Izvlačenje novca iz šabačkih javnih preduzeća i budžeta grada Šapca

KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU STRANKE “ZAJEDNO”

Na konferenciji za štampu održanoj prostorijama stranke “Zajedno” u utorak 4. juna, govorilo se o poslovanjima JKP “Stari grad”, JKP “Vodovod” kao i dobijenim ali i izostavljenim odgovorima na pitanja postavljena u skladu sa Zakonom o dostupnosti informacijama od javnog značaja. Konferencija je nastavak prethodne na kojoj su iznete sumnje u rezultate poslovanja i rada preduzeća. Na osnovu dela dobijenih dokumenata, konstatovano je da su sve sumnje bile opravdana, a stanje čak i gore no što se pretpostavljalo.

-Grad Šabac je osnovao JKP “Stari grad” i dao mu isključivo pravo i obavezu da na teritoriji grada obavlja usluge iznošenja i odlaganja komunalnog otpada, održavanja zelenih površina i grobalja kao i drugih poslova taksativno navedenih. Za obavljanje tih usluga Grad je odobrio cene, a ne malim sredstvima iz budžeta grada delom tehnički opremio i opremu preduzeća. Međutim, JKP “Stari grad” je za obavljanje poslova koji su mu isključivo povereni, angažovao u 2023. godini druge firme. Sklopljena su tri ugovora sa firmom “Alijans 20-21” kao nosiocem posla, a “Alijans 20-21” je angažovao još dve firme koje će raditi sa njim. Te dve firme su “Transly” i “Vizija 2019”, obe iz Beograda, registrovane u APR kao agencije za zapošljavanje – rekao je Zoran Tošić član GO “Zajedno” Šabac.

Ustupanjem poslova za koje je osnovan i ima isključivo pravo drugim firmama ,JKP “Stari grad” se pojavljuje kao posrednik a ne kao izvršilac poslova. On time čini direktnu štetu budžetu Šapca kao i drugim korisnicima njegovih usluga a posebno građanima. Pored svojih troškova poslovanja, JKP “Stari grad” plaća još tri firme za obavljanje istih poslova! Zato je došlo do poskupljenje svih usluga JKP “Stari grad”, i to za čak 35%, čime je učinjen atak na budžet ionako osiromašenih građana. Pored poskupljenja usluga građanima, poskupele su nekoliko puta usluge održavanja javnih površina koje se plaćaju iz budžeta, takođe našim parama. Postavlja se pitanje koliko su ti ugovori koruptivni i kome se ta sredstva prelivaju. U privatne ruke, stranačkim firmama, stranci na vlasti, ili jednima i drugima i trećima!?

Na osnovu uvida u broj ugovorenih radnih sati i cene radnog sata vidi se da JKP “Stari grad” firmama koje je angažovao plaća radni sat 887,12 dinara, dok vrednost radnog sata zaposlenih u JKP “Stari grad”, na osnovu zvanično objavljene bruto zarade u preduzeću u 2023. godini iznosi 723,65 dinara. Znači, skuplje se plaća radni sat angažovanim firmama za čitavih 163,87 dinara ili na godišnjem nivou više od 20.000.000,00 dinara ili 170.000 evra odlazi u privatne ruke ili ko zna gde. Možda za poklon pakete pred izbore, odnosno za dokazanu kupovinu glasova?

Mesečno je posredstvom “Alijans 20-21” i njegovih izvršilaca “Transly” i “Vizija 2019” u JKP “Stari grad” agencijski zaposleno oko 100 radnika, odnosno skoro 40% više od broja zaposlenih na neodređeno vreme. Postavlja se pitanje šta ti radnici još obavljaju osim poslova za koje su angažovani. To su ucenjeni radnici koji imaju obavezu da skupljaju sigurne glasove za stranku i bave se stranačkim turizmom. Putovali su na sve stranačke skupove, ne tako davno u Banja Luku, ali i pre desetak dana kada su bili izbori, u Lazarevac. Da li su zaposleni na određeno vreme i preko agencije ucenjeni i da glasaju po drugim gradovima o čemu svedoče snimci na društvenim mrežama?

O svim tim stvarima i načinu rukovođenja preduzećem ćute predsednici dva sindikata. Oni su svakog meseca nagrađeni za svoju lojalnost brojem prekovremenih sati – jedan sa 16 a drugi sa 32 prekovremena sata. Te isplate ne prati zakonom propisana dokumentacija, odnosno rešenja o prekovremenom radu, što je u svom dopisu potvrdilo i samo preduzeće. Koji su kriterijumi za utvrđivanje prekovremenih sati, koje su to sindikalne aktivnosti – tajna je.

