Razmišljanje Malog Đokice
Izbori su postupak kojim narod (odnosno birači) poveravaju obavljanje političke vlasti predstavničkom telu koje onda predstavlja narodnu suverenu volju. Izbori su zbog toga izvor i temelj legitimiteta celovitog sistema državne vlasti.
Izbori su prema tome, uobičajeni mehanizam putem kojeg moderne demokratije biraju članove svog parlamenta.
Izbori se odvijaju na nacionalnom (državnom), kao i na lokalnom nivou. Na regionalnom nivou biraju se članovi lokalnog predstavničkog tela — na primer opštinske, pokrajinske, regionalne skupštine te eventualno drugi predstavci — gradonačelnici i slično.
Na lokalnim izborima u Šapcu, u aprilu ove godine, građani su svojom voljom odlučili da mandati budu podeljeni između četiri izborne liste: „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje“ 28 mandata, „Nebojša Zelenović – Šabac je naš“ 26 mandata, „Pobeda za Šabac – Nemanja Pajić“ 11 mandata i „Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Komunistička partija“ 4 mandata.
Kako ni jedna politička opcija nije osvojila većinu, dovoljnu za samostalno formiranje vlasti, pristupilo se formiranju saveza političkih partija ili koalicija.
U unutrašnjoj politici izraz koalicija se najčešće koristi za saveze političkih stranaka, sklopljenih pre ili posle parlamentarnih izbora u državama koje koriste parlamentarni tip društvenog uređenja.
Stranke – najčešće ideološki i interesno srodne – se pre izbora udružuju kako se ne bi takmičile jedna protiv druge odnosno dobile maksimalni broj glasova i mesta u parlamentu. To se naziva predizborna koalicija.
Nakon izbora, ukoliko nijedna stranka nema većinu u predstavničkom telu, nova vlast se formira od predstavnika različitih stranaka putem sporazuma koji se naziva postizborna koalicija.
Pajićeva „Magična“ matematika
U bajkama sve je moguće. Tako i mašta dr Pajića da je apsolutni pobednik i da sa svojih 28 (ako su i oni njegovi) i neka čudna dva odbornika SPS-a, (o tome drugi put) koji su iz „velike ljubavi“ napustili vlast i beneficije koje uz tu vlast idu i prešli u SPS, ima većinu i da tako on, kao drugi sa „Vučićeve“ liste, treba da bude gradonačelnik donosi „revoluciju“ u matematici!?
Pobednička (nova matematička) formula za to je:
28(SNS) + 2(novi SPS) > 24(NZ – bez „ljubitelja SPS-a) + 11(NP) + 3(izvorni SPS, JS, KP) + 1 (nezavisni Mirko Kerkez)
… i tako su srećno živeli do kraja života.
Šta na sve ovo kaže onaj drugi, čestiti, deo šabačkog SNS-a. A naročito ugledni profesor matematike, gospodin Mika Beljić?
– „Odličan“ – 1 (kec „ko vrata“) – ponavljao si!
… ili je sve otišlo u…
Tako su u Šapcu većinu u Skupštini grada formirale liste „Nebojša Zelenović – Šabac je naš“ sa 26 odborničkih mandata i „Pobeda za Šabac – Nemanja Pajić“ sa 11odborničkih mandata, ukupno 37 odborničkih mandata od 69 koliko ima parlament. I to je legitimna, demokratska, volja građana.
Vođeni političkim razumom i interesima odbornici sa liste „Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Komunistička partija“, njih troje od četvoro (dr Mirko Kerkez je posle smenjivanja ostao neutralan), takođe je pristupila odborničkoj većini što čini većinu u Skupštini grada od 40 odbornika.
U opoziciji, bez takozvanog koalicionog kapaciteta, ostala je lista „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje“ sa 28 odborničkih mandata koju su u izbornoj kampanji „maestralo“ vodili dr Aleksandar Pajić i dr Slobodan Popović. Kažem „maestralno“ zato što su, vođeni pogrešnim procenama da će imati apsolutnu većinu, toliko vređali svoje političke protivnike da je sa njima u postizbornu koaliciju mogao da uđe samo neko ko je totalni mazohista.
I, umesto da, posle ovog političkog neuspeha – jer sa njima, opravdano, niko neće, kao časni ljudi podnesu ostavke, pomenuti doktori nastavljaju sa gubitničkom taktikom brukajući svoju stranku, čestite članove i premijera ne samo pred građanima Šapca nego i građanima Srbije.
Pakt s đavolom, beogradskim SPS-om o glavu će im se obiti. Pre ili kasnije!