Ovo je borba za opstanak, za život, ZA VODU!

Saopštenje – Udruženja građana „ŠABAC BEZ LITIJUMA“

Pritisnuti sa jedne strane odsustvom brige države i njenih institucija, a sa druge strane sve agresivnijim i neodgovornim ponašanjem privrede, investitora ali i pojedinaca, u uslovima krajnje nužde, a u nameri da se organizovano borimo protiv trovanja putem vazduha, vode i zemljišta, formirali smo Udruženje građana ŠABAC BEZ LITIJUMA.

Svi mi koji živimo u Šapcu i bližoj okolini svedoci smo da je Šabac postao veoma opasno mesto za život kada se radi o posledicama zagađenja. Šabac je sve češće u samom vrhu liste najzagađenijih gradova u Srbiji, a time i u Evropi, jer Srbija je postala „lider“ po nivou zagađenja vazduha na evropskom kontinentu. Svi mi u Šapcu znamo i pretpostavljamo i neretko i javno iznosimo svoje sumnje u to ko nam u gradu i okolini truje vazduh, ali se retko i neefikasno borimo protiv toga. Pitanje zagađenja se često politizuje, pristup je emotivan i ostrašćen, a posledice zagađenja trpimo svi, a najviše upravo oni čija dobrobit bi svima nama morala biti na prvom mestu – deca.

Na nesreću, trovanje vazduha je u drugi plan potisnula veća opasnost koja se nadvila nad Šabac i Srbiju, a u pitanju je nešto što se zove „Projekat JADAR“

Na samo 40 kilometara vazdušnom i kopnenom linijom od Šapca, država nam sprema otvaranje rudnika koji će zauvek promenti živote Jadra, Podrinja, Mačve, Pocerine, Posavine i Tamnave. Projekat „Jadar“ je samo prvi od 40 projekata rudarenja litijuma i bora u Srbiji, a jedan od tri u neposrednoj okolini Šapca. Druga dva su projekat kompanije Eurolitijum kod Valjeva i Volt na prostoru između Iverka i Cera.

Šta su direktne opasnosti koje nama u Šapcu „projekat Jadar“ nosi i zašto se nas to uopšte tiče?

Odgovor je kratak: PIJAĆA ILI PITKA VODA.

Otvaranje Projekta „Jadar“, a naročito uspostavljanje jalovišta na prostoru neposredno uz reku Jadar, odvijalo bi se na najvećem rezervoaru pitke vode u ovom delu Evrope, oblasti koja obuhvara prostor Semberije, Jadra, Podrinja, Mačve.
Ukratko, Šabac koji se pijaćom vodom snabdeva upravo iz tog rezervoara, došao bi u opasnost da ostane bez vode za piće, a okolina bez vode za poljoprivrednu, povrtlarsku, voćarsku proizvodnju.

Izvesno je da bi naša Šljunkara, omiljeno kupalište Šapčana, mogla postati otrovna smrdljiva bara, jer voda u šljunkari direktno potiče iz reke Drine, u koju se uliva reka Jadar.

Projektom je predviđena deponija jalovine koje će svake godine biti uvećana za 1.2 miliona kubnih metara. Ako znamo da je, gruba mereno, površina grada Šapca oko 50 mil. m2, to znači da će iza Rio Tinta ostati deponija jalovine površine Šapca i visine 1 metar.

I dok vazduh, ma koliko zagađen bio, pročiste vetar, kiša ili neki filteri, jednom zagađenu vodu ništa ne prečisti, a svima nam je poznato da bez vode života nema.
Ova činjenica dovela nas je u poziciju da biramo borbu protiv dva zla, zagađenje vazduha ili vode.

Izabrali smo u ovom trenutku borbu protiv većeg zla, a to je rudarenje litijuma i bora.

U tom cilju povezali smo se sa SEOS i udruženjem Ne damo Jadar, ljudima koji su na prvoj liniji odbrane u Jadru. Sve naše aktivnosti na teritoriji Šapca koordinisaćemo sa njima, a sa namerom da nateramo državu da donese zakon o trajnoj zabrani rudarenja litijuma i bora u Srbiji.

Ovo je borba za opstanak, za život, ZA VODU! Ova borba traži svakog od nas, bez obzira na razlike, političke, ideološke, obrazovne ili bilo kakve druge. Nemamo više vremena za bilo kakve podele, ovo je pitanje opstanka za svakog građanina Šapca i Srbije.

Zato pozivamo sve građane Šapca i okoline da nam se pridruže u ovoj borbi sa samo jednim ciljem: zaustaviti rudarenje litijuma i bora jednom za uvek. Pratite naše naloge na društvenim mrežama, čekaju nas dani pojačanih aktivnosti jer ovoj vlasti vreme za donošenje zakona o zabrani rudarenja litijuma i bora ističe.
Takođe, pozivamo i sve učesnike u društvenom i političkom životu grada Šapca i Srbije, da se okanu politizacije ove borbe i da se pridruže građanima u odbrani budućnosti ove zemlje bez sopstvenih političkih kalkulacija, bez sitnog ćara i vajdice.

Ako projekat Jadar postane realnost, nestanak Srbije postaće činjenica.

 

 

Exit mobile version