Međunarodni PEN centar osudio pretnje Nenadu Kulačinu

Međunarodni PEN centar pozvao je na hitan prekid širenja klevata i pretnji novinaru Nenadu Kulačinu koje dolaze od javnih zvaničnika i provladinih tabloida u Srbiji.

Međunarodni PEN centar pozvao je srpske vlasti da pozovu sve odgovorne na odgovornost i da se pridržavaju nacionalnih i međunarodnih obaveza za očuvanje prava na slobodu izražavanja.

Međunarodni PEN centar izratio je ozbiljnu zabrinutost zbog nastavka uznemiravanja novinara Nenada Kulačina, koji je, kako se podseća, godinama na meti provladinih trolova i funkcionera vlasti.

Kritika rada vladajućeg režima se ne prašta

Nenad Kulačin, kao jedan od najistaknutijih kritičara vlasti u Srbiji i voditelj emisije „Dobar, loš, zao“, zajedno sa Markom Vidojkovićem, više puta je bio meta pretnji, uključujući one koje su dolazile od javnih zvaničnika i prorežimskih tabloida. Kulačinova otvorena kritika vladajuće garniture, posebno kroz medijske nastupe i pisma, dovela je do brojnih reakcija, uključujući i negativne kampanje.

Prorežimski mediji i tabloidi, imaju dugu istoriju targetiranja novinara, opozicionih političara i javnih ličnosti koje kritikuju vlast. Njihovi tekstovi često su senzacionalistički, služe za diskreditaciju pojedinaca kroz neistine ili poluistine i tako su više puta targetirali i Nenada Kulačina. Ovi mediji često koriste oštru retoriku nazivajući ga „plaćenikom stranih interesa“, „izdajnikom“, pa čak i „neprijateljem Srbije“. Takvi napisi nisu samo pokušaj diskreditovanja njegovog novinarskog rada, već su i podsticali negativnu atmosferu u kojoj su obični građani, putem društvenih mreža i javnih foruma, otvoreno pretili Kulačinu

Ovakvi napadi nisu izolovan slučaj, već deo šireg trenda u kojem novinari koji izveštavaju kritički o vladi često bivaju diskreditovani, etiketirani i suočeni s pretnjama, kako u medijima, tako i putem društvenih mreža.

Iako nisu uvek direktno upućene, mnogi političari povezani s vladajućom Srpskom naprednom strankom (SNS), takođe, često koriste oštru retoriku prema novinarima koji kritikuju vlast. Premijerka Ana Brnabić i predsednik Aleksandar Vučić neretko su u svojim izjavama isticali da mediji i novinari koji ne podržavaju vladu „šire laži“ ili „rade protiv interesa Srbije“. Iako ovo nisu direktne pretnje, ovakve izjave kreiraju klimu u kojoj prorežimski mediji i pristalice vladajuće partije osećaju slobodu da napadaju i prete kritički nastrojenim novinarima.

Kulačin je više puta prijavljivao da je dobijao pretnje smrću i fizičkim nasiljem preko platformi poput Facebook-a i Twitter-a. Ove pretnje dolaze kako od anonimnih profila, tako i od otvorenih naloga koji podržavaju aktuelnu vlast.

U ovakvoj atmosferi, mnogi novinari su se našli u situaciji da žive pod stalnim pritiskom, a neki su morali da preduzimaju dodatne mere opreza zbog realnih pretnji po njihovu bezbednost.

Organizacije koje se bave zaštitom novinara, poput Reporteri bez granica i Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), više puta su reagovale na situaciju u Srbiji, ističući zabrinutost zbog napada na slobodu medija. Pretnje i pritisci na novinare poput Kulačina su deo šireg problema koji su međunarodne organizacije prepoznale, što je dovelo do kritika na račun vladajućeg režima u Srbiji.

Sve ove pretnje i pritisci stvaraju veoma opasno okruženje za slobodne medije, zbog čega mnogi novinari moraju da balansiraju između svog rada i lične bezbednosti

„Najnovija klevetnička kampanja protiv Kulačina počela je u julu 2024. godine, nakon objavljivanja kolumne u nezavisnom dnevniku Danas, u kojoj je osudio napade na kolegu novinara koji je govorio o sinu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Usledila je koordinirana kampanja provladinih medija – uključujući i privatnu, vodeću komercijalnu TV Pink – koja je lažno tvrdila da je Kulačin pozvao da se Vučićev sin polije sumpornom kiselinom“, podseća Međunarodni PEN centar.

Podseća se i da je bivša premijerka Srbije i aktuelna predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić optužila Kulačina da je pozvao na ubistvo Aleksandra Vučića.

Kulačin je podneo žalbu Savetu za štampu Srbije, koji je, u mišljenju koje je konsultovao Međunarodni PEN centar, 25. jula jednoglasno zaključio da su provladini tabloidi namerno iskrivili njegovu kolumnu, ističući rizike koje takve kampanje klevetanja predstavljaju po bezbednost novinara u Srbiji.

Kulačin je za Međunarodni PEN centar rekao da je dobio više pretnji preko društvenih mreža i da mu je na poštansko sanduče urezano slovo X.

Nenad Kulačin je koautor podkasta „Dobar, loš, zao“, sa piscem i počasnim članom PEN-a Markom Vidojkovićem. Kulačin i Vidojković godinama dobijaju pretnje zbog svog rada i nezavisnih stavova, a političar Aleksandar Šapić pretio je da će im „isčupati srce“, podseća PEN centar.

Kulačinovu majku je u oktobru 2021. verbalno napala nepoznata osoba koja joj je rekla da joj „sina treba obesiti“. Kulačinova kućna adresa je otkrivena u novembru 2022. godine, takođe od nepoznatih lica. Novinar je za Međunarodni PEN centar rekao da je samo tokom 2023. prijavio deset pretnji Tužilaštvu. Do danas je otvorena samo jedna istraga, koja je potom odbačena.

Kako je dokumentovao Međunarodni PEN centar, stanje slobode izražavanja u Srbiji je na prelomnoj tački. Javni zvaničnici rutinski maltretiraju i blate novinare na javnim nastupima, doprinoseći atmosferi straha i nekažnjivosti verbalnih i fizičkih napada. Preovlađuje nepoverenje u policiju i pravosudni sistem, uz neefikasne istrage slučajeva pretnji i napada. Mnogi pisci smatraju da nemaju drugog izbora osim da se autocenzurišu. PEN International poziva da se prekine kontinuirano maltretiranje i metanje Nenada Kulačina i kolega nezavisnih pisaca i novinara u Srbiji i da se svi odgovorni privedu odgovornosti.

Exit mobile version