Objavljeno 19.aprila 2018. godine
Nataša Lazović, koordinatorka Kancelarije za mlade grada Šapca
Kancelarija za mlade grada Šapca obeležila je u petak u Šabačkom pozorištu značajan jubilej- deset godina postojanja. Osnovana je 7. aprila 2008. godine i pripada Odeljenju za društvene delatnosti Gradske uprave grada Šapca. Nastajala je i rasla inicijativom mladih motivisanih da probude interesovanje svojih vršnjaka za razne aktivnosti u školama i gradu, uz podršku lokalne samouprave. Kao lokalni servis mladih, deset godina organizuje aktivnosti i sadržaje koji mladima pružaju priliku za vođenje kvalitetnog života, podržava i promoviše njihovo stvaralaštvo, stvara uslove za samoorganizovanje i aktivno učešće mladih u kreiranju i sprovođenju kulturnih politika na lokalnom nivou, kao i povećanju dostupnih kulturnih, edukativnih i sportskih sadržaja, ostvaruje komunikaciju sa međunarodnim organizacijama i institucijama, identifikuje potrebe i probleme mladih u lokalnoj zajednici, sarađuje sa gradskim službama, ministarstvima, javnim ustanovama, udruženjima mladih, nevladinim i drugim organizacijama.
Niz aktivnosti u prethodnoj godini
Tokom prošle godine Kancelarija za mlade realizovala je niz aktivnosti.
-Sa Udruženjem „Život i zdravlje“ organizovali smo kvalitetne i značajne radionice i tribine na temu zdravih stilova života i zdravlja. Dva puta nam je gost bio prim. dr Petar Borović iz Instituta za javno zdravlje Srbije. Pored toga, organizovali smo „Dimenziju mladih“, tribinu posvećenu mladima, mnogobrojne radionice koje se tiču nenasilja, uspešnosti komunikacije, rodne ravnopravnosti, tolerancije, radionice namenjene roditeljima- „Uspešno roditeljstvo“ u okviru Savetovatovališta za decu i mlade pri Kancelariji za mlade, u saradnji sa studentskom organizacijom AIESEC kvalitetnu radionicu, vršnjačku edukaciju za srednjoškolce. Nisu sve ideje polazna osnova Kancelarije. Recimo, projekat „Znanjem kroz Evropu“ je autorsko delo šest predavača, nastavnika iz OŠ „Laza K. Lazarević“ i „Jevrem Obrenović“- navela je Lazovićeva.
-Svojim bogatim programom u poslednjih deset godina Kancelarija za mlade nastojala je da okupi što veći broj mladih ljudi, jer su mladi pokretači našeg duštva i treba im omogućiti što više kvalitetnog sadržaja i aktivnosti, kako bi njihovo znanje, veštine i potencijal došli do izražaja. U proteklih deset godina organizovali smo preko 60 projekata, kao i brojne edukacije, radionice, obuke i tribine, ostvarili saradnju sa osnovnim, srednjim i visokim školama, studentskim udruženjima iz Beograda, brojnim udruženjima, organizacijama i institucijama koje se bave aktivizmom mladih. Imamo kvalitetnu saradnju sa Centrom za socijalni rad, Ministarstvom za omladinu i sport, Nacionalnom asocijacijom kancelarija za mlade, Stalnom konferencijom gradova i opština, kao i brojnim ustanovama kulture, ojačali smo vezu kancelarije i đačkog paramenta, promovisali volonterski rad, organizovali brojne sportske manifestacije, kulturne i humanitarne akcije, sve sa jednim ciljem- da mladi imaju priliku da na kvalitetan način provode slobodno vreme, podignemo aktivizam i volonterizam mladih, da pored formalnog, mladi steknu i neformalno obrazovanje, znanje, veštine i iskustva, koja će im biti od značaja u njihovim budućim opredeljenjima i prvenstveno da znaju da postoji institucija u gradu gde mogu uvek da se obrate, da slobodno istaknu svoje mišljenje i predlože ideje. Zahvaljujem se gradu, saradnicima i volonterima koji su naša pokretačka snaga. Nastavićemo sa istom praksom i vizijom, da Šabac bude grad mladih, jer mladi su najznačajniji resurs i snaga našeg grada. Oni su zato u vrhu prioriteta politike našeg grada- istakla je koordinatorka Kancelarije za mlade Nataša Lazović u obraćanju prisutnima u Šabačkom pozorištu, a za „Podrinske“ govori o prethodnim i budućim aktivnostima.
Koliko je volontera prošlo kroz Kancelariju za mlade za ovih deset godina?
Za ovih deset godina, kroz Kancelariju je prošlo preko 120 volontera, a otkako sam ja na poziciji koordinatora, u prethodne dve godine, znatno se povećao broj onih koji su popunili prijavu za volontiranje, čak njih pedesetak, koji učestvuju u svim manifestacijama i događajima koje organizuje Kancelarija za mlade. Oni jesu glavna pokretačka snaga i glavni resurs našeg grada i zato smatram da treba da budu u vrhu prioriteta politike našeg grada.
Šabac- grad u kome mladi vide svoju budućnost
Na proslavi desetogodišnjice postojanja Kancelarije za mlade učestvovali su KUD „Abrašević“, Dečiji hor „Mladiša“, školica glume „Šarena šargarepica“, recitator Nikola Marković i volonteri Kancelarije za mlade, koji su izveli skeč „Biram da volontiram“.
-Trudili smo se da publika zaista uživa, što je su komentari nakon završene proslave zaista potvrdili. Meni je veoma drago što je Šabačko pozorište bilo prepuno i zahvaljujem svim sugrađanima, mojim saradnicima, Gradu Šapcu, koji su se odazvali pozivu i podržali jubilej. Dodelili smo 33 zahvalnice stalnim saradnicima Kancelarije za mlade- istakla je Lazovićeva.
