Ljiljana Pajičić, članca IO „Zajedno Šabac“
Izveštavanje lokalnih medija, ispostavilo se, u mnogome zavisi od načina njihovog finansiranja. Danas retko koji medij u Srbiji može da opstana bez sufinansiranja bilo da je to iz budžeta Republike, gradova i opština ili iz nekih drugih izvora. Međutim, takav način sufinansiranja, takozvanog projektnog, doveo je do povećanja ucenjivačkog kapaciteta partija na vlasti koje novac daju isključivo onim medijima koji pišu lepo o njima. To je naročito izraženo u lokalnim medijima koji u svom izveštavanju više nemaju kritičko mišljenje o radu lokalnih vlasti niti u tim medijima može da su čuje neko drugačije mišljenje u odnosu na aktuelnu vlast. Kakva je situacija, po ovom pitanju u Šapcu razgovarali smo sa Ljiljanom Pajičić, člancom IO „Zajedno Šabac“.
Postoji li kritički stav medija prema lokalnoj vlasti i lokalnim političarima?
– Posle promene vlasti 2020. godine, više ne postoji nikakav politički stav, koji je nezavistan i kritičan prema lokalnoj vlasti i političarima. Preko lokalnog budžeta oni kontrolišu finansiranje medija i tim putem vrše kontrolu informacija, a samim tim i guše bilo kakav kritičan stav.
- Kakva je vaša ocena o izveštavanju medija po ovom pitanju?
Lokalni mediji, koji su finansirani od strane Grada Šapca, izveštavaju isključivo afirmativno o aktivnostima stranke na vlasti i lokalne samouprave. Na žalost drugi mediji ne postoje izuzev „Podrinski novina“, koje su zadržale kritičan i uravnotežen stav.
- Šta je po vašem mišljenju, uzrok takvog izveštavanja?
Osnovni problem u izveštavanju tih medija, koje finansira lokalna vlast, je taj što je preko njihovog finansiranja ostvaren monopol pa imamo samo stav vlasti a nema zastupljenosti drugih stranaka i drugačijeg mišljenja.
- Kakvu sliku u javnosti stvara trenutno informisanje?
Ovakav način finansiranja lokalnih medija, proizveo je lažnu sliku da u Šapcu postoji samo jedna stranka, to jest vlast SNS i da druge stranke i drugačije mišljenje ne postoji. To je faktički proizvelo jednoumlje i lažnu sliku da samo oni rade na dobrobit grade a ostali ne postoje.
- Kako prevazići problem, ako ga ima?
On se može prevazići samo na taj način, što će mediji biti nezavisni i takva uređivačka politika, koja će biti nezavisna od načina njihovog finansiranja od strane lokalne samouprave.
- Ko je trenutnim informisanjem medija oštećen, a ko na dobitku i zašto?
– Putem sadašnjeg načina izveštavanja, na najvećem gubitku su građani Šapca, jer im se servira lažna slika da samo stranke na vlasti brinu o Gradu Šapcu, a da ostali politički akteri ne postoje i ne žele dobro našem gradu i njegovom razvoju.
Sve navedeno, nam govori da je jedini put nezavisnog informisanja, kako elektronskih, tako i pisanih medija je oslobođenje od uticaja vlasti putem finansiranja, što će samo po sebi proizvesti nezavisnu uređivačku politiku.