Nije zanemarljiv broj onih koji smatraju da se vlasti smenjuju, ali i dalje previše toga pogrešnog, nažalost, ostaje isto.
Ne može im se odgovoriti sa – Neće biti isto, majke mi! Ili sa – Bićemo bolji, časna Titova i pionirska reč!
Potrebno je navesti realne i sprovodljive moduse toga drugačijeg i za sve boljeg. Takođe smatram da bismo morali obavezno, na državnom nivou, izjašnjavanjem svih građana nakon godinu dana od dolaska na vlast, svakoj vlasti izglasati poverenje ili nepoverenje.
Imajući u vidu predizborna obećanja.
Jedno od bolnih pitanja, sigurno ne i najvažnije, je pitanje kulture i slobode govora, kao i odnosa prema političkim neistomišljenicima. Ovim se mora, u narednom periodu, preventivno i sasvim uopšteno, pozabaviti i škola. Mnogo ozbiljnije i odgovornije, mislimo li da ne bude isto.
Siguran sam da je za njega, kod nas, od onih koji bi trebalo da jesu, malo ko i čuo, a kamoli se bavio njegovim stavovima.
Ipak, zapisujem.
Brazilski pedagog i filozof, Paulo Frejre, baveći se razvojem popularnog obrazovanja, smatrao je da komunikacija kroz dijalog omogućava učenicima i njihovim nastavnicima da uče jedni od drugih u okruženju koje karakterišu uzajamno poštovanje i jednakost.
Naša eks katedra škola možda bi mogla malo više poraditi na tome o čemu piše brazilski pedagog.
Naravno, pitanje je šta sa onima koji, iako znaju kako se valja ponašati, to ne poštuju.
Npr. kako kontrolisati trenutno besmislene i sramotne političke TV duele.
Pokušaću ovde da dam nekoliko inicijalnih propozicija. Za koje verujem da bi ih mnogi dobronamerno predložili.
- U TV duelu dve suprotstavljene strane, koji traje sat vremena, svaka strana ima svojih pola sata. Vreme se meri i može biti potrošeno u bilo koliko delova. Ali, to je ukupno pola sata.
- Ako učesnik dijaloga, u vremenu koje je njegovo, ne govori na zadatu temu, oduzima mu se reč, odlukom voditelja programa, ili odlukom izabranih suprevizora.
- Ako učesnik dijaloga progovori u vremenu koje nije njegovo, time ometajući suprotnu stranu, isključuje se iz razgovora.
Nakon eventualnog isključenja iz razgovora čitave jedne strane, druga strana ima pravo na svoje neutrošeno vreme i neutrošeno vreme isključene strane.
PS.
Pogledajte još jednom duel Lutovac – Jovanov, na RTS-u.
Da ne bude isto!