Dve srpske kolone
Simbolično ovih dana kreću se dve srpske kolone u sasvim različitim pravcima. Na jednoj strani su studenti – biciklisti koji voze do Strazbura, sedišta evropksih institucija, a na drugoj – kolona ljudi sa Kosova koja daje podršku Aleksandru Vučiću. I dok studenti sa sobom nose radost gde god da se pojave, a pogotovo među srpskom dijasporom, ova druga grupa je mrgodna, nosi neku muku i prepoznatljivu priču.
Kosovo je od Slobodana Miloševića bilo uporište režima, pored sigurnih četrdesetak poslanika u Narodnoj skupštini, do nekih lukrativnih poslova jer se svake godine ovde „upumpa“ nekih 700-800 miliona evra bez jasne računice i rezultata. Uostalom odavde su ponikli neki od najmoćnijih novokomponovanih biznismena tipa Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića.
I gle, još uvek nema optužnice za Banjsku, a njihova preduzeća i dalje imaju monopol u poslovima sa državom. S druge strane studentski karavan nosi poruke Evropi o duboko otetoj državi, korumpiranosti, simbiozi vlasti i mafije, i odsutnosti vrednosti na kojoj počiva Evropa: vladavina prava, sloboda mišljenja i govora, gde institucije rade svoj posao…
U međuvremenu stigla su dva nova studentska zahteva: utvrđivanje okolnosti o upotrebi soničnog aparata i odgovornost za boravak predsednika Srbije i novinarskih ekipa u intenzivnoj nezi Univerzitetskog kliničkog centra gde su bili povređeni u požaru u Kočanima.
S obzirom da ni prethodna četiri studentska zahteva nisu ispunjena, teško je očekivati da će režim iole šta preduzeti da institucije počnu da rade za ono što su plaćene i da zaposleni u njima rade ono zašto su položili zakletvu. Najviše je to uočljivo u radu tužilaštva, koje ima dva aršina, jedan da sluša predsednika države, nenadležnog za ovu oblast, a drugi represije prema studentima i protivnicima režima.
Očit primer da se neuobičajeno dugo čeka prihvatanje optužnice za smrt 16 žrtava pada nadstrešnice u Novom Sadu, a učinjeno je mnogo neshvatljivih koraka: kašnjenja u prikupljanju dokaza, puštanja Gorana Vesića iz pritvora, upadljiv otklon od ispitivanja korupcije… Procesuiranje napadača na studente FDU pretvorilo se u farsu: za troje su određene minimalne kazne, dvoje je oslobođeno, a nije utvrđeno učešće još desetak osoba, koje su itekako nastupile kao grupa.
Režim se i dalje „pravi blesav“, po starom običaju, kao i posle protesta “Jedan od pet miliona“, „Srbija protiv nasilja“ i „Stop kopanju litijuma“, bira se nova vlada Srbije. Po Ustavu ona vodi unutrašnju i spoljnju politiku države, dakle sa daleko više ingerencija nego što ih ima predsednik Vučić. Opet je u pitanju njegov igrokaz, ali ovoga puta ima protiv sebe pobunjeni univerzitet i brojne grupacije: prosvetne radnike, zemljoradnike, advokate, srednjoškolce… Uostalom protest od 15. marta je to pokazao, uprkos svim preprekama, na ulicama bilo je oko pola miliona ljudi. I jedan očajnički potez da se zanemari dramatični događaj i upotreba neke zvučne naprave.
Studenti koji su zaista probudili građane i njihovu nadu u budućnost, znaju sa kim imaju posla, i novosadski studenti izašli su sa predlogom formiranja ekspertske vlade. Po anketama koje je uradila Nova srpska politička misao podrška studentima je neupitna, dok podrška Vučiću i režimu opada na trećinu biračkog tela.
Dragan Eraković