OD 13 NA TERITORIJI GRADA PET PREŠLO U JEDNOSMENSKI RAD
Od 13 osnovnih škola na teritoriji grada Šapca u pet učenici već pohađaju nastavu u jednoj smeni. To su: matična škola „Stojan Novaković“ u Šapcu, „Vojvoda Stepa“ u Lipolistu, „Kralj Aleksandar Karađorđević“ Mačvanski Prnjavor, i „Dositej Obradović“ Volujac, za šta je Grad u prethodnom periodu izdvojio više od tri miliona dinara. Od 48 izdvojenih odeljenja svih šabačkih osnovnih škola, 36 već radi u jednosmenskom režimu nastave.
Od 2016. godine strategija grada je prelazak u jednosmenski rad svih osnovnih škola, zbog čega je u ovom peridu iz budžeta grada izdvojeno više od šest miliona dinara. Ova sredstva uložena su u izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju i dogradnju škola „Vuk Karadžić“, „Jevrem Obrenović“, „Majur“ i „Nata Jeličić“. Ovim projektima Grad Šabac konkuriše i dobija sredstva za građevinske radove od Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Republike Srbije.
Pohađanje nastave u jednoj smeni je potreba koja je pre svega u cilju dobrog i kvalitetnog obrazovanja naših učenika, kaže za „Podrinske“ nastavnica istorije u Jevremovoj školi Jelena Jevrić.
-Deca, ali i učitelji i nastavnici, najproduktivniji su u prepodnevnim časovima. Ovakav koncept pohađanja nastave unapredio bi ne samo kvalitet učenja naše dece, već i njihovog sveukupnog, kako intelektualnog, tako i fizičkog razvoja. Pohađanje nastave samo u jednoj smeni otvara više mogućnosti razvoja učenika. Škola u ovakvim uslovima postaje zaista centar ne samo nastave, već i učenja. Unapredio bi se kvalitet života, ne samo naših najmlađih sugrađana, već bi to doprinelo kvalitetnijem razvoju porodičnog i socijalnog života u našem gradu. Posle škole naša deca bi trebalo da se igraju, bave sportom i provode kvalitetno vreme sa svojim roditeljima i porodicom. Ovakav koncept planiranja obrazovanja i razvoja dece je apsolutno najbolje ulaganje u njihovu budućnost- smatra Jevrićeva.
Trenutno je u toku izvođenje građevinskih radova dogradnje školske zgrade i izgradnje fiskulturne sale u školi u Majuru. Vrednost ove investicije je 178 miliona 34 hiljade 357 dinara. Proces izrade projektne dokumentacije trajao je dve i po godine, uz stalnu saradnju grada i Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima. Grad je kao jedan od prioriteta naveo majursku školu marta 2017. godine, Kancelarija odobrila predlog, a konačna saglasnost za sredstva dobijena je novembra 2019. godine. Posle raspisane javne nabavke za izvođenje građevinskih radove i izbora izvođača, radovi na ovoj školi počeli su ovog proleća.
Prethodnih godina Grad je preko Kancelarije obezbedio sredstva za sanaciju i rekonstrukciju Jevremove škole, Medicinske i fiskulturne sale u Gimnaziji, kao i za Gerontološki centar u iznosu od 210 miliona dinara. Trenutno je u izradi i projektna dokumentacija za izgradnju fiskulturne sale i rekonstrukciju Tehničke škole. Sa poslednjim odobrenim sredstvima za školu u Majuru, ta brojka je dostigla skoro 400 miliona dinara. Ova višegodišnja uspešna saradnja Odeljenja za društvene delatnosti grada Šapca i Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima očekuje se i u narednom periodu, pre svega za dobijanje sredstava za izvođenje radova u Vukovoj, Jevremovoj i Natinoj školi, a za čiju projektnu dokumentaciju koja je u proceduri izrade već uloženo više od četiri miliona dinara. Pored ovoga, Grad je iz sopstvenih sredstava 2019. godine izdvojio 42 miliona dinara za izradnju fiskulturne sale u Osnovnoj školi „Nata Jeličić“.
Preostale osnovne škole za sada nisu u mogućnosti da pređu u jednosmenski rad zbog prostornih kapaciteta. Iz ovih razloga, planirana je izgradnja dve nove školske zgrade kod Gradskog stadiona i na teritoriji Jele, a predračunska vrednost za ove radove je oko 220 miliona dinara po školi.
I pored reformi koje sprovodi Ministarstvo prosvete, veliki broj i roditelja i prosvetnih radnika je mišljenja da su deca i dalje opterećena brojnim školskim obavezama, naglašava Jevrićeva.
-Jednosmenski rad stvara mnogo kvalitetnije uslove bolje organizacije nastave. Neophodno je da planiramo i radimo na budućnosti u kojoj će deca ostati deca kada dođu kući, a roditelji imati mnogo više vremena da se zaista bave njihovim psihofizičkim razvojem i vaspitanjem. Modernizacija vremena u kojem živimo zahteva ozbiljne i korenite promene koncepta obrazovanja. Ostavimo obrazovanje profesionalcima u školama, a roditeljima vreme da zaista učestvuju u vaspitanju svoje dece. Jednosmenski rad škola kao strategija obrazovanja našeg grada je nešto što može doneti veliku dobit čitavoj našoj zajednici- ističe Jevrićeva.