Likovna kolonija Mišar 2021.

Da se ne zaboravi…

Od 1999. do 2021.godine, u Mišaru je organizovano 20 likovnih kolonija, a ove, u organizaciji Zadužbinskog društva, novi saziv umetnika okupio je dvanaest učesnika.  U slavu Mišara –  Mišarske svečanosti,  proslava 215.godišnjice Mišarske bitke, a centralna svečanost je 13.avgusta

U sedištu Zadužbinskog društva Prvi srpski ustanak, tačno preko puta Spomenika Karađorđu i mišarskim junacima, istinskom „spomen muzeju“, u domu Stevana Simića, plene tragovi urađenog i sećanja na velikog Vožda i slavni boj… Izložba, „od toga šta smo radili od šezdeset treće, kad smo kao srednjoškolci krenuli da obeležavamo sećanje na Karađorđevu pobedu, do toga šta je sve Društvo uradilo i gde je sve stiglo za dvadeset godina rada…“ Tu je i prva izložba Likovne kolonije Mišar, „održane za vreme bombardovanja, devedeset devete, maja uoči Đurđevdana, uz kišu i NATO bombe…“

-Ovim praktično najavljujemo 13.avgust, proslavu 215 godina Mišarske bitke. Karađorđe je ovde zadivio svet i za tri godine naredne (od 1806. do 1809.), u devet gradova Evrope igrane su predstave njemu posvećene. Ideja našeg Društva je da se stvori javno mnjenje, i uslovi, da se ovde napravi Mišarski istorijski kompleks koji će zadiviti sve učenike i sve turiste koji ovde dođu. Da se napravi Centar za istorijski turizam Zapadne Srbije“ – decenijske su želje Stevana Simića, predsednika Izvršnog odbora Zadužbinskog društva. Zahvalio je Vladi Republike Srbije i gradu Šapcu što su u ovoj godii obezbedili – Ministarstvo 15 i Grad osam miliona dinara, za rekonstrukciju Doma kulture u Mišaru, u kome se nalazi i muzejska postavka.

-Od Karađorđa nam je ostalo zajedništvo. Možda u ovom trenutku to nije lako, zajedno je ipak lakše. Kako ko hoće, mi ovo teramo dok možemo! – poruka je Stevana Simića.

… I sve je Mišar…

„Od prve, ratne, 1999.godine, u Mišaru je organizovano 20 likovnih kolonija… Kulturni  centar Šabac, u saradnji sa Zadužbinskim društvom Prvi srpski ustanak Mišar, priredio je 15, a Zadužbinsko društvo pet kolonija. Kolonija je međunarodnog karaktera, uz učesnike iz Srbije, Bugarske, Makedonije, Crne Gore, Rusije, a u njoj je, do danas, učestvovalo više od sto likovnih umetnika, ostavivši Likovnoj galeriji u Mišaru preko 210 radova, uzornog kvaliteta“, neki su od detalja iz kataloga ovogodišnjeg saziva Kolonije, koje je pročitao likovni urednik Nenad Neša Jovanović. Predstavio je i učesnike ovogodišnje kolonije, a to su: Radovan Mirazović, Slobodan i Milan Topalović, Milan Đukić Đuka, Svetlana Žegarac, Ljiljana Đapić, Branko i Svetlana Bursać, Radivoje Marinković – Roka, Dušan Nešković, Luka Kovačević i Milutin Ranković. Umetnicima je poželeo srećan rad, i da se „Likovna kolonija Mišar ne zaboravi…“ Veliki slikar, istoričar umetnosti, kulturni poslenik i publicista, veliki prijatelj i poštovalac Mišara, Radovan Mirazović,  poslao je sliku Vršaj u Mačvi… Dar od srca Društvu i Koloniji  je i rad Karađorđe, Dragana Petrovića Gagija, člana šabačkog „Kruga 10“…

Preminuli učesnici Likovne kolonije Mišar (1999 – 2021):  Slobodan Peladić, Marinko Marković, Sloba Pavićević, Brana Vojinović, Milovan Kovanović, Dragiša Marsenić, Miloš Milić, kao i funkcioneri – Branko Šašić, Bogdan Sekendek, Obrad i Jelena Janković, Marica Tumenko…

