Ivan Glišić – uspomena na jedno vreme za koje kažemo da je bilo srećno
Rođen je u vreme II svetskog rata u Pirotu, ali 10 godina kasnije seli se sa porodicom u grad Šabac. Ivanov deda (po ocu), Živojin, bio je kapetan u balkanskim ratovima i u prvom svetskom, pa je iz mačvanskog sela Ševarice premešten po službenoj dužnosti u daleki Pirot. Tamo je poginuo, braneći pirotsku crkvu od Bugara. Ivanov otac se vratio u Mačvu posle drugog svetskog rata, 1948., i doveo je u Šabac Ivana, njegovog tek rođenog brata i majku. Kao tinejdžer krajem 50-ih godina postao je zaljubljenik u rock’n’roll muziku koju je slušao na Radio Luksemburgu. Tokom ranih 1960 – ih postao je obožavatelj bendova The Beatles i The Rolling Stones te strastveni kolekcionar rokenrol ploča iako još nije imao gramofon. U početku, bilo je nesuglasica s lokalnim organima vlasti (u to vreme u nas je rnr bio zabranjen). Kada je u Domu omladine osnovan Klub mladih stvaralaca Glišić je bio prvi predsednik. Osnovan je Zavičajni klub studenata, slikarsko – pesnička grupa „Boje i reči“, pokrenuta četiri časopisa za mlade, osnovani su rok bendovi „Čivije“, „Slatki limunovi“, „Baš čelik“.
U tim ranim godinama nastaje i prvo Glišićevo književno delo „Jer znala je mama mene će skrckati levi elementi“ 1968. ali niko nije smeo da ga objavi jer je Ivan opisao dogodovštine u tadašnjem rokenrolu. Peca Popović je hteo da je 1975. objavi u ediciji Džuboksa. Vlasti su reagovale, rasturile štamparski slog i u Džuboksu se pojavilo samo pola jednog poglavlja. Knjiga je konačno objavljena 1987. u izdanju Slobodana Mašića. Režiser Želimir Žilnik je nameravao da po jednoj njegovoj knjizi snimi film „Rokenrol ratnici“ ali rat je to omeo.
Ivan Glišić svoj rad usmerava na Zagreb i na saradnju s bendom „Roboti“ i „Njeels of fire“, basiste Rajmonda Ruića. Ruić, kao kompozitor, Glišić, kao tekstopisac, uzdrmali su tadašnju Yu rock scenu svojim hitovima u interpretaciji Josipe Lisac, Darka Domijana, Dalibora Bruna, benda Tajm. Glišić se uključuje i u ekipu Nikole Karaklajića, voditelja „Veče uz radio“ kultne emisije Prvog Programa Radio Beograd. S Mišom Aleksićem, basistom Riblja Čorba, i s organistom Lazarom Ristovskim autor je himne za ovu emisiju, a snima i singlove s mladim beogradskim i šabačkim rok bendovima. U „Džuboksu“ je bio urednik za rok poeziju.
Projekat „Lomio sam vetru krila“ je portret jednog od najvećih savremenih šabačkih knjižnjvnih stvaralaca Ivana Glišića. Harizmatičnom čoveku koji ove godine puni 80 godina a živi život sa dušom dvadesetogodišnjaka. Šabački andergraund književnik, profesor, intelektualac, slikar, novinar, panker, anarhist. Poznat najpre kao tekstopisac hitova zabavne muzike sedamdesetih i koji je još od pojave pank scene sredinom 70-ih, postao jedna od najvažnijih ikona tog pokreta na prostorima bivše Jugoslavije.
Tih sedamdesetih godina je Jugoton plaćao Šapčaninu Ivanu Glišiću nedeljnu avionsku kartu od Beograda do Zagreba i natrag, otvoreni račun u jednom od najluksuznijih zagrebačkih hotela i najbolje termine za snimanja. Svakog ponedeljka do podneva Ivan je stizao u Zagreb, svakog petka do večeri Ivan se vraćao u Šabac.
Ivan Glišić je autor mnogobrojnih književnih dela proze, poezije, eseja… Dobitnik je raznih nagrada i priznanja. Glišića ima u knjigama: Ko je ko u Srbiji – 1995/6/7; Leksikon pisaca Jugoslavije, Milisava Savića; Yu rock, Petra Janjatovića, Rečnik grafita, mr Radomir Đorđević…
Dejvid Stoun, američki filozof i multimedijalni umetnik preveo je na engleski Glišićeve knjige: Klub belih miševa, Šljamhaus, Majka Zemlja, Žuti ker, Lorka je umro od ljubavi…
Pojavom panka, Glišić polako postaje kamen temeljac našeg andergraunda, ne samo svojim fanzinima, nego prvenstveno, samizdat i nonprofit, kultnim romanima.
Objavio je preko osamdeset knjiga.
Projekat “Lomio sam vetru krila” je sufinansiran iz Budžeta
Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Organa koji je dodelio sredstva.