Na svakom koraku se vidi napredak

Gradski odbor Srpske napredne stranke Šabac

  1. Kako ocenjujete dvogodišnji rad koalicije koja je na vlasti?

Od formiranja vlasti u Šapcu koalicija funkcioniše timski, u cilju ostvarivanja zacrtanih planova i projekata. Isti politički cilj zajednički je sadržalac koji je i okupio stranke u koaliciju 2020. godine, kada su, nakon formiranja vlasti dogovorene aktivnosti. Svi ponaosob pokazuju spremnost da uvaže predloge drugih, kako bi svojim delovanjem i idejama doprineli boljem životu građana. Do sada nije bilo nesuglasica, a naš odnos sastoji se u međusobnom uvažavanju, poštovanju i zajedničkom delovanju na dobrobit grada i građana.

 

  1. Kako ocenjujete dvogodišnji rad gradonačelnika i predsednika Skupštine?

Gradonačelnik Šapca, Aleksandar Pajić, pokazao je volju i energiju da već u prve dve godine realizuje projekte primetne za napredak i razvoj grada. Već dve godine u Šapcu se radi i gradi. Skoro da nije bilo dana tokom građevinske sezone da se nije radilo na asfaltiranju puteva i saobraćajnica. Značajnije investicije, kao što su izgradnja kompleksa otvorenih bazena i rekonstrukcija Doma kulture u Mišaru, dokaz su rešenosti i spremnosti da se novac uloži u značajne projekte. Uostalom,  Aleksandar Pajić, dokazao se kao dobar domaćin, vredan i čestit čovek, koji je rekonstruisao i uredio jednu od najlepših škola u Šapcu dok je bio direktor, a sada je samo potvrdio da sa svojim timom može uspešno da vodi grad i ostvaruje daleko zahtevnije projekte.

Predsednik Skupštine, Nemanja Pajić, nastavio je kontinuitet vođenja gradskog parlamenta iskusno i dostojanstveno. Istina, niko od predstavnika vlasti nije srećan što zasedanjima ne prisustvuje opozicija, kako bi se čule i njihove ideje, predlozi, dobronamerne i konstruktivne kritike, jer ipak i oni zastupaju daleko manju, ali određenu skupinu ljudi, koju treba uvažiti, tim pre jer su za njih glasali.

 

  1. Kakav boljitak je, za protekle dve godine, nova vlast donela građanima Šapca i u čemu je to vidljivo?

Na početku svog mandata nova vlast smanjila je cene vrtića, do tada među najvećim u Srbiji, čime je ispunjeno jedno od prvih predizbornih obećanja datih Šapčanima. Uveden je besplatan prevoz za penzionere na teritoriji celog grada. Grad Šabac izgradio je kompleks otvorenih bazena, sa savremenom infastrukturom, bez ijednog dinara zaduživanja, čime se konačno svrstao u gradove koji imaju bazen na otvorenom. Za dve godine asfaltirano je više desetina kilometara puteva i saobraćajnica. Rekonstruisan je Dom kulture na Mišaru, a Javno komunalno preduzeće opremljeno novom opremom kroz dve višemilionske nabavke. U Šabac je stigla najveća grinfild investicija Mint kompanije.

Kulturni život oživeo je nakon korone, pa su ove godine, tokom tradicionalnih manifestacija priređena dva koncerta za Šapčane. Pozorište je nastavilo sa premijernim predstavama, a ustanove kulture sa novim sadržajima i inoviranim pristupima.

 

  1. Da li je Šabac, kako je obećavano, postao « partner » svojoj državi i u čemu se to ogleda?

Da je država partner gradu, pokazalo se već na za Šapčane svakako najznačajnijem infrastrukturnom  projektu, izgradnji mosta, autoputa Ruma – Šabac i brze saobraćajnice Šabac – Loznica. Gradska administracija bila je podrška na projektu, a država partner u finansiranju gradnje. Dokaz da su svi dovoljno efikasni na ovom zadatku je što posao teče brže od plana. Ukupna vrednost ove moderne saobraćajnice, koja će povezati Rumu, Šabac i Loznicu u dužini od 78 kilometara je 467,5 miliona evra i finansira se novcem iz budžeta Republike Srbije.

