Subnor Šapca, iz pomoć sredstava Gradske uprave, obavio je popravke i rekonstrukcije, i uredio, spomen obeležja palim borcima i žrtvama okupatora u Drgom svetskom ratu u Šapcu. Najveći radovi obavljeni su na Partizanskom Spomen groblju, na Donjošorskom groblju. Zub vremena oštetio je i skoro izbrisao imena više od 3.500 palih, a pomerena je i nekolicina ploča sa imenima zbog posledica dugogodišnje erozije. Odgovorni ljudi iz SUBNOR-a Šabac vredno su, celo proleće, radili da bi sve to vratili u prvobitno stanje. Ispisali su slova, podigli i uredili ploče poginulih, očistili korov i obnovili i vratili da se lepo vide sva tri znaka žrtava: muslimanski simbol, davidovi zvezdu Jevreja i srpski znak krsta
Uz pomoć JKP “Vodovod i hotikulture” zasađeno je cveće između sva tri reda ploča žrtava u boji naše zastave. Obavljeno je i više drugih radova.
Vredni i odgovorni ljudi SUBNOR-a osvežili su i obojili slova na bistama Dragana Srnića, isped Radničkog univerziteta, Vere Blagojević i Žike Popovića u dvorištu Biblioteke šabačke. Zbog velikih korozivnih oštećena biste su morali prvo da ispeskare i da ih vrate u stanje kakvo je bilo kada su postavljene.
Na zgradi KUD – a „Abrašević“ osvežene su sve tri spomen ploče.
U SUBNORU Šabac planiraju da u narednoj godini obave rekonstrukciju još nekoliko važnih spomen obeležja iz Prvog i Drugog svetskog rata: Spomen kosturnicu u porti Saborne crkve u Šapcu, Spomen kostirnicu u Šicari u Kenku, gde su nemački okupatori streljali partizane i taoce iz šabačkih logora…
Planiraju i izgradnju Spomenika borcima i poginulim u NATO bombardovanju i ratovima devedesetih godina.
D.F.
