Sastanak sa predstavnicima organizacija civilnog društva ukazao na potrebe lokalne zajednice u domenu usluga i podrške osetljivim grupama
„EU Resurs centar info dan – priče o civilnom društvu“, u organizaciji EU Resurs Centra, koji deluje u okviru Beogradske otvorene škole, u saradnji sa Asocijacijom DUGA kao lokalnim partnerom, održan je u Centru za stručno usavršavanje u Šapcu. Okupljeni su diskutovali o ulozi organizacija civilnog društva u domenu usluga i podrške osetljivim grupama, sa ciljem da se zajednica informiše o dostupnim oblicima podrške civilnom sektoru kroz male grantove, mentorski program i edukativne aktivnosti. Ujedno, na ovaj način došlo je do međusobnog povezivanja i razmene iskustava među akterima u ovom delu Srbije.
„Asocijacija Duga kroz EU Resurs Centar kao posrednička organizacija sprovodi projekat na kom podržava 10 neformalnih grupa koje vredno rade na unapređenju lokalne zajednice. Nama je ova uloga u okviru EURC ujedno pružila i uvid u novi strateški pravac razvoja organizacije, kao i daljih međusektorskih usluga koje pružamo. Posebno nam je značajno učešće u programima treninga i mentorstva na EU Resurs centru kako bismo stekli nova znanja i veštine za naš dalji rad“, rekao je Aleksandar Prica, direktor Asocijacije Duga.
Organizatori i partneri predstavili su i rezultate dosadašnjih aktivnosti EU Resurs Centra u Srbiji, a održana je i panel diskusija sa predstavnicima neformalnih grupa o potrebama i praksama, kao i metodama pokretanja zajednice.
„Civilno društvo ima ključnu ulogu u stvaranju inkluzivnijeg, odgvornijeg i pravednijeg društva. Zato kao Eu Resurs centar za civilno društvo težimo da budemo sveobuhvatna platforma podrške organizacijama koje žele da unapređenju stanje u društvu kroz mentorstva i treninge kroz koje je do sada prošlo preko 1200 učesnika, a direktnu finansijsku podršku dobilo preko 170 organizacija i 160 neformalnih grupa građana širom Srbije“, izjavila je Marina Lukić, menadžerka projekta EURC.
Podrška kroz EU Resurs centar doprinela je konkretnim promenama u oblastima kao što su socijalna zaštita, omladinska politika, uređenje prostora, osnaživanje različitih društvenih grupa i mnogim drugim važnim segmentima društva.
„Posebno nam je važno da osluškujemo potrebe zajednica, jer verujemo da su lokalne inicijative pokretač društvenih promena“, dodala je Lukić.
Događaj se organizovao u svetlu kontinuiranih napora da se unapredi kapacitet lokalnih inicijativa i motiviše veće učešće građana u procesima zagovaranja, donošenja odluka i oblikovanja društvenih promena.
„EU Resurs centar info dan – priče o civilnom društvu“ u Šapcu je prvi u nizu događaja koji će biti organizovani sa predstavnicima civilnog društva, dok će nakon toga sastanci biti organizovani u Sremskim Karlovcima, Leskovcu, a potom i u Novom Sadu.
EURC vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima: Novosadska novinarska škola, Užički centar za prava deteta, Udruženje ekonomskih eksperata iz Niša (ENECA), Mladi poljoprivrednici Srbije (Jagodina), Sigurne staze (Bor) i Nova planska praksa (Beograd).
Danas u ime EU Resurs centra kojim kordinira Beogradska ovorena škola gostujemo u Šapcu gde predstavljamo rezultate u prve dve godine projekta a sa druge strane razgovaramo sa predstavnicima civilnog društva, neformalnim grupama građana o uspešnim primerima dobre prakse i naravno metodama kako da neke inicijative koje su se izrodile učinimo održivim. U okviru poziva ove godine u ovom reonu sprovodi se deset projekata za koje apliciraju neformalne grupe građana. To je svega deset od ukupno osamdeset aktuelnih projekata širom Srbije koje kroz EU Resurs centar sprovode neformalne grupe u cilju unapređenja ljudskih prava, socijalne inkluzije, uređenja prostora, rešavanje različitih problema u ulici u gradu i prosto jedno mobilisanje zajednice – kazala je Marina Lukić, BOŠ
O projektu i organizacijama:
EU Resurs centar za civilno društvu u Srbiji” (EURC) okuplja i podržava civilno društvo i neformalne grupe građana uključene u proces približavanja Srbije Evropskoj uniji. Okuplja više od 500 organizacija u sklopu regionalnih i ekspertskih resurs centara u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Užicu, Boru i Jagodini. Rad EU Resurs centra za civilno društvo u Srbiji podržava Evropska unija koja je do sada uložila više od 60 miliona evra za podršku razvoju civilnog društva u Srbiji.
Dve godine projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“ donosi:
- Ostvareni su kontakti sa organizacijama civilnog društva u oko 100 gradova, opština i sela u Srbiji,
- unapređene su procedure sistema podrške organizacijama kroz izrade vodiča, smernica i priručnika, osmišljavanje edukativnih programa treninga i mentorstava u skladu sa specifičnim potrebama organizacija i neformalnih grupa, ali i kroz istraživanje potreba civilnog društva u Srbiji.
Ukupno je sprovedeno više od 90 treninga za organizacije i neformalne grupe, a na njima je učešće uzelo više od 300 organizacija ili neformalnih grupa.
Samo tokom 2024. EURC je podržao i 36 organizacija na programu Donacije za pokretanje novih ideja i razvoj organizacija, a 22 organizacije u okviru programa Donacije za javno zagovaranje i učešće građana.