Milenija Reljić, direktorka Beogradskog Šopen Festa, za „Podrinske“
Internacionalna, kulturno- obrazovna manifestacija, koju od 2012. godine organizuje umetničko udruženje „Kreartiva“ sa Ambasadom Republike Poljske u Beogradu kao generalnim sponzorom, Beogradski Šopen Fest (BŠF), u okviru Podijuma mladih „Šapcu na dar“ u petak od 20 sati u Šabačkom pozorištu, predstaviće četvoro talentovanih, mladih Šapčana: Irinu Brodić, Lazara Mitrovića, Momčila Tomića i Lazara Torbicu.
Manifestacija popularizuje klasičnu muziku, predstavljajući stvaralaštvo jednog od najvećih
-Izuzetno se radujem događaju u Šapcu i od srca zahvaljujem učesnicima, upravi Kulturno- umetničkog društva „Abrašević“, predstavnicima lokalnih medija i naravno, šabačkoj publici, koja će podržati mlade talente na koncertu u petak- kaže direktorka Beogradskog Šopen Festa Milenija Reljić za „Podrinske“.
Kakva je saradnja sa „Abraševićem“, kulturno- umetničkim društvom sa tradicijom dugom više od jednog veka? Po čemu se izdvajaju talentovani Šapčani koji će prvi put zajedno nastupiti u svom gradu?
Beogradski Šopen Fest realizuje programe i predstavlja mlade pijaniste u Beogradu, ali i po gradovima Srbije i regiona. Od 2012. godine smo održali preko 50 koncerata u više od 20 gradova. Budući da su šabački talenti od početka nastupali na takmičenjima BŠF-a i revijama mladih, odlučili smo da četvoro najuspešnijih predstavimo ove godine u okviru Podijuma mladih. Stoga ćemo gradu Šapcu darovati predivan koncert u Šabačkom pozorištu 18. oktobra. Ovo je bila izuzetno prilika da se ostvari saradnja sa šabačkim Kulturno- umetničkim društvom „Abrašević“, koji ima Muzičku sekciju, čiji su članovi upravo mladi talenti koji će nastupati na koncertu u petak. Uprava Kluba je obezbedila logističku podršku i saradnju sa Pozorištem, tako da će mladi pijanisti muzicirati u adekvatnoj sali, što je od velikog značaja za realizaciju ovakvog događaja. Ovom prilikom se kao organizator Festivala zahvaljujem upravi Kluba, posebno gospodinu Lazaru Torbici na izuzetnom angažmanu u okviru organizacije događaja.
Koliko je zahtevno organizovati Beogradski Šopen Fest i selektovati izvođače? Kako ste pravili ovogodišnji program?
Organizovati višednevni festival ovog tipa, sa raznovrsnim aktivnostima (koncerti, predavanja, radionice, muzičko- poetske večeri …) jeste zahtevno, jer Beogradski Šopen Fest (BŠF) ima više godišnjih ciklusa, kada prezentuje različite sadržaje. Ove godine smo imali uvodni dan u Kolarčevoj zadužbini, u martu, zatim je usledio petodnevni glavni program od 14. do 18. aprila, a tokom „Jesenjih odjeka“ od 16. do 18. oktobra tri koncertne večeri. Dakle, potrebno je iskoordinirati učesnike, obezbediti prostore za dešavanja, medijsku kampanju, smeštaj za goste iz drugih gradova i inostranstva i još mnogo toga. S obzirom na to da festivalski tim od početka čine dve osobe- moja koleginica Ivana Matijević i ja (a od ove godine moja malenkost sa dva saradnika koji su deo organizacije tokom festivalskih dana), posao je obiman, ali donosi ogromno zadovoljstvo, jer radimo
Tokom višegodišnjeg trajanja, koliko je do sada mladih i nagrađivanih učenika nastupilo?Osim promocije afirmisanih mladih muzičara, manifestaciju je obeležio i humanitarni karakter. Koliko je značajno na ovakvim događajima negovati empatiju i prave ljudske vrednosti?
Od 2012. godine, kada smo započeli priču posvećenu Frederiku Šopenu, BŠF je predstavio u okviru koncertnog ciklusa „Odjeci“ i na Pijanističkom takmičenju i Revijama mladih talenata, oko 400 mladih pijanista iz Srbije i regiona, počev od osnovnoškolskog do studentskog uzrasta. Takođe, s ciljem promocije vrhunskog pijanizma, Festival prezentuje i profesionalne, vrsne pijaniste. Od početka, u okviru festivalskih programa je nastupilo 27 pijanista iz Srbije i inostranstva (Francuska, Gruzija, Nemačka, Bosna i Hercegovina, Australija, Rusija, Hrvatska, Portugalija, Grčka, Švajcarska, Italija, Austrija).
Mišljenja sam da humanost mora biti jedna od primarnih osobina svakog čoveka, stoga Beogradski Šopen Fest od početka neguje i humanitarni aspekt. Humanitarnim koncertima smo podržali akcije: „Bitka za porodilišta“ 2013, lečenje obolele dece 2014, pomoć za poplavljene osnovne škole u Obrenovcu 2015, pomoć za aktivnosti humanitarne organizacije „Belhospis“ 2016, „Da se rodim zdrava“ 2017, pomoć deci sa posebnim potrebama Specijalne osnovne škole „Novi Beograd“ 2017, inicijativa „Darujmo talente“ 2018, „Klasika u poseti“ 2019. godine. Ovaj aspekt upotpunjuje misiju Festivala i daje doprinos skretanju pažnje široj javnosti na ogroman značaj empatije i humanosti.
Dragana Dimitrijević