U operacionu salu ulaze prve, a izlaze četvrt sata nakon izvođenja pacijenta. Rade rame uz rame sa hirurzima. Bez njih se ne može zamisliti nijedna operacija. A opet, malo ljudi zna za instrumentarke. Ne postoji formalno obrazovanje ni obuka za ovaj posao. Medicinske sestre znanje stiču učeći od starijih i iskusnijih koleginica. Zbog toga su instrumentarke koje po nekoliko decenija rade u operacionoj sali riznica znanja, a njihovo iskustvo je od neprocenjive vrednosti.
Milena Arsenović u Opštoj bolnici „Dr Laza K. Lazarević“ Šabac radi 40 godina. Najstarija je instrumentarka u Službi operacionog bloka. Ističe da je posao instrumentarke lep, iako zahteva mnogo znanja i veština. Smatra da je to najbolji posao za medicinsku sestru, mada ga prati povećana odgovornost i strepnja svaki put tokom operacije.
– Kada sam došla u operacioni blok učila sam od starijih koleginica i od hirurga, jer nismo imale nikakvu knjigu. Tokom operacije kada sam u sali, kroz glavu mi prolazi da svi instrumenti i gaze budu na broju, kako sterilni tako i upotrebljeni, da se čuva sterilnost, da operacija protekne kako treba … U početku mi je sve bilo teško, plašila sam se da li ću naučiti jer je ovaj posao obiman. Mi instrumentiramo i hirurgiji, ortopediji, urologiji, ginekologiji, otorinolaringologiji, maksilofacijalnoj hirurgiji, oftalmologiji. Sve operacije moramo da znamo – kaže Milena Arsenović.
– Kao i u drugim bolnicama sekundarnog tipa, sve instrumentarke rade u svim operativnim granama. To podrazumeva široku operativu, budući da svaka grana ima svoje specifičnosti. Napredak tehnologije i stalno unapređenje operativne tehnike nameće nam nove zahteva. Ali idemo dalje u korak sa operatorima. Dobru instrumentarku odlikuje široko znanje, razvijene veštine, spretnost, posvećenost, sposobnost prilagođavanja… Sticanje veština se postiže višegodišnjim radom. Zbog toga pouzdana, samostalna instrumentarka nastaje tek kroz pet godina rada u struci – objašnjava Svetlana Selenić.
www.bolnica015.org.rs