I ove godine, 5. put po redu, u Ljuboviji je u glavnoj ulici održan “Azbukovački bazar”, manifestacija nastala na temeljima mitrovdanskog vašara čija tradicija se održava nekoliko decenija unazad. Događaj koji organizuje Turistička organizacija opštine Ljubovija ima za cilj okupljanje izlagača iz različitih delova Srbije, proizvođače domaćih i tradicionalno pripremljenih proizvoda. Ponuda je bila izuzetno šarenolika, na tezgama su se našli razni domaći proizvodi, voćni džemovi, suva šljiva, likeri, slatka i slana zimnica, suhomesnati proizvodi, mlečni proizvodi, grnčarija, suveniri, ručno rađeni slavski aranžmani, cveće i ostalo.
Među izlagačima se već tradicionalno pojavljuje i gazdinstvo “Mlečnih proizvodi Tadić” iz Donje Bukovice kod Valjeva, čija proizvodnja je posebno usmerena na polutvrde sireve. – Bavimo se proizvodnjom dimljenih polutvrdih sireva. Svi su od kravljeg mleka, a mleko je od naših krava, samo imaju neke različite začine unutra, poput belog luka i peršuna, susama, tucane ljute paprike, pa imamo sir sa vrganjima, sa pistaćima, sa suvim šljivama, a od prošle godine smo počeli da pravimo i sir sa duvan čvarcima. Otac se bavi najviše sa stokom, majka je u proizvodnji, sestra je u prodaji, a ja i u proizvodnji i u prodaji – priča Aleksandar Tadić, član gazdinstva koje porodično razvija posao sa mlečnim proizvodima. Tadići sireve prodaju u celoj Srbiji, ali kako kaže Aleksandra, najviše se prodaje u Beogradu i Novom Sadu, a često su izlagači na raznim manifestacijama i sajmovima. On najvaljuje i učešće na Festivalu duvan čvaraka u Valjevu. – Dolazimo svake godine na “Azbukovački bazar”, ali smo stalno ovde i na “Gastro festu”. Ljudi nas već prepoznaju i uvek se rado vraćaju da kupe naše proizvode – kaže Aleksandar.
Već više od 20 godina na Mitrovdanski vašar u Ljuboviji dolazi i Jaraković Gavrilo iz Užica, vlasnik Zanatske radionice “Tradicija”, koja se bavi proizvodnjom svilenih bombona, liciderskih srca i lizalica. -Mi smo ovde svake godine na Mitrovdan, a nekada smo dolazili i na Trojice dok je bio vašar u Ljuboviji. Naša porodica se, prema nekom zapisu koji imamo, bavi ovim zanatom od 1895. godine. U početku su to bila liciderska srca, u to vreme su se zvali kolači i to je bio jedini slatkiš koji je bio dostupan u manjim sredinama i selima. Pravili su se u raznim oblicima, npr. petoparac, medenjak koji je bio šupalj kroz sredinu, koštao je pet para i zato se zvao petoparac. Kasnije se počelo sa proizvodnjom svilenih bombona, orasnica i to je bila neka modernija proizvodnja – objašnjava Gavrilo, ističući da je ovo stari zanat koji polako izumire. Kupci tradicionalnih slatkiša su svih uzrasta, od 7 do 107 godina, jer su deci zanimljivi s obzirom da su neobičnog izgleda, ukusa, ali i nisu dostupni u prodavnici, dok starije podseća na njihovo detinjstvo i neka davno prošla vremena.
Pored izlagača iz drugih gradova i opština, na “Azbukovačkom bazaru” svoje proizvode su izlagali i proizvođači iz Ljubovije. Među njima je i “Pčelarstvo Vesić” koje se od 2020. godine bavi proizvodnjom meda. – Bavimo se pčelarstvom već pet godina i bitan nam je jako kvalitet umesto kvantiteta, iz tog razloga šaljemo med na analizu u Tuzlu. Svake godine dobijamo zlatnu medalju za kvalitet.
Uglavnom nam je akcenat na bagremovom i livadskom medu. Proizvodimo i rakiju, kupinovo vino, rakiju od kupine, imamo med sa orašastim plodovima i proizvode za imunitet – kaže Danijela Vesić. Ove godine prvi put se pojavljuju na “Azbukovačkom bazaru”, ali Danijela najavljuje da će u bliskoj budućnosti svoje proizvide izlagati i na drugim manifestacijama, pre svega u zapadnoj Srbiji. Dodaje da med prodaju na teglu, uglavnom na preporuku i svojim stalnim kupcima koji su prepoznali kvalitet.
Učesnici su veoma zadovoljni posetom bazaru i izrazili su interesovanje za učešće i naredne godine.
Rivera info