U Kalendaru zdravlja, oktobar je Roze mesec, ili mesec koji je posvećen obeležavanju borbe protiv raka dojke, najčešćem dijagnostikovanom tumoru kod žena. U obeležavanju i prižanju podrške ženama obolelim od karcinoma dojke učestvuju mnoge zemlje sveta sa ciljem ukazivanja na rasprostranjenost ove bolesti i podizanje svesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja.
Rak dojke čini 24,5 odsto svih novootkrivenih slučajeva raka i vodeći uzrok smrti od raka kod žena (15,5 odsto), a slede ga rak pluća (13,7 odsto) i rak debelog creva (9,5 odsto) i to najčešći maligi tumor kod žena kako u svetu tako i u našoj zemlji, navodi se na sajtu Zavoda za javno zdravlje Pančevo.
Prema dostupnim podacima u svetu svake godine od raka dojke oboli oko 1.700.000 žena, a oko pola miliona žena umre. U Srbiji je 2018. godine od malignih tumora dojke obolela 4.561 i umrla je 1.691 žena. Prema procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, kada je u pitanju rizik obolevanja od raka dojke, Srbija se nalazi zajedno sa većinom zemalja zapadnog Balkana u sredini navedene lestvice. U Srbiji postoji nešto niži rizik obolevanja od raka dojke. Međutim, kada je u pitanju umiranje od raka dojke, procene Međunarodne agencije za istraživanje raka iz 2018. godine pokazuju da su žene u Srbiji, odmah posle žena u Crnoj Gori, pod visokim rizikom umiranja od raka dojke u odnosu na druge osobe ženskog pola u Evropi.
Rak dojke je zloćudna izraslina koja nastaje kada normalne ćelije počne da se ubrzano umnožavaju i uništavaju okolno zdravo tkivo dojke, a kasnije i druge organe.
Rak dojke se najčešće javlja kod starijih žena koje:
- imaju najbliže srodnice (majka, sestra, tetka, baka) obolele od ove bolesti;
- su prvu menstruaciju dobile pre 12. godine, i poslednju imale posle 50. godine;
- nisu rađale ili su imale prvi porođaj posle 30. godine života;
- duže vreme koriste hormonsku terapiju, alkohol i duvan;
- su gojaznije i fizički neaktivne.
Rak dojke je zloćudni tumor, koji ukoliko se otkrije u ranoj fazi može biti poptpuno izlečen. Republika Srbja je započela program za rano otkrivanje raka dojke, skrining mamografijom, koji je besplatan za sve žene starosti od 50. do 69. godine.
Šta je skrining?
Skrining podrazumeva pregled na izgled zdravih žena, bez prisutnih simptoma i znakova bolesti, kojim se mogu otkriti rane promene u tkivu dojke, kada je efikasno lečenje moguće.
Mamografija predstavlja rendgenski pregled za otkrivanje promena u dojci, koje se ne mogu napipati ili otkriti drugim vrstama pregleda. Ukoliko se rak dojke otkrije u ranoj fazi, veća je šansa za izlečenje primenom poštednih hirurških metoda, oporavak je brži, a kavalitet života je bolji nego kod žena kod kojih se bolest otkrije u kasnijim fazama. U mamografiji se koriste male i neškodljive doze zračenja.
Kako se izvodi mamografija?
Pre mamografskog pregleda ne bi trebalo koristiti dezodorans, puder ili parfem čije se čestice vide na snimku i remete radiologa u proceni mamografskog snimka. Mamografija se izvodi snimanjem obe dojke i za većinu žena je bezbolna i kratko traje.
Preporuke
Između dva skrininga treba da obavljate redovne preglede dojki kod vašeg lekara ili samopregledom, jednom mesečno. Ukoliko primetite da je vidno promenjena veličina jedne dojke, prisustvo čvorića u dojci, promenu boje i izgleda kože dojke, pojavu sekreta iz bradavice – HITNO se javite svom lekaru.
Obratite pažnju na sledeće promene:
- uvlačenje bradavica i/ili areola bradavice
- pojačano perutanje ili malinast izgled kože bradavice
- zaravnjenost kože dojke, njena namreškanost ili uvlačenje izvan areola i bradavice što se jasnije vidi podizanjem ruku
- otok kože dojke sa izgledom pomarandžine kore udruženim sa rumenilom dojke ograničenim na određeni deo dojke
- čvorići u koži i potkožnom tkivu, satelitski čvorići, ulceracije kože
- obilna sekrecija iz dojke
- izražena bolna osetljivost
Uznapredovale forme karcinoma dojke sa ranjavim, inficiranim površinama, koje imaju težak zadah, krvare kapilarno ili iz izmenjenih krvnih sudova uz uvećane limfne čvorove na vratu. Ukoliko prepoznate neku od navedenih promena obratite se doktoru.
Da li muškarci obolevaju od karcinoma dojke?
Muškarci obolevaju 100 puta ređe od raka dojke u poređenju sa ženama. Karcinom dojke kod muškarca čini svega 0,7 odsto svih malignih tumora u muškoj populaciji.
Ukoliko se otkrije na vreme, karcinom dojke je izlečiva bolest!
SAMOPREGLED DOJKE – Budite svesni svojih dojki, upoznajte se sa njima, s njihovim izgledom, razmišljajte o njima, osećajte svoje dojke kako bi ste znali prepoznati promene na njima.
Redovnim pegledom dojki rano se mogu otkriti znaci moguće bolesti. 90% obolelih žena same su otkrile bolest. Najbolje je to učiniti petog do desetog dana od početka menstruacije, dok kod žena koje nemaju menstruaciju najbolje je izabrati neki datum u toku meseca kada će vršiti samopregled dojki.
Planiranje pregleda
20-35 godina:
- samopregled doke jednom mesečno
- klinički i ultrazvučni pregled svake 1-2 godine
35-40 godina
- samopregled dojki jednom mesečno
- mamografija dojki takozvana bazična mamaografija
- klinički i ultrazvučni pegled 1-2 puta godišnje
više od 40 godina
- samopregled dojki jednom mesečno
- mamografija svake 2-3 godine
- klinički i ultrazvučni pregled 1-2 puta godišnje
Žene u čijoj porodici ima obolelih od raka dojke
- samopregled dojki jednom mesečno
- prva mamografija sa 35 godina, potom jednom godišnje
- klinički i ultrazvučni pregled dojke jednom godišnje nakon 20 godina
Žene sa lečenim rakom dojke
- klinički i ultrazvučni pregled dojki dva puta godišnje
- mamografija jedan puta godišnje
- samopregled jednom mesečno.