Naprednjačko izrugivanje slobodi

Aprilska nagrada grada Šapca

Nakon posleratnog najvećeg priznanja – Oktobarske nagrade, koju je nova demokratska vlast ukinula 2000. godine jer se pokazalo da su od oslobođenja Šapca, 23. oktobra 1944, vršena masovna pogubljenja bez suda, ustanovljene su Aprilske nagrade 2015. godine. Kao Dan oslobođenja grada od viševekovne turske vlasti slavi se 22. april, kada su 1867. godine Turci napustili Šabac. Pored ostalog Aprilska nagrada dodeljuje se i za razvoj demokratskih vrednosti i poštovanje ljudskih prava i sloboda. A laureti su bili, između ostalih: Olja Bećković, novinarka; Aleksandar Obradović, uzbunjivač iz „Krušika“; Milan Jovanović, novinar kome su zapalili kuću u Grockoj; Rodoljub Šabić, advokat i bivši poverenik za informacije od javngo značaja…

Dolaskom naprednjaka na vlast, i to posle besomučne krađe na izborima 2020, gde je  Gradska izborna komisija poništila izbore na svih sto biračkih mesta, naredne godine Aprilska nagrada dodeljena je Aleksandru Vučiću, uz pripadajuće zvanje počasnog građanina Šapca, i to baš za „razvoj demokratije i poštovanje ljudskih prava i sloboda“… Te 2021, 27. novembra, isti taj počasni građanin, opravdao je batinjanje Šapčana i nasrtaj bagerom na mostu, tobož kao pravo na slobodu kretanja. To će i kasnije ponoviti prilikom udaranja građana automobilima na protestima. Poznato je koliko ima udvorištva i nepočinstva u SNS, ali baš toliko protivnog realnom i činjeničnom, prelazi u karikaturalnost.

Zna se ko je uništio demokratiju i institucije u Srbiji, da je i zakodavna vlast potčinjena jednom čovku, kao i pravosuđe, uz sve moguće propratne pogubne posledice po građane i slobode mišljenja, govora, medija… A primera radi Aleksandar Vučić nikada zvanično nije posetio Šabac, u državnom svojstvu, mada je držao stranačke mitinge, ili obilazio vojsku, a jednom je obišao i nasip u toku poplava 2014 . godine.

Slično kao i Slobodan Milošević koji nikada nije zvanično posetio Šabac, a razlog je poslednje zvanično pojavljivanj Ivana Stamblića kao predsednika Predsedništva SR Srbije prilikom 150 godišnjice Šabačke gimnazije, 1987. godin. Zna se po čijem naređenju i ko je ubio Ivana Stambolića.

I da se radi po prepoznatljivoj mantri, tako za 2023. godinu Aprilsku nagradu dobija tadašnja premijerka Ana Brnabić, koja se ne može pohvaliti značajnijem doprinosu grada, a godinu dana kasnije nagradu dobija ministarka za ekologiju Irena Vujović.

Na ovaj način naprednjaci su obesmisli i nešto sveto, kao što je sloboda, dajući nagradu po čistom poltronstvu. Za ovu 2025. godinu ne očekuje se povratak vredenovanja istinskih vrednosti demokratije i ljudskih prava, a svakako će odjeknuti da su slobodnomisleći građani predložili studente. S pravom, jer već su kandidovani za Nobelovu nagradu, a uostalom  toliko su već učinili za oslobađanje građana od straha, donoseći veru, nadu, ljubav, empatiju svuda sa sobom. Sve ono što nadilazi postojeći režim i njegove čimbenike.

Uzgred, Šabac je jedini grad u Srbiji sa tri odlikovanja za herojstvo i stradanje u Prvom svetskom ratu, dodeljena od Francuske i Čehoslovačke kao i ponosni nosilac Karađorđeve zvezde.

D.Eraković

Exit mobile version