutanja odata je pošta šabačkim Hilandarcima premunulim tokom prošle godine. Priređena je potom svojevrsna komemoracija dr sci. med. Marku Markoviću (1934-2024), preminulom 29. septembra, osnivaču i prvom predsedniku Društva koje neguje ljubav prema istoriji i tradiciji, veri, svetosavlju i srpskoj kulturi a siromašnim Šapčanima pomaže kroz humanu misiju svoje Ambulante milosrđa „Sveti Luka“.

Ovogodišnja putovanja

Plan ovogodišnjih hodočasnih putovanja šabačkog Društva prijatelja Hilandara obuhvata: fruškogorske manastire Privina glava i Vranješ, rodnu kuću i galeriju Save Šumanovića u Šidu (12. april); Žiču, Studenicu, Đurđeve stupove, Sopoćane, Novi Pazar, Deževsku dolinu, Miščiće i Stari Ras (17-18. maj); Budimpeštu, Sent Andreju, Estergon i Višegrad u Mađarskoj (20-22. jun); Negotin, Rajačke pimnice, manastire Bukovo i Vratnu (19-20. jul); Valjevo i manastire Jovanja i Lelić (16. avgust), Solun, Zejtinlik, Hilandar, Kakovo, Krf, Vido i Plavu grobnicu (treća nedelja avgusta); Niš, Čegar, Ćele kulu, Medijanu, Leskovac, Caričin grad, Lebane (13-14. septembar); Banja Luku, Prijedor, Nacionalni park Kozara, manastir Moštanicu i Donju Gradinu (11-12. oktobar).

Sadašnji predsednik Veroljub Ilić tim povodim se oglasio prvi i pročitao tekst, koji je napisao i na vest o smrti objavio u „Podrinskim novinama“ i „Glasu Podrinja“. O svom kolegi – po diplomi i peru – govorio je potom dr Predrag Tojić, anesteziolog u penziji, i pored ostalog rekao:

– Dr Marko Marković je jedinstvena pojava na šabačkom lekarskom nebu. Bio je nenametljivi i najdobronamerniji korektor i promoter pravih vrednosti. Išao je ispred svoje generacije i kao mlad lekar šetao sa lekarskom torbom i u belom odelu, jer je smatrao da lekar mora 24 sata da bude u službi naroda. Protiv alkoholizma i duvana vodio je krstaški rat, a Društvo prijatelja Hilandara osnovao je da bi svetosavskim duhom napajao srpski narod. Kao profesor Medicinske škole načinio je mnogo pedagoških iskoraka. Pri kraju karijere prihvatio je da bude predsednik zdravstveve sindikalne organizacije, da „deli“ krompir i butkice, jer je u tom vremenu beznađa, rata i inflacije to smatrao svojom ljudskom obavezom. Priča o dr Marku je duga, a ja ću je završiti predlogom da neka od gradskih ulica ili Predškolska ustanova ponese njegovo ime. Zaslužio je to, jer je zaista zadužio i Šabac i šabačku decu.

O poznatom Šapčaninu dr Marku Markoviću, specijalisti pedijatrije i mr sci. med. psihoterapije, pioniru šabačke ekologije, istrajnom borcu za zdravu porodicu, zdrav život i zdrav Šabac, govorila je i dr Danica Vasić Sušić. S pijetetom, uvažavanjem i toplinom ona se prisetila svog kolege, duhovnog učitelja i profesora pedijatrije, koji joj je savetovao da „zauvek sačuva dete u sebi“. Podržala je i predlog da dr Marko dobije ulicu i na taj način uđe u gradsku knjigu pamćenja.

Predsednik Veroljub Ilić, profesor filozofije u Šabačkoj gimnaziji, nakon svojevrsne komemoracije, podneo je potom izveštaj o prošlogodišnjem radu Društva prijatelja Hilandara. Predstavio je i finansijski izveštaj za 2024. godinu i plan ovogodišnjih aktivnosti. Podsetio je na sedam lanjskih hodočasnih putovanja, četiri domaća i tri inostrana, i naglasio da osmi planirani izlet do Dalja, Erduta i Jasenovca nije realizovan iz administrativno-tehničkih razloga.

