Mediji Šapca u izbornoj kampanji

Izborna kampanja počinje danom raspisivanja izbora a završava se danom objavljivanja rezultat izbora. Tokom izborne kampanje političke stranke, koalicije političkih stranaka i grupe građana koje učestvuju na izborima intenzivnom komunikacijom putem medija i nizom drugih aktivnosti predstavljaju sebe i svoje programe biračima, kako bi zadobili njihovu podršku i glas.

Te aktivnosti podrazumevaju: rad sa biračima i članstvom, organizovanje i održavanje skupova, promociju, izradu i podelu reklamnog materijala, brošura, lifleta i publikacija, kao i političko oglašavanje. Osim toga, u okviru kampanje sprovode se istraživanja javnog mnjenja, obuke za stranačke aktivnosti, kao i druge slične aktivnosti.

Građani imaju pravo da preko javnih medijskih servisa budu obavešteni o izbornim programima i aktivnostima podnosilaca izbornih lista, kao i o kandidatima za narodne poslanike u skladu sa propisima koji uređuju javne medijske servise i elektronske medije.

Međutim, u praksi je sasvim drugačije. Vlast ima potpunu kontrolu nad medijima, stečenu finasiranjem projekata tih medija novcem svih građana, a u tim i takvim medijima opozicija nema šta da traži.

Šabac, nekada ponos slobodnog novinarstva, u kojem su slobodno i relativno samostalno radila četiri „ozbiljna“ medija, dve televizije i dva nedeljnika, potpuno je „posrnuo“ u slobodi informisanja. Jedna televizija i jedan nedeljnik, koji još uvek rade zahvaljujući ogromnim novčanim sredstvima (oko 50 miliona dinara godišnje dobijenim po raznoraznim osnovima) potpuno su „pokoreni“ od strane gradske vlasti i na njima građni mogu da vide i pročitaju samo ono što što im ta gradska vlast „servira“. A to je lažna slika stvarnog života.

Druga televizija je davno prestala da radi. Nešto istine i tema o problemima građana može se naći još jedino na stranicama „Podrinslih“, koje opstaju, reklo bi se, iz inata. Naravno, bez novca za plate i honorare ali i za sve druge troškove kao i sa tehnikom koja je prevaziđena Redakcija ovog lista nema kapacitet da radi kako bi želela i mogla. Iako svi, i građani i opozicija, to od „Podrinskih“ očekuju.

Tako su građani Šapca prepušteni informacijama koje dobijaju sa društvenih mreža. Ali one su neproverene, subjektivne i vrlo često pisane „prostačkim jezikom“. I, nažalost, nikako se ne mogu svrstati pod „informisanje građana“!

Exit mobile version