Mleko pijemo iz uvoza, poljoprivrednici gase farme krava u Srbiji

Mlečno govedarstvo na kolenima, predsednik tvrdi da niko neće da muze krave:

Nestašice mleka u radnjama više nema, problem je rešen uvozom. Međutim, problem u mlečnom govedarstvu i dalje postoji, a poljoprivrednici polako gase svoje farme. Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić objašnjava da problemi postoje zato što niko neće da muze krave, mladi poljoprivrednici navode da jedino što zapravo nije problem u poljopriivredi je želja za radom, sve ostalo jeste.

U štali porodice Ilić nekada su bile krave. Danas muk, praznina i tišina. Samo su mačke ostale da leže na slami koja još nije počišćena nakon što su krave zauvek napustile farmu Ilić.

Veroljub Ilić

„Imali smo najviše 26 muznih krava. Sve su to bila vrhunska grla, osvajali smo zlatne madalje i pehare za njih. Imamo još nekoliko junica koje ćemo semeniti i njih terati na sajam da ih prodamo, šteta je da idu tako dobra grla u klanicu. Ostavili smo samo jednu karvu da imamo mleka za nas, neću da pijemo to uvozno mleko ili šta ja već znam čije je“, kaže poljoprivrednik Veroljub Ilić.

Na muzlice se već uhvatila paučina, a paučina u novčaniku naterala je Veroljuba da nakon više od dve decenije, nikad više ne pomisli da kupi krave.

„Dogorelo je do noktiju. Odlučili smo da ne možemo više da podnesemo ovaj gubitak, dve tri godine je katastrofalna situacija, a o ovoj sezoni da i ne pričam. Inputi su otišli preko 100 odsto, a mleko neznatno poskupelo u otkupu“, objašnjava Veroljub Ilić.

Veroljubu ostaju samo pehari, da se nekad seća da je imao šampionska grla na farmi. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić navodi da je problem nastao zato što niko neće da radi.

„Naravno da će hrane da nedostaje. Rešili smo problem mleka na rafovima uvozom iz Evropske unije. Znate li zašto nema mleka, pa nema zato što niko neće da muze krave“, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić prošle sedmice.

Za razliku od štale porodice Ilić, farma Radeta Savića još uvek funkcioniše, iako je on mlad, a „mladi neće da rade“.

„Sa trinaest godina sam počeo da radim na porodičnoj farmi. Moji drže krave od devedesetih godina. Išao sam i u inostranstvo, želeo sam da se vratim u svoje selo, sad vidim da je možda bolje da sam tamo i ostao, da se nisam ni vraćao. Ja sam kao mlad poljoprivrednik konkurisao za subvencije za mlade. Čekao sam godinu i po dana na odluku, da bi mi rekli da nisam prošao. Eto, tako kod nas to funkcioniše, mlad poljoprivrednik nikom ne treba. Nikada ništa nisam dobio, nikakve subvencije ili pomoći“, objašnjava Rade Savić, vlasnik farme krava u Varni.

Rade Savić

A problema su pune jasle. Niko ne zna do kada će proizvodnja na ovakav način opstati, i da li će muzare prezimeti do proleća.

„Teška je situacija. U poslednjih godinu dana je katastrofalna. Radimo sa nekih 30 posto gubitka. Na kukuruzu sam izgubio duplo. Na bikovima sam izgubio kad sam ih predao. Svaki dan dva puta muža, gledamo i pazimo krave, non stop smo na farmi, i ne da nemamo zaradu, ja radim da prehranim narod, a mene niko ne vrednuje. Ne da radimo volonterski, mi smo u debelom minusu“, kaže Rade Savić iz Varne.

Đ.Mijailović

Exit mobile version