Na konferenciji za štampu govornici su se osvrnuli i na poslovanje JKP “Vodovod” koji je u gubitku od preko 32 miliona dinara.

Investicionim planom za 2023. godinu predviđene su investicije od 541 milion dinara, a realizovano je samo 31% od planiranog! Od predviđenih subvencija iz budžeta grada od 281 milion realizovano je samo 41%. Zašto, kada se gradski čelnici hvale nikad većim budžetom!? Za razliku od JKP “Stari grad” gde se broj zaposlenih preko agencije prikriva stavkom “Usluge tekućeg održavanja i popravki” (a samim tim i stranački inženjering), JKP “Vodovod” prikazuje broj radnika zaposlenih preko agencije, i on je 39 na godišnjem nivou. Agenciji se za njihov rad plaća 40.000.000,00 dinara godišnje. Kada je u pitanju JKP “Vodovod” postavlja se pitanje šta je sa njenom građevinskom operativom koja je do 2020. godine ostvarivala prihod, obavljajući manje poslove, od 30-tak miliona dinara? Šta je urađeno od pompezno datog obećanje oktobra 2021. godine Aleksandra Pajića o izgradnji kanalizacione mreže dužine 150 km do početka 2025. godine. Za tri godine nije urađen ni jedan metar! Kako to da je firma danas u gubitku a na kraju 2020. godine na računu je bilo preko 80 miliona dinara?! Šta su razlozi? Namerno uništavanje preduzeća, loše rukovođenje ili nešto treće?!

Aleksandar Mijailović se još jednom osvrnuo na potpisani ugovor između JKP „Stari grad“ i „Alijans 20-21“ koji nosi naziv „Ugovor o tekućem održavanju i popravkama“, ističući da je to fiktivni ugovor, s obzirom da prikriva pravu prirodu istog, te da je to zapravo ugovor o poslovima iz osnovne nadležnosti javnog preduzeća, a ne o nekakvom tekućem održavanju i popravkama, te da se na taj način godišnje izvuče preko 170.000 evra novca građana Šapca.

S obzirom da je vrlo indikativno da se novac građana koristi kako bi se napredna „elita“ bogatila, kao i da bi finansirali izbornu krađu, postavili smo pitanje Skupštini grada, kao osnivaču JKP „Stari grad“ da li vršilac dužnosti direktora, Mirko Ignjatović, ispunjava uslove propisane Zakonom o javnim preduzećima za tu poziciju.

Skupština grada je uputila jedan nepismen zapisnik Komisije za izbor i imenovanja iz kojeg se ne vidi na osnovu čega je ova napredna komisija predložila Mirka Ignjatovića za v.d. direktora, ni da li isti ispunjava uslove. Zbog toga, Aleksandar Mijailović je javno postavio tri pitanja: Da li je istina da je Mirko Ignjatović diplomirao na nekom privatnom fakultetu u oktobru 2020. godine, igrom slučaja baš u mesecu kada je Srpska napredna stranka nasilno i nezakonito preuzela vlast u gradu? Da li je istina da Mirko Ignjatović nema 5 godina radnog iskustva na poslovima sa visokom stručnom spremom? Da li je istina da Mirko Ignjatović nema 3 godine radnog staža na poslovima iz delatnosti JKP „Stari grad“?

S obzirom da Skupština nije odgovorila na ova pitanja upućena je žalba Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, a Grad će biti obavezan da plati kazne zbog sakrivanja informacija, kao i druge pripadajuće troškove.

Takođe, ovo nije jedina informacija koju šabačka javna preduzeća sakrivaju. Tako je JP „Infrastruktura“ obavestila da su tokom 2023. godine postavili čak 96 novih „ležećih policajaca“ u gradu, ali nisu dostavili nikakvu dokumentaciju uz odgovor, pa još uvek ne znamo koliko nas je taj posao zapravo koštao, a ne znamo ni na osnovu čega su isti postavljani po gradu.

Zbog sakrivanja informacija o tome kako se troši naš novac, grad Šabac će biti obavezan da plati kazne i druge troškove u visini od više stotina hiljada dinara, a što će opet biti plaćeno našim novcem.

Javnost ćemo detaljno obaveštavati o svemu narednom što saznamo u vezi izvlačenja novca iz šabačkih javnih preduzeća i budžeta grada Šapca.

 

Exit mobile version