Zapisi iz pomračenog grada
Pet godina grad Jevrema, Luke, Vinavera i naših potomaka nezaustavljivo srlja u propast. Od velikih predizbornih poruka i kojekakvih obećanja malo toga je ostvareno. Hvalisanje sa, neselektivnim, asfaltiranjem 100 kilometara seoskih puteva, i po babu i po stričevima, trajao je dok je u gradskom budžetu bilo novca ostalog od prethodne vlasti a potom je sve zamrlo. I tu se uglavno sve zaustavilo. Ali zaustavilo se i sve ono što je uradila ili pokrenula prethodna vlast na čelu sa gradonačelnikom Nebojšom Zelenovićem. Veliki projekat „Sava park“ je prekinut sa realizacijom, rekonstrukcija naselja Trkalište, takođe, stali su radovi sa kvantaškom pijacom, opredeljen novac za rekonstrukciju Doma JNA završio je ko zna gde, bulevar prema centru Majura je „smandrljan“ i da ne nabrajam dalje…
A o obećanju da će svako selo dobiti vodu i kanalizaciju više se i ne govori kao ni o Mačvanskom trgu mada se o njemu još uvek samo priča ali sve stidljivije. Država je za projekat uređenja Dudare izdvojila znatna sredstva ali Dudara je i dalje zapuštena a gde su pare završile ne zna se. Međunarodno putničko pristanište u Šapcu, vrednosti oko 500.000 evra, je svečano otvoreno u prisustvu ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, direktora Agencije za upravljanje lukama Vuka Perovića i predsednika Privremenog organa grada Šapca Aleksandra Pajića. I odmah, potom, zakatančeno!?
U međuvremenu značajni novci su otišle za crtanje dečjih stopica da deca „znaju“ kako da stignu do škole??? A i besmislenih tabli koja objašnjavaju deci kako da pređu ulicu??? Takođe, grad je prešpartan „ležećim policajcima“… Značajan novac otišao je za izgradnju dečjih igrališta ali ni ona nisu sva završena. Sve što ova gradska vlast uradi, liči na ruglo, javašluk ili nameštene, loše odrađene radove. Grad je sve prljaviji…
Naravno, problem je u tome što je nesposobna vlast uspela da pokvari sve što se pokvariti moglo. Centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda vredno 30 miliona evra, izgrađeno 2015. godine, funkcionisalo je sve do dolaska Srpske napredne stranke na vlast a prestalo je da radi zbog javašluka.
Ustavni sud je, po tužbi Srpske napredne stranke, ukinuo Referendum neposrednog izjašnjavanje građana o trošenju novca od poreza na imovinu čime je gradska vlast „preuzela odgovornosti“ za Šabac i obavezala se da će interes građana biti na prvom mestu. A da li su ovu „obavezu“ ispunili prosudite sami.
Da zlo bude veće ispostavilo se da Srpska napredna stranka nema kvalitetne i stručne kadrove pa u svojstvu vd direktora vrte nekoliko kadrova koji bi kamen pokvarili.
A o kulturi iluzorno je govoriti. To je shvatio i većnik zadužen za kulturu koji je podneo ostavku, iz „ličnih razloga“!?
Nije na odmet pomenuti i „afere“ u Domu zdravlja i u Opštoj bolnici. Dakle, sve se urušava.
Zašto je to tako?
Sve što je SNS imao, ako je i imao, čestitih, sposobnih i stručnih ljudi, koji su u nekom trenutku poverovali u „viziju“ Aleksandra Vučića, napustilo je stranku ne želeći da imaju bilo šta sa onima koji su, poput poplave, nadolazili. Ostali su oni nesposobni, primitivni, neobrazovani sa sumnjivim visokoškolskim diplomama i „vezama“ u kriminalnim strukturama.
