Nastava redovna, časovi 45 minuta

TEMA BROJA: Počinje nova školska godina

Zaključak kriznog štaba nakon sednice održane u utorak:

Krizni štab za borbu protiv koronavirusa u Srbiji odlučio je da nastava u školama u Srbiji od septembra bude održavana regularno i da časovi traju 45 minuta. Ministar prosvete Branko Ružić rekao je na konferenciji za novinare održanoj u utorak da je ono što je bilo sigurno „da komuniciraju na sednici – intencija da nastava krene redovno – da se đaci više ne dele u grupe i da časovi traju 45 minuta“.

„To smatramo najzdravijim pristupom za obrazovanje, ali to ne znači da prethodnu godinu smatramo nekvalitetnom jer smo svi dali maksimum da deca stiču potrebno znanje i upisuju željene škole“, rekao je Ružić.

Dodao je da je Tim za škole, u kom su predstavnici Instituta „Batut“ i Ministarstva prosvete, sačinio praktični predlog sa kojim su izašli pred Krizni štab, a kojim će biti definisano šta da se radi kada se po opštinama pojavi veći broj zaraženih.

Ukoliko dođe do promene u broju zaraženih, lokalne samouprave će odlučivati o tome da li i kako će se menjati način nastave, rekao je Ružić.

„Tim za škole ima zadatak da u narednom periodu na nedeljnom nivou razmatra situaciju u svakoj pojedinačnoj lokalnoj samoupravi i da donosi odluku kakav tip nastave može da se sprovodi“, rekao je Ružić i dodao da će, prema epidemiološkoj situaciji, lokalne samouprave biti u crvenoj, žutoj i zelenoj zoni.

 

Tri modela u opciji: podela na crvene, žute i zelene zone

„Tri modela su u opciji, i oni će zavisiti od ukrštanja podataka – o broju vakcinisanih, broju zaraženih i testiranih, kao i od mera koje se primenjuju u školama“, kazao je Ružić.

Prvi model, prema rečima Ružića, podrazumeva da deca sede sama u klupama, nose maske dok odgovaraju, a vakcinisani nastavnici ne nose masku dok ne priđu učeniku.

Drugi model – kombinovani model sličan prošlogodišnjem za učenike sedmog i osmog razreda i srednjoškolce što bi značilo da bi jedan dan radili onlajn, a drugi dan imali neposrednu nastavu. Razlika kod srednjoškolaca je što je bi se sada smena tog modela činila na dnevnom nivou, prethodne godine je bila na nedeljnom nivou, rekao je Ružić. Ovaj inovirani model bi bio mnogo bolji sa aspekta pažnje, kazao je.

Takođe, tim za škole može da proceni da ovakav model spusti i na nivo 5. i 6. razreda, i ukoliko ima više učenika od 16 u jednom odeljenju, onda bi se deca delila u grupe.

Treći model, koji će se primenjivati u najugroženijim jedinicama lokalne samouprave, koje predstavljaju veliki stepen rizika, biće održavana onlajn nastava za srednjoškolce, a za osnovce kombinovana nastava, časovi će trajati 30 minuta i delili bi se u grupe manje od 16 učenika. Nastavnici bi držali časove u dve grupe u jednom danu, rekao je Ružić.

On je istakao i da će se lokalne samouprave deliti u zone – crvena, žuta i zelena, i primenjivaće se model u skladu s rizikom.

„Na osnovu nalaza lokalnih kriznih štabova, ako donesu odluku o promeni nastave, obavestiće ministarstvo, a onda i roditelje đaka u školama ukoliko dođe do promene modela“, rekao je ministar.

 

Predškolske ustanove kao i do sada

Što se tiče predškolskih ustanova, Ružić kaže da su preporuke za njihov rad date još u julu.

„Svi treba da ih se pridržavaju, dakle, deca ni na dalje neće nositi maske, vakcinisani vaspitači takođe. Kada dođe do zaražavanja, ako se jedno dete razboli, sva deca iz grupe nose maske, a obolelo dete se izdvaja i ide u karantin. Ako bude dvoje zaražene dece, cela grupa ide na 10 dana kući“, kazao je Ružić.

Ministar je naglasio i da je cilj ministarstva bio da izađe sa jasno donetom odlukom, što se u utorak i dogodilo.

„Mi smo u prethodnom periodu kao ministarstvo izbegavali da u javnost izlazimo sa nagađanjima kako će izgledati školska godina, bio nam je cilj da izađemo sa jasno donetom odlukom i sigurnom informacijom jer je zbog važnosti teme postojao nivo konfuzije“, rekao je Ružić.

Na pitanje o broju vakcinisane dece, Ružić je rekao da podaci od prošle nedelje govore da je vakcinu primilo oko 4.000 dece.

„Što se tiče zaposlenih, to je nekih 51 posto, a ukupan broj zaposlenih je 135.000“, rekao je ministar.

„Tu treba uzeti u obzir i one koji su preležali koronu, tako da taj broj može da ohrabri, ali to ne znači da onaj apel ne stoji, mislim da ga treba ponavljati, da svi oni koji rade tako osetljiv posao, bilo bi najlogičnije da pokažu solidarnost i da se vakcinišu“, dodao je Ružić.

 

Sindikati zadovoljni

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković izjavila je na konferenciji za novinare da je taj sindikat zadovoljan što škola kreće „normalno“ 1. septembra.

„Ono što nam je danas bilo zajedničko za sve jeste da se krene 1. septembra i da se koliko-toliko vratimo na nastavu jer smo prethodne dve godine videli da nam se sprema katastrofa ili da smo radili u katastrofi. Koliko smo izgubili, to ne može niko da kaže, ali pretpostavljam da će analize i statistike reći“, rekla je Janković.

Dodaje da sindikat pozdravlja „model semafora“ i početak škole s punom nastavom.

„Postoji bojazan kako ćemo mi to uspeti da realizujemo, koliko ćemo biti brzi u promeni iz zelene u žutu zonu, ali je to svakako bolje od godine za nama“, rekla je Jankovi

Exit mobile version