Nekada je Balzak pisao da „zemlja rađa kavgu“, a potonja uređenja svela su se na uređenje osnovnog vlasničkog odnosa putem katastra. To tako u Evropi traje vekovima, a u Srbiji katastar je došao na najniže grane. Tako su građani praktično izbrisani iz spiska službe katastra da svoja prava mogu potražiti na ovoj adresi. Pristup je jedino moguć preko računara, a uz to i uz isključivo angažovanje advokata. Naravno, advokatske usluge koštaju, računar nije svakome dostupan, a čak se pojavio i spisak najuspešnijih advokata u ovoj oblasti koji je objavio Republički geodetski zavod, kao svojevrsna reklama za advokate, mada im je reklamiranje zabranjeno. Primera radi ako kojim slučajem i građanin, kao u Šapcu, navrtati do Katastra, dočekaće ga revnosni i agresivni čuvar, bez mogućnosti da iole nešto uradi u ovoj službi. Ne tako davno bila je sasvim drugačija priča.
-
U 2000. godini mi smo pisali programe „Katastar u službi građana“, jer je to i bila osnovna intencija ove službe. Najvažnije, vrata Katastra, tada u Krsmanovića kući, bila su svima otvorena. Primera radi za ostvarivanje prava na dečiji dodatak ovde je dolazilo i po nekoliko hiljada građana, a tu su bila i ostala prava i uverenja koji su građani mogli ostvariti uz pomoć ove službe, ističe Milorad Stanković, bivši drektor šabačkog katastra. On je na ovoj dužnosti proveo dvadesetak godina, od ukupno 40 godina staža, a ova služba bila je među najefikasnijima u Srbiji.
Za građevinsku dozvolu čekalo se, na primer, desetak dana, a pre toga urađen je ispolinski posao ukrupnjavanja domaćinstava u Mačvi kao i niz složenih projekata kao Cerski obodni kanal… Kao primer dobre prakse šabački katastar konkurisao je kod Svetske banke za novu zgradu, i ona je urađena, jedina pored katastra u Grockoj, sa savrenom opremom za ovu službu. Pored ostalog ovde postoji i jedan od retkih katastara podzemnih instalacija, itekako značajnih za infrastrukturne projekte. Uprkos svemu, Milorad Stanković smenjen je voljom naprednjačke vlasti, mada nije naveden nijedan razlog za to. Štaviše poslednje godine služvovanja proveo je na radu u Bogatiću, uostalom kao i mnogi drugi uposlenici ove službe putujući na sasvim druga odredišta iz mesta svog boravka. Niko nije izračunao koliko to košta, a zaposleni su, naravno, imali pune stručne kvalifikacije. Poređenja radi studije geodezije bile su sedamdesetih godina u tadašnjoj SFRJ samo na tri univerziteta: u Boegradu, Zagrebu i Ljubljani.
- Građani nemaju pristup katastru iako je to po samoj logici državnosti i pravu vlasništva osnovna funkcija ove službe. Nepotrebno se između građana i ove službe ubacujucuju posrednici, i da se te usluge plaćaju, a mogu sasvim meritorno da im to pruže i geodeti i pravnici ove službe. Kao primer raznih nepodobština su milioni bespravno podignutih objekata, iako je navodno stavljena tačka na to sa preciznim avio- snimcma i digitalizovanim predmetima. Pojavljuje se raznorazno izvrdavanje zakona, a to je i krivično delo. Čak i donedavni gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić sa nekih stotinama bespravnih kvadrata. Ili, naprečac doneta odluka republičkih vlasti da se ustupe kupljene parcele nekadašnjih giganata bez adekvatne nadoknade. Te parcele biće korišćene za profitabilnu izgradnju stambenih objekata, a društvo i država u minusu je nekoliko milijardi evra, ukazuje Stanković.
I po starom običaju naprednjačke vlasti, ništa se neće desiti, bogati će biti bogatiji, siromašni siromašniji, a građani sve obespravljeniji.
D.E.