Gradonačelnik je nametnut pritiskom novosadskih naprednjaka, „partija i bratija“, koga niko ne poštuje ni iz njegove stranke a kamoli od strane građana. Njegova nesposobnost je toliko „raskošna“ da za pet godina, koliko prima platu, nije uspeo ništa dobro za grad da uradi. Osim da se slika sa brojnim ministrima koji su u Šabac dolazili iz „propagandnih“ razloga da pokažu da je Šabac „partner svoje države“ i da, uz pomoć lokalnih medija, obmanjuje javnost.
A koliko je Dr. Aleksandar Pajić nekompetentan da vodi grad pokazuje i činjenica da za pet godina nije bio u stanju da sastavi neki „respektabilni“ tim sa idejama i integritetom koji bi grad vodio u neku, koliko toliko, „svetlu“ budućnost.
A koja „ekipa“ vodi Šabac, ko su vršioci vlasti u gradu, saznali smo na osnovu Zahteva o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja:
PREDMET: Dostavljanje traženih podataka
Na osnovu člana 16. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja
(“Sl.glasnik RS” br. br.120/04, 54/07, 104/09 i 36/10), a postupajući po Vašem zahtevu od 24.03.2025. godine za dostavljanje informacije o vršiocima vlasti u Šapcu, obaveštavam vas o sledećem:
- Funkciju zamenika Gradonačelnika grada Šapca trenutno ne obavlja nijedno lice.
- Funkciju “Pomoćnika gradonačelnika” obavlja Dejan Marković.
- Poslove radnog mesta “Šef Kabineta” vrši zaposleni Rista Ristić na osnovu rešenja načelnika Gradske uprave grada Šapca;
U Posebnoj organizacionoj jedinici-Kabinet gradonačelnika popunjena su sledeća izvršilačka radna mesta: “Poslovi odnosa sa javnošću” na koje je raspoređena Suzana Živanović i “Poslovi informisanja” na koje je raspoređena Milica Grujić.
- Zaposleni u kabinetu Gradonačelnika nisu funkcioneri i nemaju zakonsku obavezu da dostave radnu biografiju.
Za nepoverovati
Dakle, na čelu Šapca je gradonačelnik. Zamenika već odavno nema jer je Milan Mačvan shvatio sa kim ima posla i zbrisao netragom.
Kao jedini pomoćnik platu prima Dejan Marković o kome, ako odete na sajt grada možete saznati sledeće:
„Dejan Marković, pomoćnik gradonačelnika za pitanja iz oblasti komunalne uređenosti gradsko-prigradskog i seoskog područja.
Dejan Marković rođen je 14.4.1981. u Šapcu. Srednju medicinsku školu “Dr Andra Jovanović” završio je u rodnom gradu, a Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, odsek istorija. Zaposlen je u Gerontološkom centru Šabac. Funkciju predsednika Upravnog odbora Doma zdravlja “Dr Draga Ljočić” u Šapcu, obavljao je od 2015. do 2016. godine, a predsednika Nadzornog odbora Centra za socijalni rad od 2016. do 2020. godine. Pomoćnik gradonačelnika grada Šapca je od 2016. godine.“
Ako ste pažljivo, sa razumevanjem, pročitali ovu „impresivnu“ biografiju zapazićete da „pomoćnik gradonačelnika za pitanja iz oblasti komunalne uređenosti gradsko-prigradskog i seoskog područja“ ima završenu srednju medicinsku školu i filozofski fakultet što znači da je potpuno nestručan za posao koji obavlja. Ali, činjenica da je pomoćnik gradonačelnika već devet godina podrazumeva da ga je na to mesto „udomio“ niko drugi nego koalicioni partner SNS-a – Nemanja Pajić!?

