ZAPISI IZ POMRAČENOG GRADA
Dugo se po gradu „šuškalo“, pred Vidovdan te 2024. godine, da u lokalnoj vlasti nešto ozbiljno škripi. I, na petoj sednici Skupštine Grada Šapca pokazalo se da je to tačno, pismenu ostavku podneo je zamenik gradonačelnika Milan Mačvan koji nije prisustvovao sednici Skupštine. Kako je pročitano u obrazloženju ostavke Mačvan je ostavku podneo „iz privatnih razloga“ pa su tako građani Šapca ostali uskraćeni da saznaju pravi razlog „abdikacije“ zamenika gradonačelnika koji se na toj funkciji nije zadržao ni pola godine. Naravno, kako to „i običaj nalaže“ usledile su „čaršijske priče i nagađanja“ koja su za cilj imali da ostavku objasne. Međutim, ono što je bilo interesantno je činjenica da niko drugi nije izabran na važnu funkciju a to je značilo da će do sledeće sednice Skupštine grada, više od dva meseca, ovo visokopozicionirano mesto u Upravi grada ostati upražnjeno. Ali ni na toj sledećoj, šestoj, sdnici Skupštini grada gradonačelnik nije našao za shodno da predloži nekog kandidata za tu važnu funkciju. Kako bilo tada tako je ostalo i sada. Pre neku nedelju, tačnije 2. aprila, održana je deseta sednica Skupštine grada ali ni na njoj se nije raspravljalo o mestu zamenika gradonačelnika niti je za tu funkciju bilo ko predložen.
Zanimljivo je da je gradonačelnik potpuno zaboravio na činjenicu da nema zamenika. Verovatno misli da je on sam dovoljno „sposoban“ da vodi grad. Naravno sa ovom konstatacijom mnogi bi se složili jer kako grad funkcioniše ni gradonačelnik mu nije potreban. Ali, ne mogu da verujem da niko iz pravne službe Gradske uprave kao ni Načelnik ili predsednik Skupštine nije našao za shodno da upozori gradonačelnika da se zakon ne poštuje.
Šta zakon kaže?
U Statutu grada Šapca, u Članu 70. stoji: Zamenik gradonačelnika, odnosno član Gradskog veća, može biti razrešen pre isteka vremena na koje je biran, na predlog gradonačelnika ili najmanje jedne trećine odbornika, na isti način na koji je izabran.
Gradonačelnik je dužan da istovremeno sa predlogom za razrešenje zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, Skupštini grada podnese predlog za izbor novog zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, koja istovremeno donosi odluku o razrešenju i o izboru.
U slučaju da Skupština grada razreši zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća na predlog jedne trećine odbornika, gradonačelnik je dužan da na prvoj narednoj sednici Skupštine grada podnese predlog za izbor novog zamenika gradonačelnika, odnosno člana Gradskog veća.
O podnetoj ostavci zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća, predsednik Skupštine grada obaveštava odbornike na početku prve naredne sednice Skupštine grada.
U slučaju iz stava 4. ovog člana, gradonačelnik je dužan da na narednoj sednici Skupštine grada podnese predlog za izbor novog zamenika gradonačelnika, odnosno člana Gradskog veća.
U Statutu grada, delu gde se objašnjava šta se dešava posle razrešenja ili ostavke gradskih funkcionera: „Vršenje tekućih poslova po prestanku mandata zbog razrešenja ili ostavke“ u Član 71. stoji: Gradonačelnik, zamenik gradonačelnika ili član Gradskog veća koji su razrešeni ili su podneli ostavku, ostaju na dužnosti i vrše tekuće poslove, do izbora novog gradonačelnika, zamenika gradonačelnika ili člana Gradskog veća.
I sad, ako se zakon poštuje, a trebalo bi, Milan Mačvan je još uvek, zvanično, zamenik gradonačelnika. Međutim, na osnovu zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja iz Gradske uprave dobili smo odgovor „Funkciju zamenika Gradonačelnika grada Šapca trenutno ne obavlja nijedno lice“!
Sve ovo može da znači da su građani Šapca „pušteni niz vodu“, da je u gradu bezvlašće ili bolje rečeno samovlašće te da ova vlast uglavno radi nezakonito.
