Javni servis u službi režima

smart

Kako se informišu Šapčani: Branimir Zaplatić, penzioner

Zna se da su slobodni mediji uslov za demokraske procese, a pogotovo bi to trebalo da bude vidno tokom izborne kampanje. A šta o tome kaže Branimir Zaplatić, penzioner koji je čitav svoj radni vek proveo kao nastavnik fizičkog vaspitanja u brojnim školama, najviše u  Požarevcu i Šapcu i koji je svoja znanja ali i osnovne vrednosti sporta i fizičke kulture  prenosio generacijama đaka, pre svega o poštenoj igri i moralnim postulatima.

Kako kaže, gotovo isključivo se informiše preko televizija N1 i Nova S, jer ništa ne skrivaju, i otvoreno govore o najvažnijim društvenm problemima. I to sa lica mesta, što im daje puni kredibilitet pred javnošću. S duge strane javni servis, RTS, koji je dužan da objektivno informiše građane, i koga plaćaju svi građani, prosto beži od tema i događaja koji su bitni za društvo. I ne samo tokom izbornih kampanja, već tokom čitave decenije i nešto duže, umesto da bude servis građana postao je servis režima.

Skandalozno da, na primer, RTS nije izvestio o aktivnostima inicijatora ProGlasa, koje je podržalo preko 190 hiljada građana. Ali, zato besomučno navijački promoviše predsednika Vučića i SNS, iako je to otvorena funkcionerska kampanja.

Zaplatići periodično boravi u Londonu kod rodbine i ukazuje da javni servisi, ali i mediji uopšte, moraju da budu u službi građana, otvoreni i sveprisutni u njihovom svakodnevnom životu. Uostalom BiBiSi je sinonim za novinarsku profesiju kao i Gardijan.

Ne mala primedba odnosi se i na oblačenje i ponašanje domaćih televizijskih voditeljki, vrlo često neukusno i neprimereno. O lokalnim medijima malo šta ima da kaže. Razočaran je „Glasom Podrinja“, koji je decenijama bio prisutan u njegovoj porodici, a ovako se svrstao samo na jednu stranu, ne vodeći računa o istinitosti i izbalansiranosti napisa. O tome će suditi i neke potonje generacije kao sunovratu novinarstva ali i etike.

D.E.

Exit mobile version