Dolazak kompanije Mint koja unutar Kine, MINT funkcioniše u preko 30 pogona lociranih u Jiaxingniše u preko 30 pogona lociranih u Jiaxing-u, Ningbo, Guangzhou, Wuhan, Chongquing, Fuzhou, Tuanjin, Changchun i Yantai, investicija je kakvu je Šabac mogao samo da priželjkuje. Projekat u koji je uključena država sa lokalnim partnerima započet je 2020. godine, a ulaganja u prvoj fazi realizacije projekta iznose oko 50 miliona EUR, uz zapošljavanje 160 radnika. Zahvaljujući veoma profesionalnom odnosu predstavnika grada prema kompaniji Mint, ovaj investitor odmah nakon završetka prve faze započeo je i drugu faza, takođe sa ulaganjem od oko 50 miliona EUR, a nakon toga slede i naredne faze. Potrebe su da se u narednom periodu otvori oko 800 novih radnih mesta u Šapcu. Projekat Kineske kompanije proglašen je investicijom od nacionalne važnosti za šta je država izdvojila oko 90 miliona dinara za jačanje elektromreže u Severozapadnoj industrijskoj zoni.

Uz podršku državnog projekta rekonstruisan je do tada devastiran i zapušten Dom kulture na Mišaru. Ministarstvo kulture je za ove namene izdvojilo 15 miliona dinara, a grad Šabac osam miliona. Nastavljeni su evropski projekti, a jedan od njih je nabavka dela opreme za JKP „Stari grad“.

Zahvaljujući pomoći države, urađen je i put Šabac – Bogosavac – Dobrić – Culjković – Radovašnica, čija je dužina 19,2 kilometra.

Agencija za upravljanje lukama pripremila je projekat za izgradnju Međunarodnog pristaništa u okviru novog projekta „Zaplovi Srbijom“, što će svakako doprineti budućem razvoju i unapređenju našeg grada.

 

  1. Da li je, za ove dve godine, Šabac napredovao, stagnirao ili nazadovao u odnosu na prethodni period i u čemu se to vidi ?

Na svakom koraku se vidi napredak, u najvećoj meri po kilometrima asfaltiranih puteva, jer je za dve godine asfalt dobilo preko 70 kilometara saobraćajnica. Šabac je po prvi put u novijoj istoriji dobio kompleks otvorenih bazena, bez zaduživanja građana. Spojen je most preko Save a započeta gradnja autoputa i brze saobraćajnice Ruma – Šabac – Loznica. Rekonstruisan je ruiniran Dom kulture na Mišaru, završena je fabrika Mint, a po prvi put u Šapcu nezaposlenost je pala ispod 5.000 ljudi. U poslednje dve godine registrovano je više od 300 novih preduzetnika i preduzetničkih radnji i otvoreno preko novin 50 aktivnih privrednih društava, što govori o povoljnoj privrednoj klimi u gradu, čime je i budžet grada dostigao rekordnih 5,7 milijardi.

Godina 2021. i tekuća 2022. bile su nenadmašne po interesovanju investitora za kupovinu zemljišta i investiranje u Severozapadnoj radnoj zoni. Razlog za povećano interesovanje je svakako intenziviranje radova na brzoj saobraćajnici. Interesovanje je pokazalo oko 30 investitora sa kojima su održani sastanci, pa je u toku prošle, 2021. godine, ukupno prodato 26 hektara zemljišta za 6 investitora i to Minth, Royal Impeks, Fruti, Servis Bosh Debrc, itd.

Kompanija Zorka Keramika je u toku 2022. godine kupila dve parcele u Severozapadnoj radnoj zoni. Jednu površine 11 ha i drugu površine 1 ha, sa planom gradnje nove fabrike za proizvodnju keramičkih pločica premijum brenda TILEZA, isključivo velikih formata. Prema planu i projektu planiran broj radnika je oko 200. Vrednost investicije je više desetina milona evra.

U tekućoj 2022. godini do sada je potpisano još 14 ugovora o prodaji zemljišta, ukupne površine oko 50 hektara za 15 investitora, od kojih su 6 strane kompanije. U industrijskoj zoni u ovom trenutku posluje oko 36 kompanija, koje zapošljavaju oko 4.500 radnika.

 

  1. Kako ocenjujete kvalitet informisanja građana i da li se i šta promenilo u odnosu na prethodni period?

Što se tiče informisanja, lokalni mediji prate i izveštavaju o događajima na dnevnom nivou i vrlo smo zadovoljni saradnjom i izveštavanjem. Mi se ne mešamo u uređivačku politiku jer smatramo da svako radi u skladu sa profesionalnim i etičkim standardima, ali i po sopstvenoj savesti.

U nacionalnim medijima prisutne su sve važne teme, koje zavređuju pažnju emitera sa tom pokrivenošću, a saradnja sa svim emiterima je na dobrom nivou. Što se tiče Gradskog odbora SNS nastojaćemo da se, ne mešajući u njihov rad i pristup, saradnju poboljšamo i ohrabrimo medijske radnika da o svim temama izveštavaju i interesuju se za rad našeg odbora, a mi ćemo im blagovremeno pružati informacije od značaja za javnost i građane Šapca.

Exit mobile version