36. Međunarodni kongres o procesnoj industriji „Procesing 23“
Na dvodnevnom stručnom skupu, 36. Međunarodnom kongresu o procesnoj industriji „Procesing 23“ čiji je organizator Društvo za procesnu tehniku, pri SMEITS-u i suorganizatori, Mašinski fakultet u Beogradu i SET Trebinje, pod pokroviteljstvom Elixir Group-a, planirano je predstavljenje 60 stručnih radova i održavanje četiri okrugla stola na različite teme. Okrugli sto sa temom „Monitoring, emisija i kvalitet ambijentalnog vazduha“ održan je danas u Centru za stručno usavršavanje.
Kad se stručnjaci skupe, onda se očekuju neki rezultati, a iz ovoga bi trebalo da izađu neke konstatacije, zaključci, na kraju predlozi kako unaprediti stanje kada govorimo o upravljanju vazduhom, jednim od osnovnih supstrata životne sredine. Kao ekotoksikolog, bavim se otrovima u životnoj sredini i za mene je najvažnije kako deluje ono što izađe iz dimnjaka, automobila, sa poljoprivrednih površina, šta se s tim dešava, da li se to širi ili eventualno menja svoj sastav da bi došlo do receptora, a receptori smo mi, šume, biljke i životinje. Mi smo se danas potrudili da nađemo neka pitanja i odgovore za svaki taj deo koji čini proces upravljanja vazduhom. Ta pitanja počinju od onog dela gde je emisija, gde se to emituje, ko, šta i koliko emituje, zatim, to što izađe kako se menja i gde ide dalje, kako receptori reaguju na sve to i ono što je važno, kako sve to merimo. Među panelistima su bili i ljudi iz Zavoda za javno zdravlje koji se bave lokalnom mrežom koja je veoma značajna. Oni su imali mogućnost da nam kažu šta su do sada uradili i šta planiraju, ali imali smo i ljude koji su mogli da nam kažu kakva je situacija sa nacionalnom mrežom i koji su učestvovali u formiranju te mreže. Tu su, na kraju, i predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine, kao gosti – rekao je dr Slobodan Tošović, specijalista ekotoksikologije, moderator okruglog stola.
Na ovom okruglom stolu govorili su Vesna Mitrović, načelnica Odeljenja za zaštitu vazduha i ozonskog omotača u Ministarstvu zaštite životne sredine, dr Igor Dragičević iz Zavoda za javno zdravlje Šabac, Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije i prof. dr Dušan Todorović sa Katedre za procesnu tehniku Mašinskog fakulteta u Beogradu
- Kvalitet vazduha, odnosno emisije u vazduhu, je nešto sa čim se praktično svakodnevno susrećemo i taj problem je u medijima i društvu postao tema broj jedan. Zaista jeste, uslovno rečeno, alarmantna situacija, pogotovo u zimskim mesecima kada individualna ložišta i posebne meteorološke prilike čine da takvi uticaji budu što lošiji. Naravno, predstoji nam još dosta toga u Srbiji u borbi da doprinesemo boljem kvalitetu vazduha i da se potrudimo da te mere koje praktično postoje u mnogim kompanijama i u strateškim dokumentima Republike Srbije budu što vidljivije i što efikasnije – zaključio je prof. dr Todorović.
Isidora Kovačević