Jelena Krstić, veterinarka i član Resornog odbora za ekologiju i zaštitu životne sredine GO Zajedno za Srbiju Šabac
Jelena Krstić, veterinarka i član Resornog odbora za ekologiju i zaštitu životne sredine GO Zajedno za Srbiju Šabac, na današnjoj konferenciji za medije rekla je da smo svedoci nikad zapuštenijeg Šapca od ’90-ih godina, što je jedna ružna slika koja dovodi u pitanja obećanja nove gradske vlasti da „hitamo u budućnost“. Ona se pita da li u toj hitnji građani ne trebaju da primete đubre, korov, prljavšinu i zagađenost. Jelena kaže da je korov, trava „Popino prase“, koji je osvojio Šabac opasan za kućne ljubimce, a ujedno je i alergen te kao takav opasan i za ljude.
- „Popino prase“ opasno je jer se semenke odvajaju od biljke, a kada se to desi semenke se zakače za dlaku kućnih ljubimaca, imaju kukice koje ne mogu da se odvoje. Popino prase zabada se u šape, uši, oči i tako izaziva infekcije i zapaljenja koja je teško rešiti a sve je prilično bolno za kućne ljubimce. To je bio sporadičan slučaj ranije, ali danas je masovna pojava jer se ništa u Šapcu ne radi povodom higijene i uređenosti – kazala je Jelena.
Pored „Popinog praseta“, postoje i drugi korovi koji su takođe izraziti alergeni, odnosno biljke koje su sada aktivne jer je njihovo cvetanje i bacanje semena aktivno od proleća do jeseni, a Jelena kaže da je problem što se ništa od toga ne uklanja. Sve trave i svi korovi moraju da se kose pre klasanja, pre cvetanja kako bi se smanjio nivo alergičnosi.
- U Šapcu se uopšte ne vodi računa o korovu koji je izraziti alergen, odnosno uopšte se ne kosi. Sve isklasa, procveta, a sad je već i drugi ili treći krug toga što će biti veliki problem. Ove korovske trave su već uveliko aktivne i biće celo leto, a nailazi i ambrozija koju bi trebalo suzbijati takođe pre cvetanja, ali to ćemo videti da li će biti urađeno. Dolazi i toplije vreme sa njim i komarci, kojima ovakvi uslovi odgovaraju – rekla je Jelena.
Kada su krpelji u pitanju, Jelena kaže da je situacija katastrofalna, kako zbog vremenskih prilika jer njima ovakva klima izuzetno odgovara, ali i zbog neuređenih travnjaka. Danas su zbog toga ugroženi i ljudi i kućni ljubimci.
- Oni se na vrućini čak malo i povlače, a ovakvi vremenski uslovi su za njih idealni, a nema naznaka za njihovo tretiranje. Krpelji se povlače i kada su travnjaci uređeni što sada u Šapcu nije slučaj. Krpelja sada ima mnogo i svuda, u parkovima, na Trkalištu, a nisu ugroženi samo kućni ljubimci, dakle nije samo moj problem kao veterinara, jer su ugrožena i deca i odrasli. Kada je reč o kućnim ljubimcima, krpelji prenose ozbiljne, opasne i smrtonosne bolesti, a na ljude prenose lajmsku i još neke bolesti. Prosto, sitacija će biti dramatična – zaključila je Jelena.
Isidora Kovačević