Narodni poslanik je termin koji u demokratskim društvima označava osobu koja predstavlja celokupno stanovništvo određene oblasti, koju biraju građani te oblasti. Oni ga biraju kao svog opunomoćenika, da raspravlja u njihovo ime sa poslanicima iz drugih oblasti zemlje o vođenju društva i države. Titula poslanika se dobija opštim glasanjem. Dužnost poslanika je da ozbiljno proučava sva postavljena pitanja i sva predložena rešenja. Kada je ponuđeno rešenje u skladu sa njegovim ubeđenjem, on treba da glasa za njega, a ako ga, s druge strane, njegovo ubeđenje osuđuje, treba da glasa protiv.
Ako prihvata naloge drugih, on izdaje svoju punomoć.
Dr Živan Bajić, Šabac, poslanička grupa ALEKSANDAR VUČIĆ – Srbija ne sme da stane
Uvažena predsedavajuća, uvažena ministarka, poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, mislim da je veoma dobro što smo u ova protekla četiri dana imali priliku da raspravljamo o ovoj temi koja je do sada delila našu javnost i što smo imali priliku da pokažemo koliko se laži i neistina nagomilalo oko ovog projekta koji može predstavljati izuzetno veliku šansu za budući razvoj naše zemlje.
Mislim da je Vlada Republike Srbije, kada je vratila projekat „Jadar“ na ponovno razmatranje, pokazala, pre svega, veliku odgovornost prema svojim građanima, prema budućnosti ove zemlje, jer ne odustaje se tako lako od projekta koji, ukoliko se pokaže da se može sprovesti bez negativnih efekata po životnu sredinu naše zemlje, može doneti veliku ekonomsku korist, ali ono što je još važnije svrstao bi nas među one zemlje koje bi na svetskom nivou dale nemerljiv doprinos u borbi protiv klimatskih promena.
Lično ne mogu govoriti o uticaju rudarenja na životnu sredinu, jer nisam za to dovoljno stručan, ali ono što jeste očigledno i što svi mnogo bolje razumemo jesu ekonomski efekti koje ova potencijalno najveća grinfild investicija u istoriji naše zemlje može doneti našoj zemlji. Preko tri hiljade novih radnih mesta u toku izgradnje samog rudnika, zatim preko 1.300 iznad proseka plaćenih radnih mesta u toku eksploatacije i prerade rude, stotine miliona evra novih u budžet Republike Srbije, a na osnovu poreza i rudne rente. Ono što je najvažnije jeste da će većina rude ostajati u Srbiji da se, kao sirovina, koristi za proizvodnju gotovih proizvoda, što će u Srbiju dovesti visoko tehnološke investicije za proizvodnju katoda, baterija i konačno električnih automobila koji će otvoriti preko 20.000 novih radnih mesta i budžetu Republike Srbije doprineti sa novih 11 milijardi evra godišnje prihoda.
Pored svih tih ekonomskih benefita koji su više nego očigledni, odgovorni ljudi koji vode ovu državu, i predsednik Republike Aleksandar Vučić, i predsednik Vlade Miloš Vučević, i svi članovi Vlade, od samog starta naglašavaju da projekta neće biti ukoliko se pokaže da postoji bilo kakva mogućnost da se našteti životnoj sredini.
Opozicija bi želela da paušalno, olako zabrani iskopavanje litijuma, da se veoma lako iz političkih razloga odreknemo ove komparativne prednosti koje smo dobili od prirode i Boga, da nešto zabranimo bez toga da je urađena studija uticaja ovog projekta na životnu sredinu.
Ovakav predlog za izmenu i dopunu zakona se u najmanju ruku može nazvati neozbiljnim i neodgovornim prema građanima Srbije. Usvajanjem ovakvog predloga direktno bismo narušili Ustav Republike Srbije i usvajanje ovog predloga je direktno u suprotnosti sa strateškim interesima razvoja naše zemlje. Građani Srbije bi na ovaj način, ali i privreda Srbije, izgubili bi osnovnu pravnu sigurnost, što bi svakako za budućnost značilo da stavljamo tačku na ekonomski razvoj naše zemlje.
