Nije do ujeda, do čoveka je!

(Problem napuštenih pasa)

Psi lutalice u našem gradu su stalno aktuelna tema. Razlog je jednostavan. Njihov broj neprekidno raste. Efekti delovanja i strategija JKP „Stari Grad“ udružena sa delovanjem uprave Grada za rešavanje ovog problema se ne primećuje. Gradski odbor Srbija Centar – Šabac, veruje da je od izuzetne važnosti dobro analizirati brojeve koji su predstavljeni građanima Šapca u poslednja dva meseca, a tiču se psa lutalica, odnosno napuštenih pasa. Podsetimo se izlaganja odbornice Srbija Centra i narodne poslanice, gospođe dr Marković – Topalović  na sednici Skupštine Grada održane 7.3.2024. Na pomenutoj sednici su svi odbornici dobili programe poslovanja javnih preduzeća u našem gradu, između ostalog i JKP „Stari Grad“. U samom programu, odbornica je izrazila sumnju povodom raspodele budžeta ovog preduzeća. Naime, ZOOHIGIJENA je izvestila građane Šapca i odbornike grada da je 2022. uhvaćeno 96 pasa, 2023. godine 126 pasa, a 2024. se planira hvatanje 250 pasa. Gospođa Marković – Topalović je tada skrenula pažnju Skupštini Grada da nije jasno na osnovu čega je izvršena pomenuta procena eventualno uhvaćenih pasa. Rebalansom budžeta procena troškova zoohigijene za veterinarske usluge za 2023. godine bila je 3.800.000 dinara.  Pitanje odbornice Srbija Centra je tada bilo, gde ide toliki novac s obzirom da je u 2023. uhvaćeno 126 pasa, odnosno 10 pasa mesečno. Takođe, tada je na Skupštini Grada predsednica GO Srce vrlo precizno pitala šta se desilo sa 7.800.000 za ujede pasa i odštetu trećim licima i koliko je novca isplaćeno u tu svrhu? Ono što jeste zabrinulo, zapanjilo i iznenadilo značajan broj građana Šapca jeste članak u „Glasu Podrinja“ broj 3985 od 11.4.2024. gde se na 4. i 5. strani procenjuje da u Šapcu (sa selima) ima više od 2.500 napuštenih pasa. Bez obzira na dobronamernost Udruženja „Pravo na život“ koji su uključeni u rešavanje ovog problema (sterilizacija, edukacija i kontrola vlasnika), građanima je jasno da su JKP „Stari Grad“ i Gradska uprava izgubili kontrolu nad pomenutim problemom. Iz proverenih izvora smo saznali sledeće činjenice: Da bi građanin naplatio ujed psa, potrebno je da donese potvrdu od lekara u JKP „Stari Grad“ i „nagodi“ se sa pravnikom. Isplate su sada smanjene u odnosu na prethodni period, (kada je isplaćivano od 100.000 do 150.000), sada se isplaćuje 30.000 dinara. Da li je to posledica ili stav, veći broj pasa, manja „vrednost“ ujeda? Ono što jeste poseban problem NE MOŽE DA SE UTVRDI ILI DOKAŽE DA LI SE RADI O UJEDU VLASNIČKOG PSA ILI PSA LUTALICE.

Nije jasan dalji smer delovanja nadležnih institucija (po pitanju pomenutog problema) osim što su građani Šapca informisani da će iz budžeta grada biti izdvojeno 3.000.000 dinara za 400 sterilizacija (7.500 dinara po sterilizaciji). Takođe, u članku „Glasu Podrinja“, se naglašava da će za dve godine biti rešeno 70 posto pasa lutalica (ali i vlasničkih pasa). Ostatak od procenjenog broja pasa, (a to je 750, samo ove godine) nije u fokusu. Ove godine, podsetimo prema programu poslovanja JKP „Stari Grad“ bilo je procenjeno da će biti uhvaćeno 250 pasa, što je trenutno samo deseti deo pasa koji su detektovani u članku „Glasa Podrinja“. Mnogo je nelogičnosti u pomenutom tekstu i delovanju nadležnih institucija.

Važimo za političku organizaciju koja se definiše kao izrazito humana i naklonjena životinjama, a pre svega psima, smatramo da ovaj problem nije adekvatno sagledan sa svih aspekata, stručnog ljudskog i humanog. Apelujemo i tražimo od JKP „Stari Grad“ i Gradske uprave, da napravi ozbiljnu analizu i strategiju (uz uključivanje svih potrebnih aktera), u cilju humnosti, razvoja empatije naših građana prema plemenitim i odanim životinjama kao što su psi, bili oni vlasnički ili ne…

Gradski odbor Srbija Centar – Šabac.

Exit mobile version