Kritičkog mišljenja opozicije nema u lokalnim medijima

Vladimir Gvozdenović, građanski i politički aktivista

Istraživanja pokazaju da je sve manje sadržaja u lokalnim medijima koji zadovoljavaju potrebe građana za kvalitetnim informisanjem i ostvarivanjem njihovog prava na pristup informacijama od javnog značaja. Razlog za ovakvu situaciju je, delom, veliki politički i finansijski pritisak na lokalne medije koji postoje i opstaju samo zahvaljujući novcu koji dobijaju iz budžeta gradova i opština na konkursu za sufinansiranje medijskih sadržaja ili za raznorazne oglase kao i za praćenja aktivnosti lokalne samouprave.

A koliko to utiče na uređivačku politiku i izveštavanje medija naš sagovornik Vladimir Gvozdenović kaže:

– Kada govorimo o lokalnim medijima, pre svega moramo konstatovati da se njihova uređivačka politika ne menja godinama. Naime, ona predstavlja kombinaciju životnih i političkih pitanja, s tim da je u normalnim vremenima, kada nije bilo političkih pritisaka na njih, te medije odlikovala uravnotežena uređivačka politika, u kojoj su  prednost imala društvena i životna pitanja. Na žalost, nakon promene vlasti u Šapcu, proces kontrole medija je uzeo toliko maha, da lokalni mediji postaju politički žurnal vladajuće Srpske napredne stranke, oličen u hvalospevima lokalnoj vlasti. Naravno, sreća je da još uvek postoje „Podrinske novine“ u online izdanju, i nekoliko slobodnih portala, inače kada ih ne bi bilo, sa njima bi nestala i poslednja naznaka drugačijeg mišljenja i medijske raznolikosti.

 

Koliko su problemi građana prisutni u izveštavanju lokalnih medija?

-Problemi građana sa kojima se oni susreću u suštni predstavljaju sliku odnosa rukovodstva našeg Grada Šapca prema građanima. Skrivanje tih problema je uobičajena praksa, koja je uspostavljena od strane sadašnjih vlasti, jer oni te probleme ne prihvataju kao realnost, koju treba popraviti, nego kao smetnju i klipove u točkove njihovoj vlasti, podmetnuti od strane političkih protivnika i opozicije.

 

Postoji li kritički stav medija prema lokalnoj vlasti i lokalnim političarima?

– Mediji su sami po sebi koncipirani da prenose vesti i mišljenja. Kada se problemi iznose u kritički koncipiranim medijima i kada se javnost upoznaje sa stvarnošću, prave se uslovi za pozitivan pritisak javnosti na vlast, koji dovodi do rešenosti vlasti da probleme reši. Kada toga nema, suštinski nema ni želje vlasti da bilo šta uradi na dobrobit svih građana, nego se ona posvećuje svojim partijskim poslušnicima i njihovim individualnim problemima. Tragično je da svi mediji u Gradu Šapcu, koji su finansijski vezani za sadašnju vlast, ni u tragovima ne gaje kritičko mišljenje. Ponovo napominjem, kritičko mišljene i vesti o problemima, mogu se naći samo u onlajn novinama i na portalima i stranicama društvenim mreža posvećenih našem gradu.

 

Postoji li, i kakav, uticaj politike na uređivačku politiku medija?

– Iz gore navedenog, prizilazi da je uticaj politike i lokalne vlasti na medije, koji oni sredstvima svih građana finansiraju za sopstvene i lične potrebe, izuzetno velik. Taj uticaj ili bolje rečeno pritisak je toliki da dovode do pada čitanosti i gledanosti lokalnih medija, iz jednostavnog razloga jer im niko ne veruje. Kada tog pritiska nema, u neformalnim medijima, vidi se šarenolikost, opuštenost u kreiranju tema i što je najbitnije, odnosno, kritičnost je postala njihova odlika.

 

Da li i koliko je opozicija zastupljena u lokalnim medijima?

– Usled pritisaka i uređivačke politike koja je prvenstveno okrenuta dodvoravanju vlasti i skrivanju problema, logičan je sled događaja da se gradska politička scena predstavlja kao da u njoj postoji samo vlast, koja je po sopstvenim i ničim utemeljenim navodima najbolja u istoriji. Sa druge strane, o opoziciji se ćuti ili se pišu članci koji su sastavljeni u jednoj uređivačkoj kuhinji, u kojima se ona predstavlja kao nesposobna, mala, nikakva i samim tim nedostojna ni da se nazove opozicijom, takvim nazovi veličinama kao što je današnja vlast. Naravno sve to je u stilu nekadašnjeg Agitpropa, sa pozivima koji su nedostojni čak ni vremena nakon završetka Drugog svetskog rata i tadašnjih obračuna sa opozicijom i drugačijim mišljenjem. Sve to dovodi da sve većeg čitanja neformalnih medija, dok od strane vlasti kontrolisani mediji postaju karikaturalni bilteni.

 

Postoji li kritičko mišljenja opozicije u odnosu na vlast u lokalnim medijima?

– Navedene činjenice  su dovele do toga da kritičkog mišljenja opozicije nema u lokalnim medijima i očigledno je da ga neće ni biti, dokle god sadašnja vlast putem finansiranja vrši pritisak na medije. Kada je tako, opoziciji ne preostaje ništa drugo nego da zajedno sa sugrađanima promeni sadašnju vlast i nakon toga oslobodi medije od onih koji ih zloupotrebljavaju. Posle toga, slobodno novinarstvo će biti vrlina svih a ne izuzetak pojedinih novinara, poput Podrinskih novina i pojedinih neformalnih medija.

 

 

Exit mobile version