Prethodna godina obeležena je znatnim padom prodaje nekretnina kako u Srbiji, tako i u Beogradu. Međutim sudeći po broju izdatih dozvola i interesovanju koje vlada među građanima, ova godina bi trebalo da dovede do “oporavka” beogradskog tržišta. Kakvo je trenutno stanje na beogradskom tržištu, kako se kreću cene i koji su stanovi najtraženiji ovog proleća, otkrivamo u nastavku.
Atraktivne lokacije i aktuelne cene
Tržište nekretnina u Srbiji, od vremena nastanka uvek prati pravilo da je najisplativije kupiti stan na dobroj lokaciji, bez obzira da li je u pitanju stara ili nova gradnja. Dobra lokacija nije samo centar Beograda, već svaka opština koja je na ceni zbog kvaliteta gradnje i dobre infrastrukture.
Ovo pravilo potvrđuju cene kvadrata u opštinama koje godinama unazad važe za poželjne. Pa tako cena kvadrata na Novom Beogradu se kreće oko 2.500 evra. U Zemunu prosečna cena kvadrata u staroj gradnji iznosi 2.275 evra, dok se u novogradnji u proseku prodaje za nešto više od 2.800 evra, prema podacima sa sajta BeogradskiStanovi.rs.
Nešto skuplji su Vračaru sa cenom od 2.800 evra, i Stari grad sa cenom od 3.300 evra po kvadratu.
Kao povoljna opcija izdvaja se Rakovici gde se kvadrat u starim zgradama kreće oko 1.800 evra, dok je u novogradnji oko 2.400 evra.
Naselja Ovča, Borča i Surčin, odnosno lokacije gde se gradi EXPO, potencijalno su tri lokacije za povoljne, jeftine stanove. Naime za potrebe EXPO-a u ovim naseljima će se graditi stanovi u bruto površini od oko 120.000 kvadrata, koji će posle završetka sajma, biti u upotrebi za naše građane, odnosno dostupni za kupovinu.
Treba međutim istaći, da su ovim naseljima naglo skočile cene već postojećih nekretnina. Pa tako je tako pre četiri, pet godina, prosečna cena kvadrata u Surčinu iznosila 1.200, 1.300, a danas je to 1.700, 1.750. Koliko će cena 2027. iznositi teško je sada odrediti, sigurno je, međutim da će određenih povlastica biti, pa stoga među potencijalnim kupcima već sada vlada interesovanje.
Beograd na vodi diktira trendove
Kada je reč o luksuznim stanovima, Beograd na vodi i dalje suvereno vlada beogradskim, ali i celim srpskim tržištem. Tako je prema podacima Republičkog geodetskog zavoda najskuplji stan prošle godine prodat u Srbiji prošle godine po ceni od 2.601.888 evra i površine je površine 383 kvadrata, a nalazi se naravno u Beogradu na vodi. A najviša cena od 11.475 evra po kvadratu postignuta je takođe u tom kompleksu, objavio je Republički geodetski zavod.
Međutim, Beograd na vodi nema u svojoj ponudi samo luksuzne stanove. Jedan deo njegove ponude čine i stanovi čija cena iznosi 3.300 i 3.400 evra po kvadratu, ne račinajući PDV.
Po ovim cenam se mogu, uz malo sreće naći stanovi koji su relativno skoro useljivi. Stanovi srednjeg kvaliteta, po standardima Beograda na vodi se kreću po ceni većoj od 5.000 i 7.000 evra, dok su najskuplji, sasvim očekivano stanovi u kuli Beograd kao i dostižu cenu od 10.000 evra.
Prodaja stanova, uprkos nešto višim cenama za naše standarde, ide sasvim dobro. Pa se tako u naselju se godišnje proda oko 1.500 stanova. A najveći broj stanova kupuje se u izgradnji. Treba istaći i da bi stanovi sa čijom je izgradnjom započeto ove godine, trebalo da budu završeni 2027. godine.
Dvosobni stanovi najtraženiji i ovog proleća
Među kupcima stanova u Beogradu i dalje su najtraženiji manji stanovi do 50 ili 55 kvadrata. Ovo je ujedno razlog što ovi stanovi imaju nešto višu početnu cenu po kvadratu. To su dvosobni stanovi, koji vrlo često odgovaraju zahtevima mlađih parova ali i porodicama sa decom.
Još jedan od razloga zašto su dvosobni stanovi popularni je i činjenica da se oni najlakše prodaju. Ova rezervna opcija je posebno pogodna za aktivna tržišta, kao što je beogradsko, pogotovo ukoliko se nalazi u atraktivnom naselju, stan će se prodati vrlo brzo.
Veliku ulogu u izboru dvosobnog stana imaju i režije, jer razlika u računima za komunalije između jednosobnih i dvosobnih nije značajna.
Sa druge strane za jednosobne se odlučuju uglavnom samci ili mlađi bračni parovi. Jednosobni stanovi se neretko kupuju kako bi služili za izdavanje studentima ili kao stan na dan opcija.
Na cenu naravno utiču i drugi parametri, poput kvaliteta gradnje, spratnosti, činjenica da li u zgradi postoji lift, i vrlo važno, okolna infrastruktura.
Što se tiče kretanja cena, one su za sada stabilne i do kraja proleća ne bi trebalo očekivati porast. Kada je reč o trećem i četvrtom kvartalu, tada tradicionalno dolazi do skoka cena, pa ga treba očekivati i ove godine, mada se ne očekuje značajniji rast.