Iz nekog, samo svog, razloga o ovome ćuti i takozvana „opozicija“ koja je za svoju polititičku borbu izabrala „bojkot“ što u laičkom prevodu može da znači nezameranje sa lokalnom vlašću. A zemaljski dani teku…
Zašto je to tako?
U Statutu grada Šapca u delu koji se odnosi na izbor gradonačelnika i zamenika gradonačelnika, u Član u 55. stoji: Gradonačelnika bira Skupština grada, iz reda odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika Skupštine grada.
Gradonačelnik ima zamenika koji ga zamenjuje u slučaju njegove odsutnosti i sprečenosti da obavlja svoju dužnost.
Predsednik Skupštine opštine predlaže kandidata za gradonačelnika.
Kandidat za gradonačelnika predlaže kandidata za zamenika gradonačelnika iz reda odbornika, koga bira Skupština grada na isti način kao Gradonačelnika.
A dalje u Statutu u delu koji se odnosi na nespojivost funkcija, Član 56. stoji: Gradonačelniku i zameniku gradonačelnika izborom na ove funkcije prestaje mandat odbornika u Skupštini grada.
Gradonačelnik i zamenik gradonačelnika su na stalnom radu u Gradu.
E, sad, da li se odredbama u ova dva člana može tražiti razlog zašto gradonačelnik još uvek nije uspeo da nađe zamenika. Naime, zamenik gradonačelnika može biti samo iz redova odbornika. Dakle, pre nego što nam prof. dr Miroljub Ivanović, predsednik Komisije za statutarna pitanja, organizaciju i normativna akta ili Ivan Ilić, predsednik Mandatno – imunitetska komisija (ne znam ko je od njih dvojice nadležan ali ih javno pozivan da se oglase po ovom pitanju) zvanično razjasne kako je moguće da grad skoro godinu dana nema zamenika gradonačelnika pokušaću to da učinim ja na osnovu nezvaničnih priča pojedinih odbornika i razgovora sa osobama bliskim političkim strukturama u gradu.
Bez potrebne većine!?
Iako koalicija koja čini vladajuću većinu u Skupštini grada broji 45 odbornika Dr. Aleksandar Pajić ne može da obezbedi potrebnu većinu za svog, potencijalnog, kandidata za mesto zamenika gradonačelnika. Naime, nije tajna da u okviru odborničke grupe SNS-a ima nekoliko klanova, struja, koje ne može da pomiri ni „Kabinet“ iz Beograda. Pa je nemoguće naći kandidata za koga bi svi naprednjački odbornici glasali. Problem je što su i koalicioni partneri nezadovoljni svojim tretmanon pa pokušavaju da koriste svoj koalicioni kapacitet kako bi u ovoj zbrci nešto ušićarili. Tako i Nemanja Pajić ima ambicije da neko od njegovih odbornika zauzme tu funkciju ali sa tim se ne slaže „tvrda struja“ u redovima naprednjaka a koju gradonačelnik ne može da kontroliše. Takođe, mnogi su nezadovoljni i radom samog gradonačelnika, što nije ni čudo, pa bi da ga smene ali „podrška“ Bate iz Novog Sada je još uvek velika i značajna.
Zanimljiva je i uloga legendarnog „političkog komesara“ iz prethodne vlasti koji je blizak i sa vlašću i sa opozicijom i koji je, zahvaljujući porodičnim vezama, kažu, dobio signal da su se stekli uslovi da se vlast u Šapcu prekomponuje.
Bilo kako bilo gradonačelnik nema zamenika a, takođe, ni gradskog Većnika za kulturu koji je podneo ostavku. Upražnjena su i četiri mesta pomoćnika gradonačelnika i ako se svemu doda da je i Kabinet gradonačelnika na „staklenim nogama“ zahvaljujući „klimavom“ Šefu Kabineta onda je, i pticama na grani, jasno da je potpuno očekivano da se grad Šabac stavi pod prinudnu upravu. Ali to neko treba da predloži i sprovede u delo.
Zakonodavac, ni „u ludom besu“ nije moga da predvidi da se do ovakve situacije može doći pa nema kazne ili sankcije za samu činjenicu što zamenik nije izabran, ali moglo bi da dođe do političkih ili upravljačkih problema ako ta funkcija ostane dugo upražnjena. A ostala je. Međutim, kako stvari stoje, u političkim strukturama grada Šapca malo koga je za to briga.
Ivan Kovačević