Koliko često naletite na šaht bez poklopca? U te šahtove, Šapčani su stavljali metle, daske pa čak i plastične stolice kako bi upozorili prolaznike na opasnost na putu. U prvi mah smo se divili kreativnosti Šapčana, ali svakako za svaku pohvalu je i stolica i metla, jer je na taj način upozoreno na rupu na putu. Sve te improvizovane saobraćajne znakove, objavile su „Podrinske“ novine, kako bismo skrenuli pažnju na problem krađe metalnih rešetki.
„Mediji kao kritičke oči i uši građana, ili?“
Projekat „Podrinskih“ nije finansiran iz budžeta grada. Ali, evo prvog članka iz tog projekta koje će naša redakcija finansirati o svom trošku. I, upravo, zahvaljujući našim novinarima skrenuli smo pažnju javnosti na veliki problem, krađu šahtova, i na ovaj način sprečili da se dogodi neka nesreća. Na osnovu našeg pisanja reagovali su i nadležni, što je za svaku pohvalu, i postavili nove slivnike.
A da li je ovaj tekst u interesu građana prosudite sami.
Umesto trougla, opasnost ovde označava metla. Svakako najčudniji saobraćajni znak jeste plastična stolica, koja se nalazila na otvorenoj rupi od kanalizacije. Nju je postavio svima poznati Stanko Jakovljević koji prodaje kokice u parkiću kod „Jevremove“ škole.
No iako često viđamo da poklopci na kanalizaciji nestanu, tamo gde se staro gvožđe prodaje, kažu da poklopce i rešetke ne otkupljuju, a kada bi neko i doneo, prijavili bi ga nadležnima.
Nakon organizovanog nadmetanja za najlepši slivnik, nadležni su ubrzo reagovali i stavili nove rešetke.
Broj ukradenih poklopaca na godišnjem nivou iznosi i po nekoliko stotina. Sa skokom cena starog gvožđe povećava se i broj krađa.
„Pre nekih šest – sedam godina imali smo slučajeve da nam nestane i po 100 slivničkih rešetki za samo jednu noć. Poslednjih godina to nije toliko strašno pa nam nestane u proseku oko 100 do 150 rešetki na godišnjem nivou. Situacija se promenila prethodnih meseci, verovatno zbog promena na tržištu starog gvožđa, kako je poskupelo. Ove godine smo do maja meseca imali već zamenjenih 80 rešetki, što pokazuje da ćemo ove godine preći taj prosečan broj“, objasnio je direktor JKP „Vodovod“ Šabac u izjavi za televiziju Nova S.
Jedna ukradena rešetka Šabački vodovod košta skoro 10 hiljada dinara, dok na crnom tržištu lopovi po sadašnjoj ceni starog gvožđe zarade oko 500 dinara.