Kabinet gradonačelnika je tek posebna lakrdija. Na sajtu grada stoji da je Šef Kabineta gradonačelnika Mirjana Đorđević a na fejsbuku Rista Ristić tvrdi da je to on. U telefonskom razgovoru sa „Ovlašćenim licem za informacije“ dobio sam odgovor da gradonačelnik nema Šefa Kabineta a u pismenom odgovoru stoji da „poslove radnog mesta “Šef Kabineta” vrši zaposleni Rista Ristić na osnovu rešenja načelnika Gradske uprave grada Šapca“ iz čega se ne može zaključiti da li je Rista Ristić “Šef Kabineta” ili samo vrši te poslove. Mada u suštini to i nema nekakve veze jer Kabinet gradonačelnika ne funkcioniše onako kao bi čelniku jednog grada, kao što je to Šabac, priličilo.

Da bi ovu stvar razjasnili poslao sam novi „Zahteva o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja“, malo „prepakovan“!

Ako iz svega ovoga zaključite da grdonačelnik ne upravlja gradom, jer sam to svakako ne ume a ni stručne saradike nema, bićete potpuno u pravu.
Ali to povlači i još jedno ozbiljno pitanje:
Ko upravlja gradom?
„Dobro upućeni“ u političku situaciju u gradu, a njih ima mnogo – i prviše, saglasni su da to nije gradonačelnik i da on samo prima platu na tom radnom mestu. Mnogo veću ulogu u vođenju grada ima Nenad Mišković, odbornik, poverenik GO SNS-a u Šapcu koji je prostorije Gradskog odbora Srpske napredne stranke Šabac otvorio za građane i pružio im priliku da svoje predloge, inicijative, kao i sugestije i probleme podele sa njim ili sa nekim od pomoćnika poverenika čime je potpuno razvlastio gradonačelnika i njegov Kabinet.
Značajnu ulogu u vođenju grad ima i Nemanja Pajić koji je, kao koalicioni partner preuzeo mnogo toga važnog u gradu ali i planski rasporedio svoje „saradnike“ na sva značajnija mesta čime je dobio potpunu kontrolu nad vladanjem gradom. Ipak, neki od „analitičara“ stanja u gradu smatraju da gradom još uvek „komanduje“ nekadašnji „politički komesar“ koji je svoju „uspešnu“ političku karijeru na državnom nivou morao, sticajem okolnosti, da zameni lokalnom i tako već dvadeset godina, iz senke, „žari i pali“ političkom scenom Šapca. Izuzetno blizak sa svim političkim subjektima i čovek od „poverenja“ i jednih i drugih odigrao je značajnu ulogu u tome da „demokratska opcija“, hvala Bogu, pod njegovom „dirigentskom palicom“ u dva mandata vlada gradom i time doprineo da Šabac osam godina bude „prva varoš Srbije“, i uzor svim gradovima i opštinama u zemlji. Grad koji se najbrže razvijao i u infrastrukturnom i na kulturnom planu. Ali, očito su pritisci na Šabac bili toliko veliki da se vlast morala prekomponovati. I desilo se to, onako kako se desilo, ali je njegovo prisustvo i u ovoj vlasti veoma značajno.
Šabac, stagnira mada bi ispravnije bilo reći – raspada se. Mnogi veruju da će, uskoro, i u Šapcu doći do nekih „političkih“ hapšenja i da kandidata za to ima dosta. Nezadovoljstvo građana je sve veće i veće i samo je pitanje trenutka kada će do promene vlasti doći. Bilo da to bude na nekim novim izborima ili da do toga dođe „prekomponovanjem“ lokalnog parlamenta a Nemanja Pajić će opet biti poželjan koalicioni saradnik.
A kako je do toga došlo da „Zapadna Srija“ svima bude „poželjan“ koalicioni partner neki drugi put!
Bilo kako bilo „promena vlasti“ bi odgovarala svim političkim akterima koji su za ovih pet godina pokazali veoma visok stepen tolerancije i međusobne trpeljivosti. A građanima će, kako stvari stoje, ostati ona priča o „Kurti i Murti“. Kao naša sudbina…
Ivan Kovačević