Nastavlja se budžetska eutanazija Srpske poljoprivrede i sela i  u 2021. godini

Prof. dr Miladin M. Ševarlić – Preljinski

Agrarni budžet Republike Srbije ustanovljen je 1996. godine i tim sredstvima sufinansirana su sva porodična poljoprivredna gazdinstva (PPP) – jer tada nije postojao sistem registracije te grupe gazdinstava, već se raspodela sredstava vršila na osnovu podataka o vlastitoj poljoprivrednoj površini u katastarskoj evidenciji Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) i Poreske uprave (PU).

Posle 5-oktobarske (kontra)revolucije, tek u 2004. godini, bez prethodne blagovremene najave i potpunijeg informisanja poljoprivrednika, uveden je Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG) i propisano da se za Agrarni budžet izdvaja minimalno 5 odsto Budžeta Republike Srbije, a izdvojeno je relativno do danas najviše – 4,96%! Zbog odsustva odgovarajućeg informisanje i tradicionalne sumnjičavosti srpskih poljoprivrednika u „dobre“ namere države (zbog straha da će registracijom dati podatke za buduće veće oporezivanje), u toj godini registrovano je svega oko 38.000 gazdinstava ili tek 4,9% od ukupno 778.891 PPP (po Popisu iz 202. godine)!

Tako je realno i relativno najveći Agrarni budžet, sa jedne strane, raspodeljen za apsolutno i relativno najmanji broj REGISTROVANIH porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, sa druge strane!

Da li je to, prema mišljenju poznavalaca prilika na području Vojvodine, bila unapred smišljena politika tadašnje moćne partijske grupacije G-17 da svoje članove u agrarnom „čedu“ Klub paora 100+ prevedu u postsocijalističke tranzicione kulake – imajući u vidu da su dobijali subvencije za po nekoliko RPG sa subvenciranih po 100 hektara (uključujući i zakupljeno državno zemljište!) koji su registrovali na svoje punoletne ukućane (čak i najamne radnike kojima su plaćali doprinose za PIO i zdravstveno osiguranje), verovatno nikada neće biti pouzdano ustanovljeno!

Ne ulazeći u detaljniju analizu pokazatelja o subvencijama i podsticajima za poljoprivredu i ruralni razvoj u nastavku tranzicionog perioda, nesporno je da je kasnije povećavan broj RPG do oko 480.000 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava – koja su deljena u dve podgrupe: komercijalna i nekomercijalna RPG!

Međutim, učešće Agrarnog budžeta ni u jednoj kasnijoj godini nije ostvareno ni sa približno 5%, a u pojedinim godinama bilo je manje čak i od polovine tog zakonom propisanog minimuma (2,22% u 2009. godini – uključujući i rebalans budžeta u toj godini u vreme režima DOS-a ili 2,87% u 2016. godini – u vreme SNS režima)!

I predizborno obećanje SNS da će dolaskom na vlast obezbediti minimalno 5% za subvencije/podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju, i plus svake godine povećanje Agrarnog budžeta za po 1% dok isti ne dostigne 10% godišnje, ostalo je samo „obećanje – ludom radovanje“! Naime, u periodu od 2012. i zaključno sa planiranim Budžetom Republike Srbije za 2021. godinu, aktuelni režim SNS i njenih koalicionih partnera zakinuo je poljoprivrednicima i žiteljima sela ukupno oko 120 milijardi RSD ili preko milijardu evra, odnosno tri godišnja finansijski izdašnija agrarna budžeta u vreme korišćenja i sredstava Evropske unije [IPARD (2019+2020+2021)]!

Preračunato na ukupan broj, a ne samo na registrovana porodična poljoprivredna gazdinstava (čiji broj se javno ne objavljuje!?) i koja po Zakonu o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju imaju pravu na subvencije/podsticaje – i to pod uslovom da su u statusu aktivnog RPG, znači da je država protivzakonitim smanjivanjem subvencija oštetila svako od 562.896 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava (prema Anketi o strukturi poljoprivrednih gazdinstava iz 2018. godine) za po 1.766,53 € ili umanjila subvencije za biljnu proizvodnju za 287,62 €/ha korišćenog poljoprivrednog zemljišta!

Za taj po zakonu pripadajući a opljačkani iznos od milijardu evra, poljoprivrednici su – i to bez povraćaja od države 50% nabavne cene bez PDV-a, mogli sopstvenim sredstvima da kupe:

Toliko, bez kamata, poljoprivrednici duguju za penzijsko i invalidsko osiguranje, te im po osnovu pravičnosti i uzajamne solidarnosti – treba u potpunosti otpisati sva dugovaea PIO Fondu, ali i Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja za sve godine (sa pripadajućim kamatama) kada nisu imali overene zdravstve knjižice i zbog toga nisu ni mogli da koriste usluge državne zdravstvene službe ili su ih plaćali u gotovom novcu! Verovatno nigde u svetu – osim u „naprednoj“ Srbiji ne postoji pravna obaveza da poljoprivrednici plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje – i to sa zateznim kamatama (!?) – za period kada nisu imali overene zdravstvene knjižice, jer se retroaktivno ne mogu vršiti neizvršeni lekarski pregledi, operacije, …!?

