Peto redovno zasedanje Skupštine opštine Bogatić održano je, u petak, 27. septembra, a na njoj se našlo 15 tačaka na dnevnom redu uključujući i odbornička pitanja.
Sednicu su obeležile duge rasprave najpre o planu razvoja Opštine 2024-2030, a potom i o Deklaraciji o zabrani istraživanja, eksploatacije i prerade rude bora i litijuma u Republici Srbiji.
Prva tačka dnevnog reda podrazumevala je donošenje odluke o uspostavljanju saradnje Opštine Bogatić i francuskog grada Dru ((Dreux).
Doneta je odluka o razrešenju i imenovanju članova i zamenika članova opštinske izborne komisije Opštine Bogatić u stalnom sastavu.
Takođe na dnevnom redu našao se i predlog odluke o usvajanju Plana razvoja Opštine Bogatić od 2024. do 2030. godine. Posle skoro dvočasovnog smenjivanja odbornika za govornicom usvojen je predlog Odluke o usvajanju Plana razvoja opštine Bogatić za period 2024-2030. godina.
Odbornici su dali saglasnost na program rada Narodne biblioteke „Janko Veselinović“ kao i finansijski plan za 2025. godinu.
U okviru sedme tačke dnevnog reda našao se predlog zaključka o usvajanju izveštaja o radu Javnog komunalnog preduzeća „Bogatić“ za 2023. godinu i za period od 02.07.2024. godine. Data je i saglasnost na prvu izmenu posebnog programa korišćenja sredstava subvencija iz budžeta opštine Bogatić za 2024. godinu JKP „Bogatić“ kao i izveštaj o stepenu usklađenosti planiranih i realizovanih aktivnosti iz programa poslovanja JKP „Bogatić“ za period od prvih šest meseci tekuće godine.
Razrešeni su, a potom i imenovani članovi Školskog odbora „Mačvanske srednje škole“ u Bogatiću, kao i članovi Upravnog odbora Kulturno obrazovnog centra i Centra za socijalni rad „Bogatić“.
Trinaesta tačka dnevnog reda bila je predlog odluke o usvajanju Deklaracije o zabrani istraživanja eksploatacije i prerade rude bora i litijuma u Republici Srbiji, koju su predložili predstavnici grupe građana „Pobeda za Mačvu“, što je lokalni parlament u Bogatiću svrstalo u jedan od retkih u kom se o ovoj temi raspravljalo. I odbornici većine i opozicije, smenjivali su se za govornicom diskutujući o Deklaraciji i projektu na koji se odnosi.
Odbornici GG „Pobeda za Mačvu“ jasno su se zalagali za Deklaraciju i isticali da bi njeno usvajanje bila potvrda nesumnjive volje građana opštine Bogatić da ne dođe do otvaranja rudnika litijuma.
Svoje mišljenje rekli su i predsednik Opštine Bogatić Milan Damnjanović, predsednik Skupštine Dragoslav Josipović i zamenik predsednika Opštine Teodor Teodorović. Stavovi govornika iz redova vladajuće većine uglavnom su se slagali u tome da stručnjaci treba da daju ključnu reč po pitanju otvaranja rudnika, njegovim benefitima ili štetnostima, pa da se nakon tih mišljenja može doneti bilo kakva politička odluka. Predloženo je i da se na nekom od narednih zasedanja pozovu stručna lica i o ovoj važnoj temi dalje raspravlja. Ova tačka dnevnog reda nije usvojena, pošto je dobila podršku od samo devet odbornika, dok je njih 19 bilo uzdržano.
Poslednja tačka dnevnog reda Zaključak o pokretanju inicijative za donošenje Zakona o zabrani primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Republici Srbiji povučena je sa dnevnog reda na predlog Dejana Milosavljevića, šefa odborničke grupe „Pobeda za Mačvu“. On je obrazložio povlačenje 14. tačke time da je Zakon o zabrani istraživanja, eksploatacije i prerade ruda bora i litijuma već u skupštinskoj proceduri i da nema potrebe da Vlada RS priprema zakon, kako je bio predlog u toj tački.