Diskusija o ovom projektu treba da se vodi, pre svega, na osnovu urađene studije uticaja na životnu sredinu i da se vodi kroz dijalog između eksperata zasnovan na tačnim, proverenim, naučno dokazanim činjenicama. Utisak je da se građani Srbije guše u dezinformacijama koje plasiraju nestručni političari koji se predstavljaju kao stručnjaci iz oblasti ekologije i rudarstva. I sam predlog za izmenu zakona je pun neistina i obmana za građane Srbije, od načina za preradu rude, do toga da će se litijum iskopavati i u onim krajevima Srbije gde litijuma nema.
Ono što je još gore jeste da je građanima Srbije u proteklom periodu bila uskraćena mogućnost da se pravilno informišu o ovom projektu iz razloga što svaki ekspert koji bi se usudio da kaže nešto o rudarstvu, rudarenju ili ovom projektu, a da je suprotno interesima opozicije bio bi etiketiran, ako ne i javno linčovan. Na takav način mi nikada ne bismo imali mogućnost da dobijemo sve prave činjenice o ovom projektu.
Ukoliko smo stvarno odgovorni prema svojoj zemlji, ja lično smatram da jesam odgovoran čovek i prema sebi, prema porodici, prema prijateljima i prema svim građanima ove zemlje, mi treba da hrabrimo, ako ne i da molimo stručnjake iz oblasti rudarstva i ekologije da se uključe u izradu studije uticaja, da kasnije učestvuju u javnoj raspravi, da svima nama koji nemamo dovoljno informacija o ovom projektu kroz angažovanje svog znanja daju i razjasne sliku o ovom projektu, da utiču i na potencijalnog investitora da uradi sve što je neophodno da se zaštiti naša priroda, bez obzira koliko dodatnog novca to koštalo investitora. Zaista, litijum treba iskopavati samo ukoliko se pokaže da nema štetnih i negativnih efekata po životnu sredinu.
Ukoliko struka bude rekla – ne na kraju, neka to bude ne, ali hajde da sačekamo da nam stručnjaci iz navedenih oblasti kažu, a nakon njih i nadležne institucije šta je najbolje za Srbiju.
Međutim, uzimajući u obzir činjenicu da će najrazvijenije zemlje Evrope iskopavati litijum, da u tim zemljama nema antilitijumskih histerija, da Evropa litijum označila kao strateški važnu sirovinu, siguran sam da se u 21. veku mogu pomiriti ekologija i ekonomija, da se sve može raditi po najvišim standardima zaštite životne sredine i da tako treba pristupiti i ovom projektu.
Nažalost, pokazalo se da je ovo tema na kojoj opozicija želi da sruši Aleksandra Vučića, ali na njihovu žalost građani Srbije znaju ko je u proteklih 12 godina vodio odgovornu politiku, ko ima jasnu viziju budućeg razvoja Srbije. Zahvaljujući toj politici Srbija je danas i ekonomski i finansijski stabilna zemlja. Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja je dobila investicioni kreditni rejting.
U Srbiji se danas grade putevi, pruge, bolnice, škole, otvaraju se fabrike, otvaraju se nova radna mesta, rastu plate, rastu penzije. U Srbiji se ulaže u kapitalne projekte.
Još jedna od ključnih stvari koja će doprineti budućem razvoju naše zemlje, izložba EKSPO će u Srbiju dovesti čitav svet. E, tako treba pristupati odgovorno prema građanima Srbije, truditi se da se ne propusti ni jedna šansa koja može doneti dobro građanima ove zemlje.
Na takav način treba pristupiti i ovom projektu, projektu koji može doprineti da naša zemlja dobije mnogo povoljniju i stratešku i političku poziciju, projektu koji nas može odvesti u društvo najbogatijih i najrazvijenijih zemalja Evrope.
Ne smemo i nećemo dozvoliti onima kojima su njihovi lični, politički interesi ispred interesa građana Srbije, da zaustave razvoj naše zemlje. Živela Srbija i hvala.