Održana završna konferencija projekta za inkluziju Roma

U Centru za stručno usavršavanje Šabac

Završna konferencija projekta „Jačanje kapaciteta lokalne i romske zajednice na teritoriji grada Šapca za inkluzivne procese- Uključimo se (Ključ za inkluziju)“ održana je u petak u Centru za stručno usavršavanje. Projekat koji je realizovao Grad Šabac u partnerstvu sa Visokom školom za socijalni rad iz Beograda i Ekumenskom humanitarnom organizacijom iz Novog Sada finansirala je Evropska unija u okviru programa „Podrška EU inkluziji Roma- osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma“, a njegova ukupna vrednost je oko 60 hiljada evra.

-Realizacija projekta je trajala oko 18 meseci i na završnoj konferenciji, koja je i poslednja u nizu sprovedenih aktivnosti, zajedno sa svim učesnicima u projektu i partnerima sumiramo postignute rezultate i pravimo osnov za dalje aktivnosti. Ovaj projekat je značajan resurs za sve što će Grad Šabac sa svojim partnerima dalje realizovati. Kada sagledamo sve aktivnosti koje nam predstoje u budućnosti, sve aktivnosti u okviru projekta su vrlo značajne za međusektorsku i međuresornu saradnju uspostavljenu na nivou projekta kroz Mrežu za inkluziju Roma. Biće veoma značajan za izradu Akcionog plana za Rome koji sledi u narednom periodu, kao i za sve pakete aktivnih mera socijalne inkluzije kako bi kvalitet života pripadnika romske populacije na teritoriji Šapca bio što bolji- navela je menadžer projekta i načelnica Odeljenja za društvene delatnosti Ana Marinković.

Prof. dr Sanja Đurđević iz Visoke škole socijalnog rada je objasnila da je Visoka škola socijalnog rada bila partner u projektu. U projektu je učestvovalo i deset volontera, uglavnom iz romske zajednice, kao i desetak profesionalaca i pripadnika nevladinog sektora.

-Konkretni zadaci koje je Visoka škola odradila u ovom projektu su: obuke za volontere, profesionalce i predstavnike nevladinog sektora koji rade na terenu, predstavnike medija. Najznačajniji je podprojekat „Mobilna školica“ koji bi trebalo da nastavi da živi, budući da smo obučili volontere da mogu u mobilnim prostorima da realizuju radionice. Oni su dobili priručnik, tako da će moći da se prisete svih radionica koje su prošli i moći će da kreiraju nove radionice. To znači da projekat može da traje. Naravno, i mreža „Mir“ kao mehanizam za sprečavanje i krajnji cilj- ukidanje diskriminacije- istakla je prof. dr Đurđević.

Završnoj konferenciji prisustvovao je i zamenik gradonačelnika Blaža Knežević, kao i predstavnici nevladinih organizacija i drugih učesnika u projektu.

D.Dimitrijević

Exit mobile version