JKP „Komunalac“ srlja u nezakonitu delatnost

Izgleda nikad kraja nezakonitom poslovanju JKP „Komunalac“. Ne samo da je javno preduzeće koje je Grad Čačak osnovao da upravlja komunalnim otpadom na teriroriji Grada Čačka, tokom proteklog leta napravilo divlju deponiju smeća na lokaciji Transfer stanice u naselju Prelići, a zatim poslednjih dana još jednu divlju deponiju u sopstvenom dvorištu, već ovih dana najavljuje ponovno formiranje sortirnice za odvajanje suvog otpada.

Na prvi pogled zvuči da je u pitanju nešto korisno, ali samo na prvi pogled.

Sortirnica otpada – arhivski snimak

Ona je postajala sve do 2012. godine do otvaranja Regionalne deponije Duboko, kada je ugovorom sav otpad sa teritorije grada Čačka postao vlasništvo te deponije. Grad Čačak već šest meseci nije u mogućnosti da svoj komunalni otpad preko JKP „Komunalac“ odlaže na Regionalnu deponiju „Duboko“ i pitanje je do kada će ta „zabrana“ trajati.

Istovetan problem imaju i ostale lokalne samouprave sa kojima je Čačak zajedno napravio zajedničku regionalnu deponiju, osim Užica koje  i dalje svoj komunalni otpad odlaže u Dubokom, obzirom da je deponija na teritoriji Grada Užica.

Kako god bilo propisi i akta po osnovu kojih JKP „Komunalac“ radi nisu se promenili, a intzeres svih je da se stanje na regionalnoj deponiji „Duboko“ sanira i dovede u red i da ta deponija nastavi da radi kao regionalna deponija.

I tu dolazimo do novog problema koji pravi rukovodstvo JKP „Komunalac“ sa ili bez saglasnosti lokalne vlasti.

U medijima i na svojim društvenim mrežama „Komunalac“ najavljuje skorašnje otvaranje nove Radne jedinice „Sortirnica“ i posao sortiranja suvog otpada predstavlja poslovnim potezom decenije, a zapravo pozadina je sasvim drugačija.

Odluka o obavljanju komunalne delatnosti upravljanja komunalnim otpadom Sl, list Grada Čačka 14/2018

čl.6 – komunalnu delatnost upravljanja komunalnim otpadom na teritoriji Grada Čačka, osim naseljenog mesta Mrčajevci, obavlja JKP za održavanje čistoće i pijaca Komunalac, koje je grad osnovao radi obavljanja navedene delatnosti.

čl. 7 – Preduzeće je dužno da skuplja komnalni otpad, da ga odvozi do transfer stanice, da na transfer stanici izvrši istovar radi daljeg transporta i daljeg tretmana na Regionalnoj sanitarnoj deponiji „Duboko“ u skladu sa važećim propisima i ovom odlukom.

Po važećoj Odluci o obavljanju komunalne delatnosti upravljanja komunalnim otpadom koju je donela Skupština Grada Čačka za ovo preduzeće apsolutno nije predviđeno da razvrstava i prodaje otpad radi sticanja prihoda. Odlukom su jasno definisane obaveze preduzeća a to je isključivo da sakuplja, transportuje i odvozi komunalni otpad na Transfer stanicu u Prelićima, odakle Regionalni sistem „Duboko“ svojim vozilima odvozi prikupljeni otpad u Duboko.

Upravljanje komunalnim otpadom na teritoriji Grada Čačka obavlja se u skladu sa pomenutom Odlukom, ztim u skladu sa Lokalnim planom upravljanja otpadom i Regionalnim planom upravljanja otpadom za opštine Moravičkog i Zlatiborskog okruga, kao i zakonskim propisima kojima se uređuje ova oblast.

Redosled stvari je da rukovodstvo „Komunalca“ mora da uradi godišnji Program poslovanja po kome će preduzeće raditi u poslovnoj godini. Taj Program poslovanja dolazi na razmatranje i usvajanje u Skupštinu grada. Po Programu poslovanja koji je usvojila Skupština grada Čačka nije predviđeno ponovno otvaranje RJ Sortirnica, a naročito nije predviđeno da ta RJ uposli novih 48 radnika kako poslovodstvo ovog javnog preduzeća sada najavljuje.

Osim toga za obavljanje poslova odvajanja i prodaje reciklabilnog otpada u Srbiji neophodna je dozvola nadležnog  Ministarstva, koju JKP „Komunalac“ nhew poseduje.

Osnivanjem nove Radne jedinice bez poštovanja propisa JKP „Komunalac“ ulazi u ozbiljan problem. Pitanje je zašto nadležni u gradskoj upravi ćute nakon što je rukovodstvo „Komunalca“ javno obelodanilo svoju „poslovnu nameru“.

Podsetimo, JKP „Komunalac“ nema ništa od napred navedenih uslova za osnivanje RJ „Sortirnica“ i za obavljanje sortiranja i prodaje otpada niti je u planskim aktima na svim nivoima predviđeno da ovo preduzeće može da se bavi ovom delatnošću.

Osim toga JKP „Komunalac“ nije uradilo nikakvu studiju izvodljivosti,niti procenu ekonomske isplativosti „nezakonitog“ posla kojim namerava da se bavi. Poslovodstvo ni manje ni više nego najavljuje upošljavanje novih 48 izvršilaca u RJ „Sortirnica“ a ni za postojeći broj zaposlenih nije u stanju da obezbedii platni fond i redovnost iplata zarada.

Nezvanično saznajemo da je sindikalna organizacija protiv ove namere rukovodstva jer su veliko nezadovoljstvo i strah kod zaposlenih da će njihove zarade biti znatno umanjene kako bi se isplatile plate za novih 48 ljudi.

Taj strah je potpuno opravdan jer zaposleni u „Komunalcu“ svojim očima vide da je preduzeće pred finansijskim kolapsom, da im zarade redovno kasne, da preduzeće ne izmiruje obaveze prema dobavljačima, da su dugovi milionski, da se jedva krpi plaćanje računa za struju.

Uprkos tome što od građana i privrede naplaćuje odnošenje smeća „Komunalac“ nije izmirivao obaveze prema Regionalnoj deponiji „Duboko“ pa se zadužio kreditom da plati i dug i kamatu na dug, ukupno 53 miliona dinara. Sada kada se čačanski otpad vozi na deponije u Lapovo, Jagodinu i ko zna gde, troškovi prevoza i odlaganja otpada po toni na tim deponijama su znatno veći nego što su bili u Dubokom.

Sudeći po sličnim scenarijima koje smo već videli za vakta ove naprednjačke vlasti može se naslutiti da je u pitanju oprobana šema sa stranačkim zapošljavanjem u svrhu namirivanja SNS aktivista, pa otvaranje posla sa trgovinom, u ovom sliučaju prodajom otpadnog kartona, stakla, metala … zarad provizije pojedinaca i na kraju urušavanje poslovanja javnog preduzeća radi pripreme za jeftinu prodaju u postupku privatizacije.

 

Exit mobile version