Uz oduševljenu dobrodošlicu i dugotrajan aplauz, u sredu uveče, 21. maja, završen je, u Argostoliju, jedinstveni koncert Simfonijskog orkestra Vojske Srbije.
Ovaj događaj bio je deo proslave 161. godišnjice Ujedinjenja Jonskih ostrva sa Grčkom, kao i obeležavanja 30 godina prijateljskih i saradničkih odnosa između opština Kefalonije i odgovarajućih institucija u Srbiji.
Ista ovaj koncert održan je sa uspehom i prethodnog dana, u utorak, 20. maja, u Liksuriju, gde je publika, takođe, toplo reagovala.
Događaj su zajednički organizovali Opština Argostoli, Opština Liksuri i Regionalna jedinica Kefalonije Jonske regije, pod pokroviteljstvom Konzulata Republike Srbije na Kefaloniji. Program je obuhvatao poznata dela klasične i savremene muzike, izvode iz opera i tradicionalne melodije, a posebno mesto zauzimale su grčke pesme koje je orkestar izveo sa skromnošću i visokim umetničkim integritetom:
-„Ne ljutite se na mene, oči moje.“Stavrosa Kujuumdžisa, sa solistima Biljanom Vasiljević Mitrović i Draganom Milanovićem
– „Волим те“, tradicionalna grčka pesma, sa Natašom Aranđelović
– „O Sole Mio“, Habanera iz opere Karmen
– „Concierto de Aranjuez“, sa solistom na trubi Nenadom Ninkovićem
Veče je kulminiralo izvođenjem emblematične srpske himne „Marš na Drinu“ Stanislava Biničkog, koja je izazvala snažan i dugotrajan aplauz. Zvuk koncerta bio je izuzetan, što je značajno doprinelo izvođenju i intenzivnom emocionalnom doživljaju prisutnih.
Оrkestrom je dirigovao potpukovnik Aleksandar Đurov, sa impresivnom veštinom i izražajnošću, ističući međunarodni karakter ansambla koji je dostojno predstavljao Srbiju na velikim scenama Evrope.
Zvanični gosti
Događaju su prisustvovali i svojim prisustvom ga počastili visoki predstavnici srpske države i lokalne samouprave, kao i institucije koje su imale ključnu ulogu u bilateralnim odnosima: Nikola Nedeljković, ambasador Srbije u Grčkoj, Miloš Stojanović, predstavnik opštine Vračar iz Beograda, Jelena Lukančenko, menadžerka orkestra „Stanislav Binički“ i delegacija Šapca.
„San koji je postao stvarnost“: Emotivni Viktor Ruhotas o srpskom orkestru u Argostoliju
Emotivan, počasni konzul Srbije u Grčkoj, Viktor Ruhotas, opisao je veče kao „emotivno i izazovno“, jer su među publikom bili stari saradnici i porodice koje su ugostile srpske učenike tokom 90-ih godina.
Govorio je o dubokoj vezi između Argostolija i Šapca, naglašavajući da je bratimljenje koje je započelo 1994–1995. godine „primer koji treba slediti u celoj Grčkoj i Srbiji“. Istakao je da je uspeh ovog procesa podržan od strane Crkve, društva i svih opštinskih partija.
Takođe, podsetio je na doprinos Kefalonije u grčko-srpskim odnosima:
- slanje pomoći grčke policije Srbiji 1999. godine
- pregovore o uključivanju srpske policije u Međunarodnu policijsku asocijaciju
- bratimljenje bezbednosnih službi na Kefaloniji
Istakao je i kulturni aspekt odnosa, pominjući koncerte, izložbe, prisustvo Beogradske opere i nedavni mural srpskog umetnika na tvrđavi Argostolija.
Na kraju, govorio je o nagradi Zlatni ključ grada Šapca dodeljenoj Opštini Argostoli i proglašenju gradonačelnika Argostolija Teofila Mihaljatosa za počasnog građanina, napominjući da je prisustvo orkestra na Kefaloniji bio san koji je postao stvarnost u okviru bilateralne saradnje Grčke i Srbije.
„Od srca“ poruka prijateljstva od ambasadora Srbije u Argostoliju
Ambasador Nikola Nedeljković izrazio je radost i emocije što je ponovo u Argostoliju, pominjući svoju prethodnu posetu sa sportistima Crvene zvezde i prvi „bratski fudbalski meč“.
Sa humorom je napomenuo da živi u ulici Kefalonija 13 u Beogradu i pozvao prisutne da ga posete, ističući da smatra Kefalonce posebno inteligentnim.
Govorio je o Karađorđu, vođi srpske revolucije, i njegovoj vezi sa Rigasom Fereosom, naglašavajući simbolično značenje ulice Karađorđa Srbije u centru Atine.
Pomenuo je spomenik u ulici Kefalonija u Voždovcu i nedavnu izložbu u Atini o žrtvama Drugog svetskog rata, gde je predstavljena Hitlerova naredba 25 o invaziji na Jugoslaviju i Grčku.
Istakao je da se zajedničke tragedije i solidarnost grčkog naroda ne zaboravljaju i pozvao mlade generacije da nastave putem koji su otvorile ličnosti poput Viktora Ruhotasa, kome je uputio srdačnu zahvalnost.
Na kraju, opisao je Simfonijski orkestar kao „ponos Srbije“, koji je predstavljao zemlju čak i u Ujedinjenim nacijama.
Izvor: InKefalonia