Muzički život Šapca Jevrema Obrenovića

U okviru obeležavanja Dana grada Šapca, u Muzeju šabačkih Jevreja, održano je predavanje o muzičkom životu Šapca Jevrema Obrenovića a održao ga je Šapčanin Mirko Jeremić, teoretičar muzike.

– Dolaskom u Šabac, početkom 19. veka, Jevrem Obrenović je doneo sasvim nov način razumevanja muzike i bavljenja muzikom, te u širem kontekstu priča podrazumeva približavanje Šapca duhu evropske muzičke i društvene tradicije.

Treba imati u vidu kompleksne i dinamične socijalno-istorijske promene na nivou Srbije tog vremena. Vojvodina od Save naviše bila je pod Austrougarskom, donji deo Srbije pod Otomanskom vlašću, a nakon svega toga došla je Kneževina Srbija sa Obrenovićima, potom i Karađorđevićima. Svi ti uticaji su doprineli tome da Šabac i ta sredina budu skloni različitim uticajima – kazao je Jeremić.

Veliki doprinosu gradu Šapcu dao je Jevremu Obrenoviću kada je u pitanju muzička kultura i razvoj muzičke kulture tokom prve polovine 19. veka. Tu je posebno bitan prvi klavir u Šapcu, kompozitori koje je Jevrem doveo u Šabac da bi podučavao njegovu decu muzici. To su Josif Šlezinger, a pre njega Dimitrije Tirol. Robert Tolinger, kompozitor, je došao nešto kasnije, u drugoj polovini 19. veka.

-Do dolaska Jevrema u Šabac, tadašnji Šabac i cela Srbija su se, kada je u pitanju muzika, zasnivali na orijentalnoj muzici zahvaljujući Turcima koji su za to vreme bili na vlasti i to je bilo svedeno na amaterizam i muzičare koji nisu bili profesionalni i koji su uzgredno učili da sviraju muziku, bilo da su u pitanju violine, klarineti, bubnjevi itd. Dolazi do postepenog eliminisanja te tradicije i dolaženja evropske tradicije u Šabac koja je podrazumevala drugu vrstu muzike, a tu pre svega mislim na klavirsku muziku. Zahvaljujući Josifu Šlezingeru, koji odlazi da podučava Anku Obrenović učenju klavira, ona u potpunosti dobija novu muziku, nove kompozicije koje se tada mogu čuti u Šapcu. Interesantno je da je prvi orkestar u Srbiji zapravo nastao u Šapcu, a osnovao ga je Šlezinger zahvaljujući vojnim regrutima koje je on iz kasarne angažovao za sviranje, tako da je Šabac u suštini počeo da dobije oblike tog evropskog muzičkog konteksta klavirske i orkestarske muzike – istakao je Jeremić.

Kao gosti predavanja nastupile su pijanistkinje Jelena Zidarić Zečević i Milica Zidarić.

Exit mobile version