Po osnovu nezakonitog umanjenja pripadajućih 5% budžeta, poljoprivrednici i žitelji sela su izbili na (neslavno) prvo mesto u pogledu umanjenja zakonom propisanih budžetskih sredstava u Srbiji, ostavivši iza sebe čak i armiju „bogatih“ (sa mesečnom penzijom od 25.001 do 40.000 RSD – kojima je oduzimano 22% iznosa penzije u tom rasponu) i „prebogatihpenzionera (sa mesečnom penzijom iznad 40.000 RSD – kojima je oduzimano čak 25% ili svaki četvrti dinar višedecenijski uplaćivanog doprinosa za zarađene penzije)! Navedeni pokazatelji bili bi značajno veći kada bi se obračunali samo na broj RPG i njihovo korišćeno obradivo zemljište!

Uporedo sa povećanjem ukupnog budžeta i posebno ukupnih poreskih prihoda morao je da se svake godine povećava i iznos sredstva agrarnog budžeta. Međutim, u odnosu na 2014.  godinu kada je iznosio 34,58 milijardi RSD, u 2015. i u 2016. seljački budžeti“ – verovali ili ne! – bili su manji za po 11 milijardi RSD godišnje a u 2017. manji za preko 7 milijardi RSD, odnosno u sve tri godine umesto zakonski minimalnih 5% bili su prosečno manje od 3% (3,08% u 2015; 2,87% u 2016. i 2,96% u 2017prema odgovoru MPŠV broj 9-00-000019/2017-09 na poslaničko pitanje autora teksta ) – što znači da su u ove tri godine poljoprivrednici opljačkani za po 40% ili za 2/5 po zakonu pripadajućeg minimalnog iznosa subvencija/podsticaja!

I tako, umesto da bude 10% agrarni budžet u 2017. godini je činio svega 2,96% ukupnih poreskih prihoda, odnosno bio je manji 3,34 puta od predizbornog obećanja aktuelnog režima!

Zbog svega navedenog, broj porodičnih poljoprivrednih gazdinstava u Republici Srbiji (bez podataka za AP Kosovo i Metohiju) u periodu između Popisa stanovništva, stanova i domaćinstava  (u 2002. – kada su u dodatnom upitniku popunjeni i podaci o domaćinstvima koja imaju individualno poljoprivredno gazdinstvo – IPG) i Ankete o strukturi poljoprivrednih gazdinstava (u 2018. godini) smanjen je sa 778.891 na 562.896 ili za 215.992 PPG odnosno za 27,73%!

To znači da je Srbija u periodu 2002 – 2018. ispraznila 2.160 sela sa po 100 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava zbog antiseljačke agrarne politike prethodnih i sadašnjih partiokratskih režima!

Za koga smo u Srbiji ispraznili i doveli na ivicu demografske devastacije preko 2000 sela sa povoljnom klimom (umereno-kontinentalnom sa  četiri godišnja doba), raspoložovim obradivim zemljištem (za ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo) i površinama pod travnjacima (stočarstvo), izvorima vode, potocima, rekama i jezerima, i preko 200.000 napuštenih srpskih ognjišta?

Ovaj prikaz BUDžETSKE EUTANAZIJE SRPSKE POLjOPRIVREDE I SELA ni po obimu a ni po nameni ne daje potpunu ni detaljnu analizu ANTISRPSKE  AGRARNE I RURALNE POLITIKE, ali ipak ističe sledeća pitanja na koja resorno nadležna ministarstva moraju dati odgovore:

 

Agrarni budžet za 2021 – u povodu srpske izreke:

Ako koza laže, rog ne laže!

U prilogu je tabelarni pregled navedenih podataka preuzetih iz Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu (Službeni glasnik RS, broj 149/2020) i Zakona o budžetu (i izmenama i dopunama) Republike Srbije za 2020. godinu (Službeni glasnik RS, broj 84/2019 i brojevi 60, 62, 65 i 135/2020), kao i od strane autora obračunati pokazatelji koji ukazuju na sledeće konstatacije:

Vlasnicima 562.896 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava i milionima žitelja u 4.539 sela Srbije (bez podataka za AP KiM) preporučujem da razmisle i donesu odluku da li će i dalje dozvoliti da ih svi PARTIOKRATSKI REŽIMI PROTIVZAKONITO PLjAČKAJU kao i sadašnji za (svega) 15.864.687.000 RSD ili za 135.018.612,77 evra budžetskih sredstava u 2021. godini, sa kojima mogu sopstvenim parama:

Projekat „Bez žena nema opstanka sela“ sufinansiran je iz budžeta Ministarstva kulture i informisanja. Napomena: „Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.

Exit mobile version