Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo

10. oktobar Svetski dan Mentalnog zdravlja Tribina u Medicinskoj školi u Šapcu

U utorak je u Medicinskoj školi „Dr Andra Jovanović“ u Šapcu, povodom obeležavanja 10. oktobra Svetskog dana mentalnog zdravlja, održana tribina pod nazivom:

„Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo“, u organizaciji školskog Tima za zdravstveno vaspitanje Medicinske škole, Zavoda za javno zdravlje Šabac, Caritas-a Šabac i Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“.

O ovoj temi govorili su: Miroljub Nikolić, direktor Caritas-a Šabac i prim. dr Ljiljana Stanimirović, načelnik Službe za psihijatriju Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“ Šabac i predsednik Srpskog lekarskog društva, podružnice u Šapcu.

Rezultati ispitivanja dobijenih kroz GIZ-ov projekat „Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe“ koji je rađen na uzorku od 1.000 građana i građanki Srbije pokazao je da oko trećina građana naše zemlje može se smatrati psihički ugroženim.

-U organizaciji Medicinske škole, Tima za zdravstveno vaspitanje, Opšte bolnice Šabac, Zavoda za javno zdravlje Šabac, i Caritas-a Šabac odlučili smo da na Svetski dan mentalnog zdravlja ovu vrlo važnu temu približimo našim učenicima četvrtog razreda jer samatramo da je negde u današnje vreme vrlo bitno da kod njih razvijemo svest o važnosti mentalnog zdravlja i da zdravstveno – vaspitno delujemo u tom pravcu – rekla je Biljana Đuknić, direktorka Medicinske škole „Dr Andra Jovanović“.

Podaci istraživanja pokazuju da simptome depresije ima 15,6 procenata stanovništva Srbije, aksioznost 7,2 dok je 1,6 odsto u visokom riziku od suicida. Jedan od vodećih uzroka ovakve statistike jeste sklonost osoba da obraćanje za stručnu pomoć doživi kao lični neuspeh.

– Upravo mentalno zdravlje nam je u velikoj krizi. Sve više je slučajeva, da li to kroz bolničko lečenje ili ambolantno, ali u istinu vrlo puno pacijenata imamo i na sreću da su se javili bar na vreme. Govorili smo puno puta i o destigmatizaciji tog problema koji se može desiti kod čoveka gde oni ćute, trpe i na kraju završe sa teškom kliničkom slikom. Nadam se da ćemo iznaći neke module da iz ovog svega, bar koliko-toliko, izađemo ali mislim da je puno bitna prevencija na koju se jako malo daje i nekako smo zatajili u tom pravcu – izjavila je prim. dr Ljiljana Stanimirović, načelnik Službe za psihijatriju Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“ Šabac.

Rad šabačkog Caritas-a na polju socijalne zaštite ogleda se kroz pružanje licenciranih usluga a među njima je i usluga dnevnog boravka za osobe sa mentalnim smetnjama u objektima u Šapcu i Bogatiću.

– Caritas je sa konkretnim aktivnostima, dnevnim boravcima, stanovanja uz podršku, imamo preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju, zapošljavanjem osoba sa invaliditetom pokazao da zaista osobe sa mentalnim smetnjama mogu da budu uključene u društvo na dobar način i da to bude dobro za te ljude, da imaju kvalitetan život. S druge strane da niko nije u opasnosti – kaže Miroljub Nikolić, direktor Caritas-a Šabac.

Zavod javno zdravlje Šabac kao ustanova koja ima jake partnerske odnose sa Medicinskom školom je podržala ovu aktivnost u cilju zaštite i unapređenja
mentalnog zdravlja.

Promocija mentalnog zdravlja je važan deo sveukupne promocije zdravlja i podrazumeva aktivnosti koje treba da obezbede podržavajuće okruženje za zdrave stilove života, fizičko i mentalno zdravlje. Edukativan rad sa stanovništvom na svim nivoima, kao i podizanje nivoa svesti o važnosti razumevanja problema mentalnog zdravlja i značaja koje ono ima za celokupni razvoj društva su jedne od vodećih promotivnih aktivnosti koje se odnose na unapređenje mentalnog zdravlja.

Exit mobile version