Mišarska kolonija na likovnom nebu Srbije

-Kolonija i Zadužbinsko društvo učinili su mnogo za podsećanje na ovo sveto mesto, na Mišar i slavnu bitku, na sve što se ovde i na svim mestima vezanim za  Mišar (a koja umetnici posete) događalo… Srcem i dušom, umetničkim delom,  umetnici su inspiraciju vezali za Mišar, i većina slika koje se nalaze u fundusu ove kolonije podsećaju na Mišarsku bitku“, podsetila je istoričarka umetnosti Sonja Petrović Jagić. Zahvalila je Zadužbinskom društvu što je pokrenulo koloniju, zahvaljujući kojoj se Mišar  obeležava na specifičan način… Najavila je da će Kulturni centar sledeće godine ponovo nastaviti sa organizacijom kolonije Mišar:  „Grad je krenuo u tu akciju, da ponovo radi koloniju, gde će se verovatno nekim delom priključiti Zadužbinsko društvo. Mišarska kolonija je zavredela da se ponovo pojavi na likovnom nebu Srbije“.

„Kolonija u Mišaru i svečanosti u Mišaru obeležavaju veliku pobedu Karađorđa u to vreme. Zadivili smo čitav svet, i dobro je da se vraćamo istoriji i korenima“ – poruka je Slobodana Topalovića, poznatog slikara iz Lipolista, jednog od učesnika ovogodišnjeg saziva.

 

… Mišar je vreme, što je davno, prešlo u gusle, i glas ište…

Deo učesnika kolonije, članovi i prijatelji Zadužbinskog društva, posetli su neka od mesta vezanih za slavno vojevanje 1806.godine, sa željom da sva ona nađu svoje mesto u „turističkom programu Mišara“… Tu su: Mišarska ada i  Osmatračnica na Savi (koju je Sulejman paša Skopljak postavio  da general Sibišmen gleda bitku)… Na  zastanku uz obeležje Karađorđevih bunara, najavljeno je da će Zadužbinsko društvo uraditi veliki bilbord (6×3 metra), na kome će se naći slika Milića od Mačve – Vožd Karađorđe, stihovi Krstivoja Ilića, Šafarikov šanac i zastava Srbije… Uvek su sa puno detalja i informacija, podsećanja na Mišar, i inspiracija za umetnike,  posete  istorijskim hrastovima  u Trbušcu, i  crkvi na Oridu, gde je za vreme velikog boja bila Ratna bolnica (previjalište)…

-Nadam se da ćemo u narednim godinama, uz rekonstrukciju Doma kulture u Mišaru, uspeti da povežemo sve ove lokacije vezane za kulturno nasleđe Mišarske bitke“, rekao je istoričar Dejan Živanović.  Svevremeno je i sećanje na Mišar uz Mišarske elegije Krstivoja Ilića, a ovoga puta bilo je to uz pesmu Mišar i jedan od pripeva (posvećen Karađorđevim bunarima) koje su govorili Filip Rajković i Dušan Simić, članovi Zadužbinskog društva i Omladinskog pozorišta „Vožd“…

Druženje, uz  odmor i ručak, nastavljeni su najpre u Stevinom voćnjaku, potom u prelepom domu crkve u Mišaru, a prevreli  prvi avgustovski dan završen je u Orašcu, tik na obali Save, u divnom ambijentu i sjajno domaćinstvo Nade i Ljubomira… Za sećanje i trajanje od Milutina Rankovića i prijatelja iz Lajkovca, bili su zahvalnice Zadužbinskom društvu i Stevanu Simiću – od Turističke organizacije Lakovac i Manifestacije „Hajdučki sastanak i hajdučki rastanak“, kao i skulpture Milisava Stojanovića, iz Kolubarske škole naive i Milutina Rankovića, kao učesnika Likovne kolonije Mišar… Dan je izuzetnim muzičkim izborom uokvirio, još jedan prijatelj Mišara i Zadužbinskog društva – Miloš Tojić.

Tekst i fotografije: Ceca Ljubić

Exit mobile version