Novi Pazar, Prijepolje i Priboj, gradovi smešteni u srcu jugozapadne Srbije, predstavljaju biser kulturne raznolikosti i skladnog suživota među različitim nacionalnostima. Ovi gradovi, koji dele bogatu istoriju i nasleđe, danas su domaćini brojnim zajednicama koje žive u miru i slozi.
Sa svojim izuzetnim geografskim položajem, ovi gradovi su oduvek bili mesto susreta različitih kultura, tradicija i jezika. Multietnička zajednica koja tu živi vekovima doprinosi raznovrsnosti i bogatstvu ovih gradova.
Jedna od najvažnijih karakteristika ovog regiona je prisustvo brojnih verskih zajednica koje koegzistiraju u harmoniji. Crkve, džamije i hramovi grade pejzaž koji svedoči o duhovnom jedinstvu koje je deo lokalnog identiteta.
Pored verske raznolikosti, kulturna baština ovih gradova oduzima dah. Muzeji, galerije i tradicionalni događaji čuvaju uspomene na prošlost, dok istovremeno osvežavaju kreativni duh lokalne zajednice. Kulturne manifestacije koje okupljaju muzičare iz svih krajeva, postale su simbol saradnje i prijateljstva.
Osim toga, ekonomski razvoj ovog regiona je rezultat međusobne podrške i saradnje između različitih zajednica. Privredni sektor se širi kroz projekte koji podstiču zajednički napredak i prosperitet.
U bogastvu različitosti u svojoj knjizi pod naslovom „Da ti nešto reknem“, piše i Novopazarac Vladan Đokić. U knjizi ovog novopazarskog autora predstavljena su njegova sećanja na nekadašnju novopazarsku čaršiju, njenu istoriju, ljude i autentične događaje, kroz koje se prikazuje sve ono što prožima kulturu ovog kraja, takođe sadrži i priče koje su vezane za događaje u nekim selima na Pešterskoj visoravni. Kroz njegove knjige pulsira život multietničke stare pazarske čaršije, a junaci jednostavnim jezikom i narodskim manirima govore o vremenu kada se skromno živelo, ali sa više životne radosti.
„Ispred ulaza u moj grad izujte sve predrasude, tuđa mišljenja, ono što vam se servira preko medija, naročito od onih koji nikada nisu u njega zakoračili. Kada se izuješ, daćemo ti papuče koje su oblačili mnogi pre tebe, i koje su mnogi pokušali u povratku da ponesu sa sobom, što molbom, što pokušajem da ih kupe ne pitajući za cenu. Ovde se ne prodaje ni gostoptimstvo, ni široko otvoreni zagrljaj, ni pružena ruka. Kada dođeš u moj grad možeš ući gde god te papuče donesu. Bilo da si došao da nešto pitaš, kupiš, prodaš, ili si ne daj Bože u nekoj nevolji. Evo, prođe više pola hiljade godina kao je začet na vetromentini političkih interesa, kultura, običaja, vera, nacija. Dok vi budete išli od dućana do dućana zbunjeni neobičnom otvorenošću na koju niste navikli, šalom koja je uvek u granicama pristojnosti, običajem da se gost dočeka sa kafom, čajem, poklonom uz obavezno “ dodjite opet“, znam kada se budete vratili kući da ćete se duboko zamisliti i pitati “ šta ovo bi!?“. Pa evo da vam objasnim. Nisu ovde svi dolazili sa dobrom namerom, iako su dočekani baš kao i svi koji su došli pre i posle. Svakom ko god dođe doček je isti dok mu se ne vidi namera, a tada svakom ispraćaj nije isti. Svako nepogrešivo dobije prema zasluzi. Vaga na kojoj se meri ljudskost je precizna do miligrama. Mi na njoj merimo čovečnost, poverenje, datu reč, odnos prema roditeljima, komšiji, veri… Kada ti mere sir papriku, voće meso ne gledaj nikada u vagu kada ti prodavac meri ono što si kupio. Ja nikada nisam pogledao jer znam da ne bi ukrao taj što ti meri, jer ja na svakom tasu vage njegova duša. Dok meri, pogledam negde na stranu, u telefon, sat na ruci. Gledanje u vagu je za mene otvorena uvreda. Mutivode raznih profila su znale da se čaršija jedino može srušiti spolja, nikako iznutra, jer je materijal od kojeg je napravljena sazdan od poverenja, poštovanja i iskrenog komšijskog odnosa nas koji ovde živimo. Bespremetno i izlizano zvuči da napišem srba i muslimana. To što smo Srbi i Muslimani je samo za tvoju kuću. Sa tim odeš i u crkvu, džamiju“, kaže se u jednom odlomku knjige „Da ti nešto reknem“.
Uprkos izazovima koji su prisutni u svakoj zajednici, Novi Pazar, Prijepolje i Priboj ostaju primer kako se različite kulture mogu stopiti u jedinstvenu celinu, gradeći mostove među ljudima i jačajući temelje mirne i međunacionalne koegzistencije.
Projekat “Stop govoru mržnje: Pozitivni primeri iz lokalne zajednice”, koji realizuje Udruženje građana „Lokal medija plan iz Novog Pazara“, sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.