Proslavi je, uz predstavnike Grada, kulturnih i obrazovnih institucija, prisustvovao i gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.
-Omladinsku politiku ne posmatramo kao sredstvo za rešavanje problema, već kao važan prostor u kome mladi mogu da deluju kao aktivni građani. U takvom svetu mladi imaju mogućnost da sami izraze ono što je najbolje za njih, da njihovo mišljenje bude saslušano i uvaženo. Na taj način ostvaruje se potpuna integracija mladih u društvene tokove i eliminiše svaka mogućnost manipulacije mladima. Kancelarija služi, ne samo mladima, već i roditeljima, nastavnicima, učiteljima, svima nama koji imamo misiju da u Šapcu stvorimo prijatan, komforan ambijent za decu, kako bi sutra mogli da razviju sve svoje potencijale u svom gradu. To ne može da se desi bez vas koji ste ovde i bez Kancelarije. Pozivam vas da razmišljamo o tome kako treba da izgleda grad Šabac kada ga kreiraju mladi ljudi. Ako to omogućimo svima vama, onda ćete odabrati ovaj grad kao mesto u kome ćete živeti i raditi i kasnije zasnovati svoju porodicu. Voleo bih da Šabac bude mesto u kome ćete se razvijati- poručio je gradonačelnik.
Koliko volonterima znači vreme provedeno u Kancelariji i da li pratite njihov dalji obrazovni put?
Moram da ih pohvalim- bili su uspešni ovde kao volonteri srednjoškolci i nastavili da koračaju putem uspeha- na fakultetima su deo debatnih klubova, studentskih parlamenata, nastavili su da se aktivno uključuju u društveni život zajednice. Imamo volontere koji nam odlaze ove godine na fakultet, a zaista su kvalitetni ljudi, kao što je Mića Mišljenović, koji je volonter dugi niz godina. Bio je voditelj na jubileju Kancelarije, predstavljao nas je u Švajcarskoj, na mnogobrojnim seminarima i aktivnostima. Iako mi je žao što nas tako talentovani i kvalitetni mladi ljudi napuštaju, istovremeno, to je sastavni deo života i početak lepog perioda za njih u razvoju karijere i daljem obrazovanju. Moram da naglasim da i oni koji odu ne prekidaju vezu sa Kancelarijom, i dalje smo u kontaktu, povremeno dolaze, pojedini i učestvuju u nekim našim zahtevnijim aktivnostima.
Šta ste istakli kao prioritet u radu poslednje dve godine, otkako ste na čelu Kancelarije?
Stavili smo akcenat na Lokalni akcioni plan 2018-2021 godine, koji je proizvod rada Kancelarije za mlade i Saveta za mlade, koji takođe vodim. Očekujem da bude usvojen na prvoj narednoj Skupštini grada Šapca. Ojačana je veza sa đačkim parlamentom, uspostavili smo veoma čvrstu saradnju sa Ministarstvom za omladinu i sport, Nacionalnom asocijacijacijom kancelarija za mlade, Stalnom konferencijom gradova i opština, imamo fantastičnu saradnju sa osnovnim, srednjim i visokim školama, ustanovama, udruženjima i institucijama, koje se bave aktivizmom mladih, uradili smo mnogobrojne edukacije, obuke, tribine i radionice, prepoznatljivi smo takođe i po velikom broju kulturnih manifestacija, humanitarnih akcija i mnogobrojnih događaja u vezi sa mladima, poput nekoliko promocija knjiga mladih autora.
Šta sadrži Lokalni akcioni plan?
Lokalni akcioni plan je strateški dokument za mlade grada Šapca. Istraživali smo koji su osnovni problemi mladih, uradili anketu u 12 srednjih i visokih škola i na fakultetima. U anketi je učestovalo 437 ispitanika, sadržala je više od 12 strana A4 formata i preko 100 pitanja u vezi sa potrebama i prioritetima mladih. Nakon završene ankete, kada smo statistički obradili podatke, shvatili smo koji su problemi mladih, identifikovali smo ih i na osnovu njih odredili strateške ciljeve i prioritete koje će Grad Šabac i institucije koje se bave mladima sprovoditi u naredne četiri godine, kako bi se zadovoljile potrebe mladih i rešili osnovni, elementarni problemi mladih našeg grada. Odredili smo šest oblasti iz kojih ćemo sprovoditi lokalne i strateške ciljeve. To su: preduzetništvo i zapošljavanje, aktivizam i volonterizam, bezbednost, slobodno vreme, kultura i zdravlje mladih. Iz tih oblasti svaki strateški cilj se odnosi na, recimo, povećanje zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, a u okviru svakog strateškog cilja postoje određene konkretne mere koje će rešavati strateške ciljeve i lokalne prioritete.
Kakvi su planovi u narednom periodu?
Lokalni akcioni plan grada za mlade biće nam smernica u daljem radu, jer je u njemu sadržan detaljan plan svih institucija, kao i Kancelarije za mlade, kada je reč o rešavanju strateških ciljeva i lokalnih prioriteta za naše mlade sugrađane. Kancelarija će pored toga sprovoditi obuke za pisanje projekata, koje su u toku, obuke za pisanje CV-a, motivacionog pisma i pripreme za razgovor za posao. U saradnji sa Asocijacijom „Duga“ sprovodićemo testiranja na HIV i polno prenosive bolesti, imaćemo još nekoliko projekata, kao i tradicionalne letnje školice, mnogobrojne tribine, radionice, u saradnji sa drugim institucijama, školama i organizacijama.
Dragana Dimitrijević