Ovih poslednjih nekoliko nedelja intenzivirana je priča o statusu prosvete i prosvetnih radnika. Najpre je bila ukinuta akreditacija Megatrend univerzitetu pa potom volšebno vraćena a onda su se oglasili i prosvetni radnici nezadovoljni tretmanom i niskim zaradama. Možda samo ova dva segmenta su dovoljna da se duboko zamislimo i zapitamo kuda nas sve ovo vodi? I da li to ljudi koji vode ovu državu, iz samo njima znanih razloga, pokušavaju da unište jedan od najvažnijih stubova svakog društva – Prosvetu!?
U korumpiranom društvu, kakva je Srbije, ništa nas više ne može iznenaditi ali ne može nam biti ni svejedno da gledamo kako se sve oko nas urušava.
Naravno o prosvetarima i stanju u obrazovanju u medijima nema mnogo tekstova. Naročito ne u lokalnim sredinama pa su tu do izražaja došli lokalnini moćnici i njihovi „štićenici“ i rade šta hoće. Uglavno na svoju korist a na štetu građana i društva u celini. I to rade bezobzirno, bez trunke srama i stida, i, prozale nekažnjeno.
Morate shvatiti da je novinarima mnogo teško da pišu o trenutnim problemima u prosveti, o besčašću i korupciji. Jer, kad u javnost iznesete sve malverzacije i „kriminalne“ radnje do kojih ste došli a koje se u prosveti dešavaju može se desiti, recimo, da neka visokoškolska ustanova izgubi akreditaciju a u tom slučaju bi, uglavno, nastradali učenici, studenti. I dok mi, novinari, imamo neku vrstu autocenzure dotle se oni koji upravljaju tim ustanovama ponašaju bahato i neodgovorno ne mareći za negativne posledice koje takvim radom i ponašanjem mogu da proisteknu.
Neverovatna je i činjenica da u sve loše što se dešava mora biti upleten i neko iz politike. Na bilo koji način. Ili lično ili preko nekog svog kome namešta lagodan i berićetan posao.
O Akademiji strukovnih studija u Šapcu pisali smo, dokumentovano, u više navrata. Iznosili nalaze Revizora koji su bili zabrinjavajući ali ništa se nije promenilo nabolje. Čak, šta više, sa nepravilnostima u radu je nastavljeno još više i brutalnije.
Ali tema ovog pisanja nisu te malverzacije već pokušaj da građanima Šapca skrenemo pžnju na besčašće lokalnih funkcionera kojima, izgleda, novca nikad nije dosta pa koriste sve moguće prilike da uvećaju svoj kućni budžet.
Da li ste, poštovani čitaoci, znali, mada smo o tome već pisali, da je jedan od predavača na Akademiji strukovnih studija u Šapcu i gradonačelnik Dr. Aleksandar Pajić. I da za taj posao prima određenu novčanu nadoknadu.
Takođe, među predavačima, van radnog odnosa, je i Aleksandar Jovanović, načelnik Gradske uprave grada Šapca, koji je u Akademiji angažovan za obavljanje posla za izvođenje 1/3 časova nastave u toku semestra, na studijskom programu Ekonomija, na nastavnom predmetu Poslovno pravo.
A, pazite sad, među predavačima na Akademiji strukovnih studija u Šapcu je i, moglo bi se reći mađioničar, spec. dr Branko Vujković, direktor Zavoda za javno zdravlje Šabac, narodni poslanik i ko zna šta još. I on je predavač van radnog odnosa za izvođenje dela aktivne nastave: vežbe na studijskom programu Strukovna medicinska sestra, vaspitač. Ukupno angažovanje predavača van radnog odnosa iznosi do 1/3 radnog vremena i za to dobija naknadu od 10.000,00 dinata neto, plus pripadajući porezi i doprinosi.
Među „interesantnim“ predavačima su i dr Miloš Milošević, zaposlen u Opštoj bolnici Šabac inače sin Vere Milošević nekadašnje članice Komisije za akreditaciju a potom i V.D. direktorke nacionalnog akreditacionog tela, a danas članice Nacionalnog saveta za obrazovanje kao i njen serstrić dr Nenad Malić, takođe, zaposlen u Opštoj bolnici Šabac.
I šta sad ovde nije u redu?
Pa kako „Podrinske“ saznaju, od izvora koga ćemo za sada voditi kao anonimnog, niko od gore navedenih predavača ne obavlja posao za koji je angažovan a prima nadoknadu. Izuzev Aleksandra Jovanovića koji se te naknade odrekao. Pravnik pa zna da je to što (ne)radi nezakonito te da mu neuzimanje novca bude olakšavajuća okolnost.
I, stvarno, ko još može da poveruje da će spec. dr Branko Vujković, uz sve obaveze koje ima na poslu i u Skupštini, stići i da predaje studentima. Ili gradonačelnik.
U Osnovnom sudu u Šapcu vodi se sudski proces protiv direktorke Akademije zbog mobinga i slično ali, kako tvrde dopunjuje se i drugim nepravilnostima u radu direktorke a o ishodu tog suđenja javnost ćemo blagovremeno obavestiti.
Međutim, ništa strašno ne bi bilo da se ovo događa samo u Šapcu ali setimo se da se nešto slično događalo i u Ćupriji u kojoj je glavni „glumac“ bio dr Aleksandar Martinović, sadašnji ministar poljoprivrede. To nam daje pravo da verujemo da se ovakve stvari dešavaju i u drugim mestima gde postoje visokoškolske ustanove ali tamo mediji ćute pa sve se završava u kuloarskim pričama.
I na kraju, za ovaj put, da li o ovim stvarima treba ćutati.
PS
„Podrinske“ su poslale Akademiji pitanja vezana za rad pomenutih predavača pa kada stigne njihov odgovor objavićemo ga u celini.
Ivan Kovačević