Oživeo je aprilsku posetu fruškogorskim svetinjama, Novom Hopovu, Krušedolu, Velikoj Remeti i Grgetegu, i znamenitostima Sremskih Karlovaca. Izvestio je i da je jednodnevni odlazak u Vraćevšnicu, Savinac i Takovo bilo drugo prošlogodišnje putovanje šabačkih Hilandaraca. Junsko hodočašće bila je poseta manastiru Poganovo, i putovanje po Bugarskoj: svetinji Rila, hramu Aleksandra Nevskog i crkvi Sv. nedelje u Sofiji, gde su celivane mošti srpskog kralja Milutina, tvrđavi Carevec, Crkvi sv. četrdeset mučenika i prvom grobnom mestu sv. Save u Velikom Trnovu, a – na povratku – Trojanskom manastiru.

Četvrto prošlogodišnje hodočasno putovanje bilo je dvodnevno, u znaku Drvengrada i Mećavnika, Mokre Gore, Šarganske osmice, manastira Dobrun, Andrićgrada, Višegrada i muzeja i kapele u Starom Brodu, spomen-kompleksa posvećenog hiljadama Srbima koje su ustaše i Nemci poklali 1942. godine. U trećoj nedelji avgusta – po tradiciji dužoj od dve decenije – Šapčani su posetili Solun, Srpsko vojničko groblje Zejtinlik i Crkvu sv. Dimitrija, a potom Jerisos, hilandarski metoh Kakovo, Hilandar i Esfigmen.

Šesto putovanje šabačkih Hilandaraca bio je septembarski odlazak u manastire Ovčarsko-kablarske klisure, Vavedenje, Blagoveštenje i Nikolje, u Čačak i spomen-kompleks na Ljubiću, a na povratku na Kupusijadu u Mrčajevce. Na Miholjdan je organizovano poslednje hodočašće u 2024. godini. Tada su se Šapčani u manastiru Rakovica poklonili senima dva srpska patrijarha: Dimitrija, prvog poglavara obnovljene Srpske patrijaršije, i patrijarha Pavla. Pomolili su se i u Hramu sv. Save na Vračaru, Crkvi sv. Marka i Ruskoj crkvi na Tašmajdanu, a na Kalemegdanu u Ružici i Crkvi sv. Petke.

U izveštaju o prošlogodišnjem radu Veroljub Ilić istakao je i ispunjavanje najvažnijeg cilja Društva, pomoć obnovi manastira Hilandara kroz uplatu 50.000 dinara, i naglasio da će isti iznos biti uplaćen i ove godine. Podsetio je i da je prvi put posle korone dostojanstveno proslavljena slava Ambulante milosrđa „Sveti Luka“, a 4. decembra obeležena hilandarska slava Vavedenje. Izuzetnu zahvalnost iskazao je potpredsednici Ljiljani Ljilji Mišković, koja je vodila finansijske poslove i primala donacije i članarine, ali i „Podrinskim novinama“ koje dajući besplatno prostor afirmišu rad šabačkog Društva prijatelja Hilandara. Zahvalio je i Kulturnom centru na gostoprimstvu, a prisutne obavestio i o sledećem:

– I tokom prošle godine smo nastavili da putem uplata članarina i donacija prikupljamo skromna sredstva za funkcionisanje našeg Društva. Broj uplaćenih članarina u 2024. bio je 146, što u odnosu na prethodnu godinu predstavlja povećanje za 12 članarina. Usled odsustva troškova za fiksni telefon, higijenizaciju ambulante, kancelarijski materijal i domen za funkcionisanje sajta, Društvo je moglo da smanji utrošena sredstva i finansira kupovinu bojlera za Ambulantu „Sveti Luka“ i prenese u sledeću godinu značajna sredstva. Što se tiče rada Ambulante milosrđa „Sveti Luka“, koja kao naša sekcija deluje pod krovom Druge zdravstvene ambulante Doma zdravlja Šabac, protokol o broju pregleda za 2024. godinu, i evidencija izvršenih pregleda beleži značajan uspon, a sve zahvaljujući lekarima dr Dragutinu Markoviću i dr Oliveri Jovanović Dražić kojima se od srca zahvaljujemo na istrajnosti u vršenju humane misije.

Na godišnjoj skupštini šabačkih Hilandaraca prikazan je 14-minutni film o svetogorskom bilju. Skup je završen uručivanjem zahvalnica pojedincima, koji su „svojim aktivnostima doprineli jačanju ugleda Društva prijatelja Hilandara i radu Ambulante milosrđa „Sveti Luka“. Priznanja su dobili: Mirjana Milanković, Saša Ilić, dr Dragutin Marković, dr Olivera Jovanović Dražić i Ljiljana Mišković.

Ž. Vojinović

Exit mobile version