Veliki je muka kada natera čoveka koji vas ne poznaje da vas zaustavi na ulici ili pozove telefonom kako bi podelio svoju muku sa vama i tražio pomoć. Ne mali broj radnika komunalnog u proteklim danima kontaktirao me sa gotovo identičnim pričama i sa dve apsolutno identične molbe: prva je da njihove probleme iznesem u javnost, a druga da oni ostanu anonimni. Očigledno je da još uvek ima straha, ali isto tako jasno se vidi da je pitanje trenutka kada će svi ovi ljudi svojim imenom i prezimenom zajedno stati javno iza ove muke o kojoj su mi govorili, a koja im zagorčava svakodnevnicu i čini je sve teže podnošljivom.
Da krenem redom:
– Da li je tačno da nema potrebne opreme?
– Da li je istina da i ona koje ima nije adekvatnog kvaliteta?
– Da li je u proteklim mesecima bilo povređenih radnika zbog loše i neadekvatne opreme i sredstava za rad?
– Zašto niste platili radnicima solidarnu pomoć za 2024. godinu?
– Da li je tačno i zašto da, da angažujete preskupe agencije preko kojih angažujete radnike?
– Da li je tačno da ste u proteklom periodu zaposlili 48 radnika na neodređeno od čega 35 u administraciji, a samo 13 na pozicije radnika u sektorima higijene i odnošenja smeća?
– Da li je istina da ste vršili izmene koeficijenata za obračun zarada i na taj način umanjivali zarade zaposlenih?
Ovo je samo deo onoga o čemu su mi govorili. Korupcija, a time i kriminal sva je prilika ozbiljno su se uselili u ovo preduzeće i to od nabavke opreme do nabavke rezervnih delova. Nije ovo neka novost, menjali su se sns eksperti na čelu ovog preduzeća, a sve što smo mogli da vidimo jesu groblja obrasla u travu, smeće na gradskim i seoskim ulicama, točkovi koji otpadaju sa vozila, kontejneri u katastrofalnom stanju, čudan sistem podele kanti, nedostatak korpi za smeće, bruka na Starom gradu, ulice koje se ne peru.
Da živimo u društvu u kome postoji sistem i institucije funkcionišu, ovakvim pitanjima bi se bavili nadležni, zato je važno da se institucije oslobode i svako počne da radi svoj posao. Tada ćemo znati koliko je kroz papire prikazano potrošnje sredstava za održavanje vozila sa koga je otpao točak, koliko za nabavku guma, koliko za hidraulične sisteme…Videćemo kako se zapošljavalo, koje su to agencije tu i koliko su koštale građane, ko ih je doveo. Znali bi smo i koliko je u istim tim papirima koštalo pranje ulica i ko je odgovoran za to što u godišnjem izveštaju ZZJZ stoji da je potreban bolji rad službi u održavanju higijene ulica, trgova i drugih javnih površina, što je jedan od uzročnika prekomernog zagađenja vazduha. Saznali bi smo tada i istinu o tome šta se tačno desilo i ko su potencijalni nalogodavaci, a ko izvršioci ,,projekta“ po kome je ovo preduzeće trebalo da ,,donira“ određeni broj ,,studenata“ za Ćacilend. Možda štrajk koji planiraju radnici u ovom preduzeću zbog svega navedenog ubrza proces u kome ćemo svi dobiti odgovore na sva postavljena pitanja, a i odgovorne za to što je do svih tih pitanja došlo.
Srđan Mitrašinović, odbornik u Skupštini grada Šapca